Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Un albergo per le vacanze perfette - Hotel na idealne wakacje
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo dotyczące branży hotelowej.
Uczeń potrafi formułować wypowiedzi w języku włoskim, używając nowo poznanego słownictwa.
Uczeń potrafi wyrazić swoje upodobania, dotyczące spędzania czasu w hotelu wakacyjnym.
Cele motywacyjne:
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia; utrwalamy i łączymy nowe informacje z już znanymi, koncentrujemy uwagę.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Metody i techniki nauczania:
Podejście komunikacyjne.
Metoda kognitywna.
Konektywizm.
Formy pracy:
Praca w parach,
praca indywidualna,
praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu,
rzutnik,
ekran,
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie najczęściej spędzają rodzinne wakacje i czy kiedykolwiek spędzali wakacje we Włoszech? Następnie wyjaśnia uczniom cele lekcji i prezentuje jej przebieg (praca z mapą interaktywną kompleksu hotelowego).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do samodzielnego przeczytania tekstu „Albergo Acqua Azzurra”, do posiłkowania się słownikiem w przypadku nieznajomości słownictwa i wykonania ćwiczenia do tekstu. Nauczyciel czuwa nad przebiegiem samodzielnej pracy uczniów z tekstem i, w razie konieczności, pomaga rozwiać wątpliwości.
Nauczyciel wyświetla na ekranie interaktywną mapę kompleksu hotelowego i wraz z uczniami “odkrywają” poszczególne miejsca na mapie. Uczniowie, stosując domysł językowy, zgadują znaczenie nieznanych im słów, następnie sprawdzają wspólnie ich znaczenie.
Uczniowie w parach wykonują polecenia 1‑3 do medium - mapy interaktywnej. Nauczyciel czuwa nad przebiegiem samodzielnej pracy uczniów i służy im pomocą, jeśli okaże się to konieczne.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wspólnie wykonują ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się, tworzą definicje do zaproponowanych w ćwiczeniu wyrazów, korzystając przy tym z nowo poznanego słownictwa.
Praca domowa:
Pracę domową stanowi ćwiczenie 7, ponadto uczeń może wykonać inne niewykorzystane na lekcji ćwiczenia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium może zostać wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia, jako materiał powtórzeniowy przed sprawdzianem,wypracowaniem klasowym lub kartkówką ze słownictwa.