Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dalla colazione alla cena - Od śniadania do kolacji
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i utrwala słownictwo związane z posiłkami i produktami spożywczymi;
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat posiłków i produktów spożywczych;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne związane z tematem posiłków i produktów spożywczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze, ewentualnie każdy uczeń może przynieść na lekcję ulubiony składnik śniadania.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do Internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel informuje uczniów, o tym, że słowo „la colazione” to dla uczących się języka włoskiego Polaków fałszywy przyjaciel.
Objaśnia im to pojęcie i podaje kilka innych przykładów takich słów. Mówi, że w trakcie lekcji zapoznają się z włoskimi nazwami posiłków i podstawowych produktów spożywczych, co pozwoli im mówić o tym, jak się odżywiają.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst przedstawiający tygodniową listę zakupów, pozwalającą na oszczędne gospodarowanie pieniędzmi i przygotowywanie różnorodnych, zdrowych posiłków.
Uczniowie weryfikują zrozumienie tekstu poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia z lukami.
W kolejnej części lekcji nauczyciel wyjaśnia za pomocą zaproponowanego w materiale tekstu, jakie są włoskie zwyczaje w zakresie posiłków spożywanych w ciągu dnia.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się ze słownictwem zawartym w multimedium bazowym i wymienienie, które spośród produktów znajdują się na ich tygodniowej liście zakupów.
Uczniowie przechodzą do wykonania trzech poleceń do multimedium, a później kontynuują utrwalanie nowego słownictwa poprzez ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie na forum klasy informacji na temat ich sposobu odżywiania się.
Uczniowie powinni opowiedzieć o porach spożywania różnych posiłków i produktach, które najczęściej wybierają.
W ramach pracy domowej mogą też sprawdzić, jakich produktów brakuje w ich domu oraz stworzyć listę zakupów w języku włoskim.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Posso avere il menu?Posso avere il menu?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji wprowadzającej lub utrwalającej słownictwo z zakresu żywności i posiłków.
Uczniowie mogą stworzyć listę swoich ulubionych potraw, a następnie opracować w języku włoskim listę zakupów niezbędnych do ich przygotowania.
Klasa może zorganizować także po lekcji wspólne śniadanie, podczas którego uczniowie mogą porozmawiać po włosku na temat ulubionych produktów i nazywać składniki przyniesione przez innych uczniów.