Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In farmacia - W aptece
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
zapoznaje się ze słownictwem związanym z zakupami w aptece;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące sposobów zażywania leków;
łączy wyrazy, tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury leksykalne umożliwiające komunikację językową potrzebną podczas zakupów w aptece;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe);
nauczanie wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
podejście holistyczne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/tablica multimedialna lub rzutnik/głośniki/materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, kiedy ostatnio byli przeziębieni, czy zażywali jakieś lekarstwa i z jaką częstotliwością w ciągu dnia.
Prosi uczniów o przeczytanie polecenia, które zamieszczone jest przed pierwszym tekstem.
Następnie uczniowie mają za zadanie wysłuchać dialog, który opisuje wizytę mężczyzny w aptece. Nauczyciel zwraca uwagę na nowe słowa i wyrażenia, które znajdują się w dialogu.
Do dialogu dodane są dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Następnie nauczyciel prosi uczniów, by znaleźli w dialogu słowa mówiące o częstotliwości przyjmowania leków. Podkreśla, jak ważne jest to, żeby lekarstwa przyjmować w odpowiednich ilościach i w odpowiednich odstępach czasowych. W celu utrwalenia tego zagadnienia, nauczyciel prosi uczniów o przeanalizowanie i zapamiętanie przykładowych zdań, zamieszczonych w części leksykalnej.
W następnej kolejności uczniowie słuchają nagrań czterech dialogów odbywających się w aptece.
Po wspólnym zapoznaniu się z treścią dialogów, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, uczniowie mogą zadawać pytania.
Nauczyciel zachęca uczniów, by samodzielnie przygotowali zadanie 7 do zaprezentowania przed resztą grupy.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do zadania 7‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 8‑go, które polega na uzupełnieniu dialogu odbywającego się w aptece.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innego e‑materiału dotyczącego wizyty w aptece: Una visita in farmaciaUna visita in farmacia
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Aby wykorzystać w inny sposób multimedium, nauczyciel prosi uczniów, aby dobrali się w pary i odegrali jeden z dialogów, które usłyszeli w nagraniach. Zadanie można potraktować jako pracę domową do przygotowania na następną lekcję.