Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Imparare divertendosi - Uczyć się, bawiąc się
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
kompetencje informatyczne
umiejętność uczenia się
kompetencje społeczne i obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe dziedziny nauki, wybrane zjawiska oraz powiązane z daną dziedziną urządzenia bądź przedmioty badań.
Uczeń określa przedmiot zainteresowań poszczególnych dziedzin naukowych.
Uczeń stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia prostych informacji o podstawowych dziedzinach naukowych.
Uczeń opowiada o wizycie w muzeum poświęconym nauce, bądź technice.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze,
plansze bądź przedmioty symbolizujące prezentowane w e‑materiale dyscypliny naukowe (ekierka/kalkulator/liczydło, tablica okresowa pierwiastków/próbówki, globus/mapa/kompas, mikroskop, luneta, szkielet)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując przedmioty związane z poszczególnymi dziedzinami nauki i prosząc uczniów o nazwanie dziedziny. Nauczyciel może pokazać i odtworzyć materiały (fragmenty filmów) ilustrujące pracę matematyka, biologa, chemika, astronoma, geografa, fizyka, inżyniera, prosząc o dopasowanie dziedziny i wskazanie przedmiotów, które są z nią powiązane. Nauczyciel może poprosić, aby uczniowie wskazali, jakie przedmioty symbolizują poszczególne dziedziny naukowe.
Uczniowie czytają tekst z części Przeczytaj posłuchaj Un museo diverso dagli altri na głos i kolejny raz po cichu. Odpowiadają na pytanie dotyczące przedmiotów, które znajdują się w kolekcji muzealnej oraz charakteru poszczególnych wypowiedzi na forum. Nauczyciel może zapytać, jakie inne przedmioty mogłyby się znaleźć na poszczególnych wystawach.
Polecenie do tekst z części Przeczytaj/posłuchaj sprawdza rozumienie tekstu źródłowego.
W tekście objaśniającym omówione zostały typu muzeów oraz pojęcie nauki i dyscyplin naukowych. W części dotyczącej muzeów zaproponowano odwiedzenie muzeum wirtualnego. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby korzystając z internetu sprawdzili, czy faktycznie prezentowane w tekście źródłowym muzeum istnieje, co znajduje się w jego zasobach oraz, czy istnieje możliwość zwiedzania wystaw wirtualnie, jakie inne muzea nauki i techniki znajdują się w Mediolanie/we Włoszech, ile kosztuje bilet.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną: oglądają mapę muzeum i określają, która z ekspozycji ich najbardziej interesuje. Następnie zapoznają się z poszczególnymi ekspozycjami odtwarzając nagrania. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności oglądać obiekty, odsłuchiwać nagrania oraz odczytywać prezentowane treści.
Uczniowie zapoznają się z poszczególnymi ekspozycjami opisującymi obszary zainteresowań poszczególnych dyscyplin naukowych.
W celu utrwalenia słownictwa można zaproponować opowiedzenie w czasie przeszłym o doświadczeniach związanych z odwiedzinami w muzeach o podobnym obszarze zainteresowań, a także poprosić o wyszukanie muzeów nauki i techniki znajdujących się w regionie Polski lub Włoch. Można także zaproponować, aby uczniowie opowiedzieli o swoich wizytach w muzeach, preferencjach odnośnie do sposobu prezentacji eksponatów oraz o zainteresowaniach naukowych.
Polecenia do multimedium bazowego sprawdzają zrozumienie wybranych informacji.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 3 można zaproponować, aby uczniowie próbowali wskazać dziedzinę, z której pochodzi niepasujący element bądź dodać inne elementy, które opisują wskazaną dyscyplinę.
W ćwiczeniu 8 należy zaproponować przeprowadzenie wywiadów w małych grupach. Można poprosić, aby jedna osoba/grupa uczniów wyszukała muzeum nauki i technika oraz zgromadziła informacje na jego temat, zapoznając się z opiniami turystów. Drugi z uczniów/grupka zadają pytania odnośnie do doświadczeń z wizyty. Wypowiedzi powinny być prowadzone z zastosowaniem czasów przeszłych.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 2 i 6.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać broszury, informatory oraz mapki z włoskich i polskich muzeów poświęconych nauce i technice.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do wysłuchania informacji o poszczególnych ekspozycjach bez śledzenia tekstu i do próby odpowiedzi na polecenia na tej podstawie, a następnie próby ich zweryfikowania, zapoznając się z tekstem. Ponadto nauczyciel może zachęcić uczniów do wyrażania swojej opinii na temat poszczególnych kolekcji i charakteru poszczególnych wystaw, wskazywania podobieństw i różnic w sposobie prezentowania zagadnień związanych z nauką w odwiedzanych placówkach.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w nich informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.