Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska - Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Così tante scarpe e solo due piedi - Tak wiele butów, a stopy tylko dwie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 2, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo związane z różnymi typami obuwia.
potrafi wyrażać swoje preferencje dotyczące typów obuwia.
zna zasady dotyczące uzgadniania imiesłowu czasu przeszłego z zaimkami dopełnienia bliższego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia; utrwalamy i łączymy nowe informacje z już znanymi, koncentrujemy uwagę.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Podejście komunikacyjne.
Konektywizm.
Burza mózgów.
Formy pracy:
Praca w parach.
Praca z całym zespołem klasowym.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, głośniki, rzutnik, ekran.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie typy obuwia są im znane w języku polskim i czy znają jakieś nazwy obuwia w języku włoskim.
Nauczyciel podaje temat lekcji “Così tante scarpe e solo due piedi”. Wyjaśnia, że jest to cytat z pewnego znanego serialu i pyta, jak uczniowie go rozumieją.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z treścią poleceń do medium (praca w parach, która pozwoli uczniom „wymienić się” swoją wiedzą).
Uczniowie słuchają nagrania audio. Po dwukrotnym wysłuchaniu dialogu, wykonują w parach polecenia, następnie na forum klasy porównują swoje odpowiedzi.
Nauczyciel proponuje uczniom zapoznanie się z treścią dialogu “Le famose scarpe con la suola rossa” i zwrócenie uwagi na nowe słownictwo oraz na charakterystyczne formy participio passato w połączeniu z zaimkami.
Uczniowie, metodą burzy mózgów, „formułują” zasadę uzgadniania końcówki participio passato z rodzajem i liczbą zaimka dopełnienia bliższego, a następnie wykonują zadania 2 i 5 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, korzystając ze słownika dotyczącego obuwia, zadają sobie nawzajem pytania typu: I mocassini portano sole le donne? Le zeppe hanno la suola piatta? itp.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe może być również wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia, jako materiał utrwalający poznane słownictwo.