Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Clima e cambiamenti climatici - Klimat i zmiany klimatyczne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące klimatu, przyczyn oraz konsekwencji zmian klimatycznych.
zna podstawowe słownictwo związane z pogodą, klimatem, przyczynami oraz skutkami zmian klimatycznych.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (klimat i ekologia)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie w ciągu 2 minut jak największej ilości wyrazów, które ich zdaniem wiążą się z klimatem. Ćwiczenie może być wykonane w parach lub grupach trzyosobowych. Nauczyciel omawia wspólnie z całą klasą wymienione wyrazy. Ćwiczenie to można wykonać w formie konkursu: wygrywa zespół, który znajdzie i umotywuje największą ilość wyrazów. Nauczyciel może nagrodzić uczniów ze zwycięskiego zespołu np. oceną lub punktami za aktywność (zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami oceniania).
Uczniowie przechodzą do lektury tekstu i podkreślają znane im słowa, wiążące się bezpośrednio z klimatem.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują polecenie 1 do tekstu.
Po sprawdzeniu i omówieniu odpowiedzi uczniów, nauczyciel przechodzi do polecenia 3. Można je wykonać techniką indukcyjną: uczniowie sami odkrywają znaczenie nowych wyrazów (np. decennio czy millennio) lub techniką dedukcyjną. W pierwszym przypadku nauczyciel poleca wykonać zadanie, po czym sprawdza je i przechodzi do podsumowania przy pomocy pierwszej części tekstu właściwego. W drugim przypadku (zalecanym głównie w grupach licznych lub o zróżnicowanym poziomie) nauczyciel najpierw wykorzystuje pierwszą część tekstu właściwego, a następnie prosi o wykonanie polecenia.
Uczniowie zapoznają się z animacją multimedialną i na jej podstawie wykonują polecenia 1 i 2. Zalecane jest sprawdzenie i omówienie odpowiedzi każdego ćwiczenia, bezpośrednio po jego wykonaniu.
W oparciu o drugą część tekstu, poświęconą stosowaniu czasów w języku włoskim, nauczyciel przypomina główne zasady stosowania czasu teraźniejszego, czasów przeszłych passato prossimo oraz imperfetto oraz czasu przyszłego futuro semplice. Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6. W grupach o zróżnicowanym poziomie można stopniowo przypominać użycie każdego, poszczególnego czasu bezpośrednio przed przejściem do poświęconego mu ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. W tym przypadku nauczyciel przypomina najpierw funkcje czasu teraźniejszego i prosi o wykonanie ćwiczenia 1, następnie przypomina zasady użycia czasu imperfetto i zleca wykonanie ćwiczeń 2 i 3. W kolejnym kroku nastąpi przypomnienie czasu passato prossimo, a uczniowie wykonają ćwiczenia 4 i 5. Na końcu nauczyciel omawia zasady użycia czasu futuro semplice i prosi o wykonanie ćwiczenia 6.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 7, w którym sprawdzana jest umiejętność wyboru odpowiedniego czasu, a następnie przechodzą do ćwiczenia 8, którego celem jest rekonstrukcja nowego, nieznanego tekstu o tematyce bezpośrednio związanej z klimatem.
Po sprawdzeniu poprawności odpowiedzi nauczyciel prosi o wykonanie w parach lub grupach trzyosobowych ćwiczeń 9 i 10.
Praca domowa:
W oparciu o tekst uczniowie wykonują przypisane do niego polecenie numer 2 ukierunkowane na słowotwórstwo i poszerzanie słownictwa.
W oparciu o animację, uczniowie wykonują natomiast polecenie 3, którego celem jest refleksja nad mechanizmami składniowymi zdania.
W przypadku braku czasu, ćwiczenia 9 i 10 z sekcji Sprawdź się można potraktować również jako pracę domową.
Materiały pomocnicze:
Bieżący materiał jest spiralnie związany z pozostałymi e‑materiałami dotyczącymi ekologii (w sposób szczególny z materiałami Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta?Siamo ancora in tempo per salvare il nostro pianeta? oraz Sapresti cosa fare in caso di... ?Sapresti cosa fare in caso di... ?), jednakże można go wykorzystać samodzielnie.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych pogodzie, ekologii oraz działalności ludzkiej. Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.