Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Quello che adoro e quello che detesto - To co uwielbiam i to czego nie znoszę
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna przymiotniki służące do opisu charakteru i osobowości;
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu charakteru i osobowości;
zna czasowniki służące wyrażaniu gustów i upodobań;
stosuje poznane słownictwo do opisu charakteru, osobowości, gustów i upodobań własnych i innych osób.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, grupowanie pojęć, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel wypisuje na tablicy przymiotniki określające charakter/osobowość: ordinato, disordinato, socievole, studioso, sportivo i upewnia się, czy są one dla wszystkich zrozumiałe, a następnie prosi uczniów, aby wybrali przymiotnik/przymiotniki, które określają ich osobowość i spróbowali umotywować odpowiedź np. Sono sportivo, perché gioco a calcio, vado in palestra e corro.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel informuje uczniów, że w dialogu, który przeczytają znajdą inne cechy osobowości i aktywności z nimi związane. Prosi uczniów o ich wypisanie w dwóch kolumnach.
Nauczyciel pyta uczniów czy w tekście znaleźli inne przymiotniki, które określają ich osobowość lub aktywności, które lubią lub nie lubią wykonywać.
Uczniowie wykonują polecenie do tekstu w celu weryfikacji zrozumienia jego zawartości.
Nauczyciel wypisuje lub wyświetla listę przymiotników podzielonych na dwie grupy: zakończone na -o oraz na e-. Prosi uczniów o wyjaśnienie, jaka jest różnica w odmianie obu grup. W razie konieczności naprowadza uczniów lub sam wyjaśnia to zagadnienie. Można wykorzystać ćwiczenie nr 3 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel pyta uczniów, jakich czasowników użyto w dialogu do wyrażania upodobań. Prosi, aby uczniowie wypisali w dwóch kolumnach czasowniki wyrażające pozytywne nastawienie oraz negatywne i ułożyli kilka zdań używając czasowników z obu kolumn. Kilka osób prezentuje swoje wypowiedzi na forum klasy.
Nauczyciel zachęca uczniów do uważnego obejrzenia animacji i odpowiedzi na pytanie, która z postaci jest do nich podobna pod względem upodobań.
Uczniowie oglądają ponownie animację i wykonują polecenia. W razie konieczności nauczyciel udziela dodatkowych wyjaśnień.
Faza podsumowująca:
Utrwalenie materiału odbywa się poprzez wykonanie przez uczniów wybranych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie w parach lub grupach wykonują ćwiczenie nr 8, rozmawiając o swoich gustach i upodobaniach.
Uczniowie przedstawiają na forum informacje, które uzyskali od swoich kolegów podczas pracy w parach lub grupach. Po wypowiedzi uczniów nauczyciel dokonuje ewentualnej korekty oraz podsumowuje pracę uczniów.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. W szczególności ćwiczenia nr 8 i 9.
Materiały pomocnicze:
Descrizione di una personaDescrizione di una persona
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji, np. w fazie podsumowania, uczniowie oglądają animację bez dźwięku i odpowiadają na pytania lektora zgodnie z ich gustami i upodobaniami.
Animacja może służyć do powtórzenia słownictwa: uczniowie oglądają animację bez dźwięku i nazywają przedstawione w niej czynności lub słuchają tylko ścieżki dźwiękowej i pokazują dane czynności za pomocą pantomimy.