Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In pizzeria - W pizzerii
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna włoskie nazwy wybranych, typowych dla kuchni włoskiej rodzajów pizzy.
Uczeń potrafi złożyć zamówienie w pizzerii (na miejscu lub telefonicznie).
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Uczeń formułuje poprawnie pytania dotyczące np. preferencji czy wyboru dań w pizzerii.
Uczeń wykorzystuje poznane podczas lekcji struktury gramatyczne i leksykalne we właściwym kontekście (pizzeria).
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie - odgrywanie scenek, symulacja dialogów);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
webquest.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie polisensoryczne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
rzutnik lub tablica multimedialna, (lub odtwarzacz plików audio);
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Uczniowie w ramach zadanej wcześniej pracy domowej, pracują samodzielnie (szukając informacji w internecie), przygotowując listę typowych włoskich pizz.
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów edukacyjnych. Następnie nauczyciel prosi uczniów o prezentację, jakie pizze udało im się znaleźć. Uczniowie mogą np. przedstawić zdjęcia wybranych pizz oraz krótko je scharakteryzować lub zapytać kolegów, czy znają ich włoskie nazwy i składniki wykorzystywane do ich przygotowania.
W tej części lekcji nauczyciel, w ramach ciekawostki, może przedstawić uczniom informacje dotyczące np. okoliczności powstania pierwszej pizzy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt. Stasera mangiamo la pizza!, starając się zrozumieć nakreśloną sytuację.
Nauczyciel sprawdza zrozumienie treści, prosząc uczniów o wykonanie zadania do tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wypisali (np. z przeczytanego dialogu) zwroty i wyrażenia potrzebne do złożenia telefonicznego zamówienia w pizzerii i ewentualnie uzupełnia listę zestawioną przez uczniów.
Następnie uczniowie zapoznają się z katalogiem multimedialnym, starając się zapamiętać składniki wykorzystywane do przygotowania zaprezentowanych w nim pizz.
Po obejrzeniu katalogu interaktywnego następuje praca w parach: każda para realizuje polecenia 1‑3 do multimedium, a nauczyciel prezentuje poprawne rozwiązania (np. korzystając z tablicy multimedialnej czy rzutnika).
Faza podsumowująca:
Aby upewnić się, że uczniowie opanowali materiał leksykalny, nauczyciel może poprosić uczniów o odegranie scenek sytuacyjnych w pizzerii: uczniowie mogą na zmianę wcielać się w role zamawiających i przyjmujących zamówienie. Jako materiał bazowy może w tej części lekcji posłużyć katalog interaktywny.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z zestawu ćwiczeń znajdujących się w sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu: uczeń, inspirując się kartami katalogu interaktywnego, może przygotować samodzielnie dowolną ilość kart będących jego kontynuacją;
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z żywieniem, np. w celu utrwalenia nazw podstawowych produktów żywnościowych.