Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La metropolitana - Metro
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i rozumie słownictwo związane z metrem.
Uczeń potrafi tworzyć wypowiedzi z użyciem nowego słownictwa.
Uczeń potrafi sformułować zalety podróżowania metrem.
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne
podejście komunikacyjne
Formy pracy:
Praca indywidualna,
w parach (lub małych grupach),
forum klasy.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, (lub odtwarzacz plików audio),
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Następnie nauczyciel wprowadza temat lekcji, odwołując się do doświadczeń uczniów i pytając ich o to, czy mieli okazję jeździć metrem (w Polsce lub za granicą) i jakie były ich doświadczenia z tym związane.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: „Scegli la metropolitana!”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację i ogólny kontekst.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację zadania nr 1, które następnie sprawdza na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście słownictwo związane ze specyfiką stacji metra.
Nauczyciel, korzystając z pomocy uczniów, tworzy na tablicy listę słówek, jakie kojarzą się z metrem. Może w tym celu skorzystać z listy słownictwa znajdującej się w sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, której celem jest utrwalenie nowego słownictwa. Jeśli jest to technicznie możliwe, uczniowie powinni pracować z multimedium indywidualnie lub w małych zespołach.
Nauczyciel może wprowadzić element rywalizacji, tworząc zestawienie punktacji poszczególnych uczniów lub zespołów.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby pracując w parach, zrealizowali ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się. Uczniowie mogą wybierać dowolne punkty z mapy metra i opisywać przejazd metrem do dowolnie wybranego celu.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przez sprawdzianem.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: podróże/środki transportu.