Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Buona lettura! - Miłej lektury!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste recenzje literackie w języku włoskim;
tworzy własne wypowiedzi ustne i pisemne na temat przeczytanych przez siebie książek;
poznaje różnicę w stosowaniu par czasowników sentire i ascoltare, dire i parlare, conoscere i sapere.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
wszystkie trzy możliwe.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, telefon, tablet, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do Internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, czy wiedzą, co kryje się pod pojęciem „trzecia strona” we włoskiej kulturze. Przekazuje im ciekawostkę dotyczącą tradycyjnego umieszczania treści związanych z kulturą we włoskich gazetach i wskazuje, że rubryki kulturalne zawierają często recenzje literackie. Nauczyciel pyta uczniów, czy zapoznają się z recenzjami czytanych przez siebie dzieł literackich. Informuje ich, że po zrealizowaniu e‑materiału będą w stanie wyrazić w formie pisemnej i ustnej opinię na temat wybranej książki.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst przedstawiający rady na temat tego, jak napisać recenzję książki. Uczniowie weryfikują jego zrozumienie poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe czy fałszywe.
Potem nauczyciel wyjaśnia uczniom na podstawie tekstu głównego różnicę pomiędzy czasownikami sentire i ascoltare, dire i parlare, sapere i conoscere.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zagrania w grę edukacyjną. Za jej pośrednictwem uczniowie poznają i utrwalają słownictwo, które następnie będzie wykorzystywane w poleceniach do multimedium, a następnie w kolejnych zadaniach z sekcji „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o opowiedzenie na forum klasy o tym, jakie gatunki literackie najczęściej wybierają. Podsumowaniem lekcji jest napisanie własnej recenzji wybranego dzieła literackiego (ćw. 8 z części Sprawdź się). To zadanie może też być pracą domową.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może połączyć lekcję z zajęciami poświęconymi konkretnemu włoskiemu dziełu literackiemu – np. krótkiemu opowiadaniu, które uczniowie muszą samodzielnie przeczytać (po polsku, lub wraz z pomocą nauczyciela objaśniającego trudniejsze słownictwo, po włosku), a następnie je zrecenzować. Mogą wykonać to zadanie w formie interaktywnej: jako prezentację multimedialną, krótki film czy podcast. Różnice w opiniach uczniów na temat tekstu mogą być podstawą do dyskusji w grupie. Uczniowie mogą też przynieść na lekcję swoje ulubione książki, sporządzić ich recenzję i przedstawić je kolegom i koleżankom.