Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Estroverso, introverso, o forse ambiverso? - Ekstrawertyk, introwertyk a może ambiwertyk?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa 2, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo dotyczące charakteru i typów osobowości.
zna i stosuje wyrażenia idiomatyczne z nazwami zwierząt dotyczące cech charakteru.
potrafi opisać typy osobowości używając odpowiednich przymiotników.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Pamięciowe - systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego.
Kompensacyjne - odgadujemy znaczenie tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Konektywizm.
Kognitywizm
Podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
Praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik, ekran, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel podaje uczniom temat lekcji i pyta, czy znają znaczenie zawartych w nim terminów dotyczących typów osobowości.
Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzi na temat ich cech charakteru i typów osobowości.
Nauczyciel proponuje uczniom przeczytanie dialogu „Estroverso, introverso o forse ambiverso?”, po przeczytaniu którego odpowiadają na pytania do tekstu.
Nauczyciel podaje uczniom cele lekcji i informacje dotyczące materiału interaktywnego, z którym uczniowie będą pracować.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na ekranie katalog interaktywny z typami osobowości, wyjaśnia uczniom nowe słownictwo, uczniowie stosują tzw. domysł językowy i porównują włoskie słowa ze słownictwem z innych, znanych im języków obcych.
Uczniowie w parach wykonują polecenia do katalogu.
Nauczyciel wyświetla na ekranie ćwiczenie 1 z sekcji Sprawdź się (krzyżówka). Cała klasa pracuje nad jej rozwiązaniem.
Faza podsumowująca:
Chętni uczniowie wykonują ćwiczenie wykonują ćwiczenie 7 z sekcji Sprawdź się - ustnie opisują typ swojej osobowości, korzystając z nowo poznanego słownictwa.
Praca domowa:
Praca domowa stanowi utrwalenie nowo poznanego słownictwa, uczniowie mogą wykonać pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium jak i zaproponowane do niego zadania może być również wykorzystane podczas lekcji powtórzeniowej przed sprawdzianem lub wypracowaniem, w którym uczeń będzie korzystał ze słownictwa niezbędnego do opisu charakteru osoby.