Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Vuoi portarmi a casa? - Chcesz mnie zabrać do domu?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zwierząt, rozumie rady i udziela ich, potrafi również opowiadać o swoich preferencjach i zdobywać informacje na temat preferencji innych osób, a także klimatu potrafi uzasadnić swoje zdanie.
zna podstawowe słownictwo związane ze zwierzętami domowymi, trybem ich życia oraz trybem życia ich właścicieli.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zwierzęta domowe i ich wymagania)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem o zwierzętach domowych oraz udzielenie odpowiedzi na przypisane do niego pytanie. Jeśli uczniowie znają i pamiętają nazwy zwierząt, można zacząć lekcję od pytania znajdującego się nad tekstem i dopiero potem przejść do lektury.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3 do tekstu, których celem jest ugruntowanie nowopoznanego słownictwa z zakresu nazw zwierząt domowych i ich wymogów.
Uczniowie zapoznają się z multimedium i wykonują ćwiczenie 1 na rozumienie tekstu. Nauczyciel odpowiada na ewentualne pytania uczniów, dotyczące np. słownictwa z filmu.
Po sprawdzeniu i omówieniu odpowiedzi uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczeń 2‑4, będących powtórzeniem treści wprowadzonych w tekście z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i ich integracją z nowym materiałem leksykalnym.
Uczniowie przechodzą do sekcji Sprawdź się. W zależności od stopnia znajomości struktur gramatycznych z użyciem czasownika piacere oraz zaimków dopełnienia dalszego, nauczyciel może przypomnieć uczniów materiał, korzystając z tekstu właściwego i poprosić uczniów o ponowne odtworzenie filmu i zanotowanie wszystkich pojawiających się w nim struktur z tym czasownikiem oraz dopisanie ich do listy przykładów podanej w tekście właściwym. Grupy znające zagadnienie mogą natomiast przejść bezpośrednio do wykonania serii ćwiczeń 2‑5. Ćwiczenia te są wystopniowane pod względem trudności, zaleca się więc ich wykonywanie w przedstawionej kolejności i omawianie odpowiedzi bezpośrednio po wykonaniu każdego z nich.
Nauczyciel przypomina zasady tworzenia pytań oraz główne włoskie zaimki pytające, po czym prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 6.
Nauczyciel przechodzi do omówienia problemów intonacji, związanych z brakiem w języku włoskim partykuły pytającej „czy”. Uczniowie wykonują ćwiczenie 8.
Faza podsumowująca:
W tej fazie uczniowie samodzielnie tworzą pytania (ćw. 9) z zakresu tematyki e‑materiału.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z sekcji Sprawdź się, mające na celu powtórzenie materiału w oparciu o tekst autentyczny oraz ćwiczenie zdolności logicznego łączenia informacji. W razie konieczności nauczyciel udziela dodatkowych wyjaśnień.
Uczniowie wykonują ćwiczenie 10. W przypadku ograniczeń czasowych, ćwiczenie to może być zadane jako praca domowa. Nauczyciel przysłuchuje się wypowiedziom uczniów i po zakończeniu pracy w grupach udziela informacji zwrotnej.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 7, w którym udzielają odpowiedzi na pytania, które odtworzyli w ćwiczeniu VI.
Materiały pomocnicze:
Bieżący materiał jest spiralnie związany z pozostałymi e‑materiałami dotyczącymi ekologii i świata przyrody (w sposób szczególny z materiałami L’affascinante mondo degli animaliL’affascinante mondo degli animali i Liberi e feliciLiberi e felici), jednakże można go wykorzystać samodzielnie.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych zwierzętom, stylowi życia zwierząt i ludzi oraz jako powtórkę zaimków dopełnienia dalszego, czasownika „piacere” oraz formułowania i rozumienia pytań.