Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In città - W mieście
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje nazwy różnych obiektów w mieście włoskim.
Uczeń zapamiętuje, z jakimi przyimkami łączą się nazwy obiektów miejskich.
Uczeń stosuje odpowiednie przyimki z obiektami w mieście.
Uczeń stosuje czasowniki regularne i niektóre nieregularne w odpowiednich formach czasu indicativo presente.
Uczeń wykorzystuje czasowniki modalne (volere, potere, dovere) do wypowiedzi na temat tego, co lubi, może lub musi robić.
Uczeń tworzy proste zdania złożone z poznanych elementów.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki;
słownik włosko–polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Uczniowie w VII klasie na pewno potrafią już wysyłać i odbierać maile. W fazie wprowadzającej nauczyciel proponuje uczniom zapoznanie się z treścią maila, jaki nauczycielka napisała do uczniów, którzy będą uczestniczyli w piątkowej wycieczce po mieście. Nauczyciel odczytuje tekst, a następnie prosi jednego lub więcej z uczniów o ponowne odczytanie tekstu. Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że przy różnych obiektach mogą być potrzebne różne przyimki proste lub z rodzajnikiem. Może poprosić uczniów o wypisanie z maila wszystkich obiektów wraz z przyimkami, które przy nich występują. Uczniowie mogą to zrobić na platformie lub w zeszytach. Następnie uczniowie wykonują polecenie sprawdzające zrozumienie treści maila. Uczniowie mogą przedstawić swoje propozycje na temat tego, co chcieliby robić podczas wycieczki szkolnej po mieście.
Faza realizacyjna:
Medium bazowe ma formę testu sprawdzającego umiejętności stosowania przyimków przy różnych obiektach w mieście, a także znajomości nazw tychże obiektów. W teście uczniowie losują 15/40 poleceń, za które mogą uzyskać 15 punktów. Test można powtórzyć wiele razy. Za każdym razem program będzie losował nowy zestaw poleceń, uwzględniający także te pytania, do których wcześniej uczeń podał błędne odpowiedzi. Dodatkowo, w celu utrwalenia materiału zawartego w teście, zaleca się wykonanie trzech poleceń do multimedium. Proponuje się, aby uczniowie ćwiczyli również tworzenie innych pytań i odpowiedzi na nie.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ćwiczeń interaktywnych i otwartych. Ćwiczenie otwarte nr 10 uczniowie mogą wykonać w grupach, proponując krótki plan wycieczki po ich mieście. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Polecane dodatkowe materiały:
De Giuli, Alessandro, Le preposizioni italiane: Grammatica - esercizi - giochi, Hueber, 2001.
Pomocniczo można też wykorzystać inne e‑materiały znajdujące się na platformie:
Fai le pulizie?Fai le pulizie?
Che lavoro fai?Che lavoro fai?
Benvenuti alla lezione!Benvenuti alla lezione!
Una settimana a scuolaUna settimana a scuola
Io voglio fare il cosmonauta. E tu?Io voglio fare il cosmonauta. E tu?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji.
Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia stosowania przyimków i nazw obiektów obecnych w teście.