Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Nomen omen — Nomen omen
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna popularne włoskie imiona i ich polskie odpowiedniki;
będzie potrafił opowiedzieć o tym, jaki prezent kupić z okazji narodzin brata, siostry, kuzynki czy kuzyna, a jakich prezentów należy unikać.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście;
strategie kognitywne – pozyskiwanie wiedzy językowo‑kulturowej, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów, poznawanie synonimów, niuansów znaczeniowych;
strategie metakognitywne – formułowanie pragmatycznych intencji w wypowiedzi, centralizowanie procesu uczenia na wybranym zagadnieniu;
strategie afektywne – odwoływanie się do doświadczeń i upodobań uczniów, podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe;
nauczanie programowane;
metody sytuacyjno‑inscenizacyjne.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer / laptop / smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początek możemy poprosić uczniów, aby opowiedzieli coś na temat kilku swoich przyjaciół/kolegów/rodzeństwa, nie używając ich imion. Zorientują się, na ile jest trudne nieużywanie imion podczas opowiadania i zwracania się do innych, tym samym, że imiona są niezbędne do sprawnej i adekwatnej komunikacji.
Można także zapytać uczniów, czy ktoś z nich zna pochodzenie własnego imienia oraz odpowiednik w języku włoskim (i innych).
Ponadto pytamy uczniów, jakie imiona im się podobają i czy takie bądź inne łączą się z jakimiś stereotypowymi cechami osób je noszących.
Ostatnie z wprowadzających pytań może dotyczyć wybranych imion i osób, które jako pierwsze przychodzą uczniom do głowy po ich wypowiedzeniu/usłyszeniu (np. Leonardo = da Vinci, Giovanni Paolo = Giovanni Paolo II, Anna = mia madre, mia nonna, mia sorella, la mia migliore amica…)
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym.
Objaśniane jest nieznane słownictwo.
Uczniowie wykonują ćwiczenie w zakresie zrozumienia tekstu V/F.
Uczniowie ustalają odpowiedź na polecenie wprowadzające. Zastanawiają się dodatkowo, jakie prezenty można podarować noworodkom, ale także ich rodzicom. Można tu też wspomnieć o kartkach z powinszowaniami oraz życzeniami (czego życzymy dzieciom, które przyszły na świat).
Odczytują dialog z podziałem na role.
Nauczyciel objaśnia konstrukcje z si bezosobowym oraz si passivante.
Uczniowie wykonują ćwiczenia sprawdzające nowo poznane konstrukcje gramatyczne.
Zapoznają się z katalogiem interaktywnym. Starają się zapamiętać prezentowane informacje o imionach. Poszczególne imiona przedstawiane są przez kolejnych uczniów. Uczniowie mogą dodać do swojej prezentacji informacje dodatkowe, np. hipotetyczne cechy osób o danym imieniu.
Odszukują odpowiedzi na pytania postawione w poleceniu wprowadzającym.
Wykonują ćwiczenia towarzyszące multimedium.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające i sprawdzające wiedzę z sekcji Sprawdź się. Każdy z uczniów zastanawia się, co wie i może powiedzieć o własnym imieniu (np. pochodzenie, znaczenie, użycie, zdrobnienia, zgrubienia, jedno z imion podwójnych itp.).
Nauczyciel proponuje ułożenie kilku zdań z si bezosobowym i si passivante. Zdania zapisywane są na tablicy.
W ćwiczeniu 5 można zaproponować ułożenie dodatkowych zdań, zawierające zaimek si w różnych funkcjach: si impersonale, si passivante, si riflessivo.
Ćwiczenie 8 może zostać przekształcone w wymianę zdań między uczniami na temat ich imion na forum klasy.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćw. 1 i ćw. 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
La mia giornataLa mia giornata
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą wykonać szersze portfolio prezentujące inne imiona wg zaproponowanego modelu.