Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Modalità aereo - Tryb samolotowy
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje i utrwala struktury oraz słownictwo związane z zasadami korzystania z urządzeń elektronicznych w miejscach publicznych oraz z innymi kulturalnymi zachowaniami.
rozumie proste komunikaty ustne i pisemne związane z normami życia społecznego, w szczególności dotyczącymi korzystania z urządzeń elektronicznych.
tworzy proste komunikaty ustne i pisemne związane z normami życia społecznego, w szczególności dotyczącymi korzystania z urządzeń elektronicznych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe
strategie kognitywne
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze, ewentualnie nauczyciel może przynieść kilka tabliczek (włoskich, a także polskich) z nakazami czy zakazami znanymi z różnych przestrzeni publicznych. Mogą to być także zdjęcia takich obiektów.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do Internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza temat wykorzystując pomoce w postaci tabliczek z nakazami czy zakazami lub ewentualnie bez nich wprowadza temat. Może zacząć od przypomnienia kilku obowiązujących na lekcji zasad i ich zademonstrowania – np. wyłączenie i schowanie telefonu. Następnie nauczyciel może spytać uczniów, jakie jeszcze zasady ich obowiązują. Dzięki tej rozmowie nauczyciel płynnie przechodzi do informacji, że na lekcji uczniowie zapoznają się z zasadami kulturalnego zachowania w miejscach publicznych we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem norm dotyczących korzystania z urządzeń elektronicznych. Celem lekcji jest nie tylko zdobycie kompetencji rozumienia takich komunikatów, ale i ich tworzenia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o przeczytanie tekstu z krótkimi cytatami omawiającymi zasady zachowania w różnych miejscach publicznych. Przypomina o możliwości korzystania ze słownika w celu lepszego zrozumienia tekstu. Prosi o wymienienie innych miejsc publicznych, w których panują określone zasady związane przede wszystkim z korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Prosi także o podanie przykładów takich zasad. W oparciu o teksty pod poleceniem 1 tłumaczy, jak formułować tego typu komunikaty. Kładzie szczególny nacisk na różnicę między si impersonale i si passivante. Może do tego zagadnienia przygotować dodatkowy zestaw ćwiczeń, jeśli w jego ocenie będzie ono wymagało dłuższego omówienia lub skorzystać na przykład z ćwiczenia 5 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi, by uczniowie sformułowali po włosku zakazy poznane na lekcji. Prosi, by spróbowali także uzasadnić, dlaczego są one stosowane. Zachęca do zwrócenia uwagi na tego typu komunikaty w drodze powrotnej do domu i do zanotowania ich.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej nauczyciel poleca wykonać co najmniej część ćwiczeń z sekcji Sprawdź się, np. zestaw 2, 6, 7 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji wprowadzającej lub utrwalającej bezosobowe struktury gramatyczne, słownictwo związane z urządzeniami elektronicznymi czy z zasadami dobrego wychowania.
Uczniowie mogą stworzyć kreatywny regulamin, który w ich opinii byłby odpowiedni dla wszystkich.