Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lavori utili che nessuno vuole fare - Dobrze płatne prace, których nikt nie chce wykonywać
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje obywatelskie;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy wybranych zawodów i związane z nimi obowiązki.
Uczeń opowiada o wybranych zawodach.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
strategia domysłu językowego
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań)
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur)
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze,
plansze przedstawiające osoby wykonujące opisane w e‑materiale zawody (bez podpisów)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując plansze prezentujące zawody takie, jak: pracownik na platformie wiertniczej, pracownik sprzątający miasto, pracownik dezynfekujący jakieś pomieszczenia, pracownik naprawiający instalację elektryczną na słupie wysokiego napięcia. Uczniowie starają się rozpoznać te zawody i nazwać je po polsku i po włosku.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem Quali sono i lavori ben pagati che nessuno vuole fare?, który mówi o zawodach wymagających szczególnych predyspozycji. Nauczyciel może pokierować dyskusją na ten temat na forum klasy, pytając np. czy znają osobę, która wykonuje jeden z tych zawodów, czy taki zawód może przynosić satysfakcję.
Polecenie do tekstu sprawdza jego rozumienie. Jeżeli uczniowie źle rozwiązali polecenie, dobrze byłoby przeanalizować tekst jeszcze raz.
W tekście objaśniającym podane zostały nazwy wybranych zawodów, które możemy nazwać trudnymi, ze względu na warunki, w których są prowadzone. Przykładowo podano 10 takich warunków. Jeżeli uczniom przyjdą na myśl jeszcze inne cechy, jakie trzeba posiadać, aby móc wykonywać te i inne trudne zawody, mogą spróbować opisać je po włosku.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną, na której przedstawione są kolejne trudne zawody. Objaśniane jest nieznane słownictwo. Uczniowie szukają słówek w słownikach. W razie trudności pomaga nauczyciel. Ze strony nauczyciela może paść pytanie, jakie inne zawody uczniowie zaliczyliby do trudnych pod pewnymi względami, a atrakcyjnych pod innymi.
Polecenia do medium bazowego sprawdzają aspekty leksykalne dotyczące omówionych zawodów. Nauczyciel może naprowadzać na prawidłowe rozwiązania objaśnieniami po włosku.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 1 można poprosić o przypomnienie, czym zajmują się osoby przedstawione na błędnych fotografiach, tj. pescatore, derattizzatore, pirata, operatore impianto di raccolta rifiuti,
W ćwiczeniu 2 można zaproponować tworzenie zdań z użyciem powstałych zwrotów.
W ćwiczeniu 3 uczniowie mogą sami domyślić się rozwiązania na podstawie kontekstu, bez zaglądania do podpowiedzi.
Wykorzystując sformułowanie występujące w ćwiczeniu 4 (Puoi fare questo lavoro solo se…), uczniowie mogą zadawać sobie nawzajem zagadki na temat różnych zawodów.
Przy okazji ćwiczenia 5 można się zastanowić, jakie inne elementy pasowałyby do wskazanych kategorii.
Ćwiczenie 7 może być wykonywane pisemnie lub ustnie.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową proponuje się ćwiczenia 6 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Dodatkowo medium może być wskazane o inne zawody wskazane przez uczniów.
Dodatkowo uczniowie mogą w domu ponownie przeanalizować treści zawarte w medium w celu utrwalenia zdobytych informacji i utrwalenia leksyki.