Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Oggi festeggiamo la mia laurea - Dziś świętujemy moją obronę
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące obrony prac dyplomowych.
Uczeń zna podstawowe słownictwo dotyczące obrony prac dyplomowych oraz pogłębia znajomość słownictwa związanego z rodziną.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych ćwiczone struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki;
pomocniczo nakrycie głowy absolwenta wyższej uczelni, egzemplarz pracy dyplomowej czy np. włoskie confetti.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak wygląda obrona pracy dyplomowej na polskich uczelniach i czy w ich rodzinach panują jakieś zwyczaje związane z tą chwilą. Nauczyciel sygnalizuje, że we Włoszech to bardzo ważna chwila nie tylko dla absolwenta, ale i dla jego bliskich i ten e‑materiał pozwoli uczniom dowiedzieć się więcej na ten temat.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem o przygotowaniach do obrony pracy dyplomowej i jej świętowaniu. Wykonują polecenie do tekstu. Nauczyciel podkreśla znaczącą obecność rodziny i bliskich zarówno podczas obrony, jak i po niej. To pozwala płynnie przejść do testu, dzięki któremu uczniowie sprawdzą, utrwalą i pogłębią wiedzę językowo‑kulturową na temat włoskiej rodziny. Następnie wykonują 3 polecenia do multimedium, które pozwalają utrwalić leksykę.
Nauczyciel krótko przypomina o zasadach stosowania zaimków dzierżawczych i zwraca uwagę na specyfikę ich użycia przed nazwami członków rodziny.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach lub małych grupach. Wykonują ćwiczenia 3‑6 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Nauczyciel zadaje ćwiczenia 1, 2, 7 i 8. Można zadać również inne wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, których nie wykonano na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Natale con i tuoi e Pasqua...?Natale con i tuoi e Pasqua...?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć dotyczących kultury czy rodziny. Test może służyć uczniom do ćwiczenia rozwiązywania tego typu zadań przed egzaminami końcowymi.