Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Giochiamo a pallavolo? - Zagramy w siatkówkę?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie słownictwo dotyczące piłki siatkowej, zna określenia graczy i nazwy podstawowych części boiska.
Uczeń zna czasowniki i wyrażenia określające podstawowe czynności wykonywane podczas meczu piłki siatkowej.
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategia kompensacyjna - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
Praca indywidualna,
w parach (lub małych grupach),
na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna,
(lub odtwarzacz plików audio),
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Nauczyciel pyta uczniów o ich doświadczenia związane z siatkówką:
Vi piace giocare a pallavolo?
Chi di voi gioca a pallavolo dopo la scuola?
Conoscete alcuni pallavolisti italiani o polacchi?
Guardate le partite di pallavolo alla TV?
Nauczyciel aktywizuje uczniów, zachęcając do zapisywania na tablicy słownictwa związanego z tematem pallavolo (np. il giocatore, la partita, il campo, la rete itd.).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt.: „Francesca Piccinini - il simbolo della pallavolo italiana”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) jego ogólny kontekst.
Nauczyciel prosi uczniów, aby krótko opowiedzieli, o czym jest tekst. Może zadawać pytania, może też poprosić o wykonanie zadania do tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wypisali z przeczytanego tekstu słownictwo związane z tematem zajęć. Nauczyciel uzupełnia słownictwo podane przez uczniów korzystając z zestawienia znajdującego się w dalszej części materiału.
Uczniowie, z pomocą nauczyciela, układają zdania z wypisanym słownictwem (nauczyciel może też zaproponować uczniom tłumaczenie zdań z języka polskiego na włoski).
Następnie uczniowie pracują indywidualnie z multimedium - L’intervista a un allenatore di pallavolo, składającym się z dwóch części. Uczniowie najpierw słuchają obu części wywiadu, a następnie wykonują polecenie 1 do tego multimedium.
Następnie uczniowie słuchają ponownie drugiej części wywiadu, starając się wynotować reguły dotyczące gry w siatkówkę. Pracując w parach lub małych grupach, uczniowie uzupełniają swoje notatki i na ich podstawie tworzą listę reguł obowiązujących w tej dyscyplinie sportu.
Nauczyciel dokonuje ewaluacji pracy w parach/grupach prosząc o prezentację wyników pracy na forum klasy.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczenia nr 2 z sekcji Sprawdź się, które ma formę quizu podsumowującego przekazane na zajęciach treści. Ćwiczenie może zostać zrealizowane w parach lub na forum klasy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z zestawu ćwiczeń znajdujących się w sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem lub ćwiczenia kompetencji rozumienia tekstu słuchanego.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: sport i zdrowy tryb życia.