Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che cosa facciamo questo fine settimana? - Co robimy w ten weekend?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące sposobów spędzania weekendu.
Uczeń zna podstawowe słownictwo dotyczące czynności wykonywanych w czasie wolnym.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel pyta uczniów, co najchętniej robią w weekend. Można zapisać statystyki na tablicy, a także wyświetlić zdjęcia osób wykonujących różne czynności, np. czytanie, podróżowanie, uczestnictwo w życiu kulturalnym lub w kursie. W celu pogłębienia tego tematu uczniowie zostają zaproszeni do przeczytania tekstu opisującego różne sposoby spędzania weekendu i znalezienia odpowiedzi na pytanie zadane w poleceniu umieszczonym przed tekstem.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem z sekcji Przeczytaj. Wykonują również dwa polecenia do tekstu, sprawdzające jego zrozumienie, a także dotyczące ciekawostek kulturowych oraz wyrazów pochodzenia obcego, które pojawiają się w tekście. Po sprawdzeniu ćwiczeń nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z ilustracją interaktywną i pyta, co sądzą o takim sposobie spędzania wolnego czasu (ilustracja to ulotka kursu gotowania na Sycylii rozwijająca słownictwo wprowadzone w tekście). Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie można wykonać ćwiczenie na rozumienie ze słuchu (numer 6 z sekcji Sprawdź się) lub ćwiczenie nr 4, które pozwoli kontynuować dyskusję dotyczącą upodobań i przypomnieć uczniom sposoby podawania godziny. Jeśli zostanie wybrana ta druga opcja, zaleca się zapoznanie uczniów z tekstem objaśniającym różnicę w użyciu wyrazów „circa” i „verso” i wykonanie ćwiczenia nr 1 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach i opowiadają sobie o planach na weekend (bazując na ćw. 7 oraz 8 ze Sprawdź się).
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, np. zorientowane na rozumienie ze słuchu (nr 6) lub utrwalenie słownictwa (2, 3, 5).
Materiały pomocnicze:
Materiał jest spiralnie powiązany z materiałem Che fai in estate?Che fai in estate?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych sposobom spędzania wolnego czasu i do powtórzenia słownictwa z tym związanego.