Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La casa di cui sogniamo - Dom, o którym marzymy
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przygotowuje plan własnego wymarzonego domu i potrafi o nim opowiedzieć;
opracowuje własną koncepcję wymarzonego domu;
uzasadnia użycie poszczególnych zaimków względnych nieodmiennych;
tworzy wypowiedzi z wykorzystaniem zaimków względnych nieodmiennych podczas rozmowy z drugą osobą.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi przeprowadzić rozmowę na temat budowy i aranżacji domu;
potrafi tworzyć zdania złożone z użyciem zaimków względnych nieodmiennych, co ułatwia mu płynną komunikację;
poznaje nowe słownictwo związane z konstrukcją domu – m.in. potrafi nazwać jego poszczególne obszary.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu;
słuchawki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i zadaje im w języku włoskim pytanie o to, czy chcieliby w przyszłości mieszkać w mieszkaniu, czy w domu, prosi o uzasadnienie odpowiedzi.
Nauczyciel przedstawia temat lekcji i prosi o zapoznanie się ze wstępem do e‑materiału. Prosi uczniów o to, by wpisali po trzy włoskie słowa, które kojarzą im się z domem.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z poleceniem i czytają tekst pt. Lavoro di pazienza.
Uczniowie sprawdzają, czy wśród słów użytych w tekście znajdują się także te, które wypisali przed jego przeczytaniem. Najpierw chętne osoby odczytują słowa, które się powtarzają. Następnie nauczyciel prosi wybranych uczniów o odczytanie słów, które wypisali, a które nie pojawiły się w treści bloga.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom nowe słownictwo i złożone konstrukcje językowe.
Nauczyciel prosi wybranego ucznia o to, by ten wymienił najważniejsze kwestie związane z organizacją budowy domu, o których wspomina w swoim poście bohaterka Anna.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie poleceń do tekstu.
Nauczyciel omawia z uczniami użycie zaimków względnych nieodmiennych – szczególnie zaimka cui. Zwraca szczególną uwagę na to, że w tym e‑materiale chodzi konkretnie o zaimki względne – może wyjaśnić to na podstawie zaimka „chi”, podając przykład zdania „Chi vuole andare al cinema?”, w którym „chi” pełni funkcję zaimka pytajnego oraz „Chi dorme non piglia pesci”, w którym „chi” pełni funkcję właśnie zaimka względnego.
Nauczyciel prosi uczniów o przejście do części e‑materiału z grą – uczniowie grają w quiz i wykonują zadania interaktywne znajdujące się pod nim.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach zadania nr 7 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi o to, by każdy uczeń wymyślił po dwa zdania z użyciem zaimka względnego cui. Prosi wybranych uczniów o odczytanie swoich przykładów.
Nauczyciel prosi uczniów o zamknięcie e‑materiału i wypisanie z pamięci trzech słów związanych z domem, których nauczyli się podczas lekcji.
Praca domowa:
Pozostałe zadania z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie, grając w grę z medium bazowego, starają się wypisać wszystkie przykłady, z których rozwiązaniem mieli problem. Następnie w parach odpytują się wzajemnie z pytań, które sprawiły im trudność.
Uczniowie, na postawie pytania z quizu o treści „I gradini e la ringhiera sono le parti...”, próbują stworzyć po jednej podobnej zagadce leksykalnej z zakresu nowego słownictwa.