Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Capoluogo lombardo. - Stolica Lombardii.
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 3, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z podróżowaniem, zwiedzaniem i sztuką.
Uczeń zna i stosuje poprawnie czasowniki ruchu w czasie passato prossimo.
Uczeń potrafi opisywać wydarzenia mające miejsce w przeszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
Podejście komunikacyjne.
Konektywizm.
Metoda kognitywna.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna;
praca z całym zespołem klasowym.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu,
rzutnik,
ekran,
głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje uczniom cele lekcji i wyjaśnia w jaki sposób będą pracowali.
Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek byli w Mediolanie i co wiedzą na temat stolicy Lombardii.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel, korzystając z rzutnika i ekranu, prezentuje uczniom interaktywną mapę Mediolanu, miejsca zaznaczone na niej wraz z informacjami ich dotyczącymi.
Uczniowie podczas prezentacji robią notatki - wypisują najważniejsze elementy, które znajdują się w poszczególnych miejscach w Mediolanie oraz wynotowują nieznane im słówka.
Uczniowie pracują w parach i wymieniają się informacjami dotyczącymi miejsc, które należy zwiedzić podczas wizyty w Mediolanie.
Uczniowie wykonują polecenia związane z interaktywną mapą Mediolanu.
Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób dobierać czasowniki posiłkowe do czasowników ruchu w passato prossimo.
Faza podsumowująca:
Wszyscy uczniowie wykonują ćwiczenie 2 i 7 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie zachęceni przez nauczyciela opowiadają o wydarzeniach przeszłych.
Praca domowa:
Pracą domową może być ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być również wykorzystane jako element w metodzie lekcji odwróconej - uczniowie w domu, przed lekcją, zapoznają się z mapą interaktywną i słownictwem w niej zawartym. Podczas lekcji następuje utrwalenie słownictwa. Pozostałe ćwiczenia mogą stanowić materiał powtórkowy przed sprawdzianem lub przygotowaniem do wypowiedzi ustnej dotyczącej zwiedzania, podróżowania, wakacji itp.