Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Scriviamo un’e‑mail - Piszemy mail
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się pisać proste wiadomości elektroniczne;
pozna i zastosuje formułki charakterystyczne dla wiadomości e‑mail;
rozpozna i zastosuje odpowiednie konstrukcje formalne i nieformalne pisząc wiadomości e‑mail.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/tablet/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób można przekazywać informacje pisemne. Uczniowie wskazują (ewentualnie z pomocą nauczyciela) na telefon/smartfon (sms), pocztę tradycyjną (list), pocztę elektroniczną (mail), komunikatory elektroniczne. Uczniowie zapoznają się z tekstem wprowadzającym i szukają argumentów za pisaniem/otrzymywaniem listów tradycyjnych oraz maili. Argumenty mogą zostać zapisane na tablicy i przedyskutowane.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem pt. Come scrivere un’e‑mail? Alcune regole importanti. Starają się zrozumieć opisy kolejnych reguł „Jak napisać doskonały mail?”. Korzystają z wyjaśnień słownikowych. Wykonują polecenie polegające na przyporządkowaniu odpowiednich tytułów do kolejnych reguł. Warto rozważyć i omówić każdą ze stawianych hipotez/propozycji. Następnie objaśniane są elementy składające się na techniczny wygląd i funkcjonowanie poczty elektronicznej, jak również niektóre wskazówki dotyczące pisania i zwrotów grzecznościowych stosowanych w treści maila. Rozwinięciem tych informacji (odkrywanych również samodzielnie przez uczniów) jest ilustracja interaktywna. Uczniowie wykonują do niej polecenia. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na formy formalne i nieformalne, strukturę maili, określanie ich tematu, zwracanie się do adresatów itp.
W zależności od czasu, jaki pozostaje do dyspozycji, uczniowie mogą przećwiczyć znajomość poznanych struktur i informacji funkcjonalnych wykonując wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W podsumowaniu uczniowie przypominają omówione zasady pisania maili i ich kompozycji. Mogą się także zastanowić nad innymi wskazówkami/dobrymi praktykami przy pisaniu maili (wstęp do realizacji ćw. 8 z sekcji Sprawdź się).
Można ponownie skonfrontować techniczną i komunikacyjną formułę maila z listem pisanym i wysyłanym w sposób tradycyjny.
Praca domowa:
Wykonanie dwóch ćwiczeń otwartych z sekcji Sprawdź się (7 i 8).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na kolejnej lekcji nawiązującej do poznanego e‑materiału można też zaproponować rodzaj debaty między dwiema grupami: zwolennicy listów tradycyjnych kontra zwolennicy pisania/otrzymywania maili. W trakcie debaty zostaną przypomniane różne struktury językowe i kulturowe. Warto omówić słownictwo związane z procesem przygotowania i wysyłania listu tradycyjnego (un foglio di carta, una penna, una busta, l’indirizzo postale, un francobollo, la posta) oraz z pisaniem i wysyłaniem maili (la forma elettronica, il computer, l’indirizzo e‑mail, la semplicità, la velocità, Internet itp.).