Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Va come va - Jest tak jak jest
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe emocje.
Uczeń odróżnia uczucia pozytywne od negatywnych.
Uczeń opowiada o swoich uczuciach i emocjach.
Uczeń pyta o uczucia innych.
Uczeń na podstawie sytuacji nazywa uczucia towarzyszące innym.
Uczeń stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia informacji związanych z przeżyciami i odczuciami.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze,
plansze przedstawiające różne uczucia,
ewentualnie materiał filmowy lub audio przedstawiający scenę komediową, romantyczną, dramatyczną i relaksacyjną
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pokazując materiały wizualne lub sensoryczne, na podstawie których uczniowie określają, jakie uczucia im towarzyszą. Mogą to być zapachy, dźwięki, obrazy, sceny z filmów. Następnie nauczyciel pokazuje zdjęcia twarzy przedstawiające różne emocje (bądź emotikonki), prosząc o nazwanie uczuć.
Nauczyciel może odtworzyć piosenkę Supereroi lub przeczytać tekst. Uczniowie analizują tekst, próbując zrozumieć, o jakim problemie mówi autor.
Nauczyciel może zapytać, czy wydźwięk piosenki jest optymistyczny, czy pesymistyczny.
Polecenie do tekstu z części Przeczytaj/posłuchaj sprawdzają rozumienie tekstu.
W części objaśniającej omówiona została konstrukcja zdań z czasownikami wymagającymi, bądź nie, użycia przyimka. Przedstawiono również mnemotechniki, które mogą zostać wykorzystane do nauki wybranych czasowników. Nauczyciel może poprosić uczniów, by przedstawili swoje metody zapamiętywania czasowników oraz poprosić o ułożenie zdań z przedstawionymi w materiale czasownikami.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z animacją. Za pierwszym razem śledzą wszystkie scenki, próbując określić, jakie emocje i w jakich sytuacjach towarzyszą dwójce bohaterów. Następnie odtwarzają poszczególne scenki, notując informacje i próbując ustalić argumenty wskazujące, że któraś z postaci jest pesymistą lub optymistą. W celu ich utrwalenia słownictwa można poprosić, aby po każdej scence uczniowie spróbowali odpowiedzieć na zadawane przez bohaterów pytania.
Można zaproponować, aby uczniowie za pomocą mimiki wskazywali, jakie uczucia im towarzyszą w danym momencie, a inni próbowali te emocje nazwać.
Polecenia do multimedium (animacji) sprawdzają umiejętność nazywania poszczególnych emocji, zrozumienie wybranych informacji oraz umiejętność poprawnego budowania zdań pozwalających na opisywanie towarzyszących uczniom uczuć.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 4 uczniowie mogą opisywać sytuacje, w których odczuwają emocje, które nie pasowały do pozostałych oraz budować proste wypowiedzi z użyciem niepasujących słów.
Ćwiczenia 7 i 8 mogą być wykonane w formie pisemnej lub ustnej.
W ćwiczeniu 8 można zaproponować, aby uczniowie w małych grupach próbowali stworzyć dodatkowe pytania.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zalecą się cwiczenia 2 i 5.
Materiały pomocnicze:
Materiały pomocniczymi do lekcji może być drzewo emocji Wilsona, plansze przedstawiające ludzkie twarze wyrażające różne emocje, nagrania z różnego typu dźwiękami (np. muzyka relaksacyjna, szumy i piski, krzyk, piski dzieci, szczekanie psa) oraz zestawy różnych zapachów (np. róża, chlor, benzyna, sosna, morski), czy faktur (futerko, kamień, papier ścierny, galaretka), krótkie nagrania video. Materiały te mogą być wykorzystywane łącznie albo ukierunkowane na jeden ze zmysłów.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do ponownego obejrzenia materiału bez dźwięku z prośbą o nazwanie emocji, które uczniowie dostrzegają. Poszczególne scenki mogą być także podstawą do dyskusji, czy wszyscy tak reagujemy w podobnych sytuacjach i jak na nie reagujemy, jak radzimy sobie z trudnymi emocjami.
Dodatkowo uczniowie mogą odpowiadać na pytania stawiane przez bohaterów w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.