Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che tipo di persona sei? - Jakim jesteś typem osoby?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące cechy charakteru człowieka;
powtarza przymiotniki i wykorzystuje je do określania cech osobowości;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, w których przedstawia siebie i innych, uwzględniając przede wszystkim cechy charakteru.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel może zacząć lekcję od krótkiego ćwiczenia aktywizującego – każdy uczeń pisze na oddzielnej kartce swoje imię u jej dołu i przekazuje ją osobie obok (kartki krążą po klasie zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Każdy uczeń ma za zadanie zapisać na każdej kartce jeden komplement, używając przymiotnika (nauczyciel sugeruje, by były to cechy charakteru), np. Sei simpatico/Sei cortese. Na koniec rundy każdy odczytuje listę cech przypisanych mu przez klasę. Stanowi to punkt wyjścia dla nauczyciela do rozpoczęcia tematu opisu osobowości. Nauczyciel wykorzystuje wprowadzenie e‑materiału do zainteresowania uczniów tematem. Nauczyciel formułuje cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel proponuje uczniom odnalezienie w tekście ich znaków zodiaku na podstawie daty urodzenia. Uczniowie zapoznają się z opisami typów osobowości i poznają słownictwo z nimi związane. Następnie wykonują polecenie do tekstu.
Nauczyciel prezentuje zagadnienie gramatyczne, jakim są końcówki włoskich przymiotników: analizuje przykłady – dla wzbogacenia przekazu może podać inne analogiczne przymiotniki pasujące do przygotowanych schematów, po czym prosi uczniów o podanie innych analogicznych przykładów.
Następnie prowadzący lekcję proponuje uczniom grę memory na trzech poziomach (polsko‑włoskim, antonimicznym i synonimicznym), a także rozwiązanie przypisanych do niej poleceń. Dzięki grze i poleceniom uczniowie ćwiczą wcześniej poznane przymiotniki.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania lekcji, nauczyciel prosi uczniów o wymienienie ich cech charakteru – innych niż te, które pojawiły się na początku zajęć. Dla powtórzenia materiału wykonuje z uczniami ćwiczenie 3 z sekcji Sprawdź się, w którym pojawia się ciekawostka frazeologiczna.
Praca domowa:
Nauczyciel wybiera z pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się pracę domową. Przykładowo wybiera jedno z ćwiczeń otwartych (7 lub 8).
Materiały pomocnicze:
Damian Rogala: Descrizione di una personaDescrizione di una persona
Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik: La mia casaLa mia casa
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być też podstawą osobnej lekcji o znakach zodiaku czy datach urodzenia.
Na podstawie leksyki zawartej w grze, uczniowie próbują opisać cechy charakteru na podstawie innych kalendarzy, np. na podstawie kalendarza chińskiego czy celtyckiego.