Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cuciniamo qualcosa insieme! - Ugotujmy coś razem!
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
interpretuje słownictwo związane z czynnościami wykonywanymi w kuchni przedstawione w katalogu interaktywnymi;
potrafi nazwać przedmioty używane w kuchni;
przypisuje przedmioty w kuchni do odpowiednich funkcji;
formułuje wypowiedzi na temat tego, jakich przedmiotów używa do konkretnych czynności wykonywanych w kuchni.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
srategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie kompensacyjne;
strategie społeczne;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze, kartki ze zdjęciami przedmiotów używanych w kuchni lub przynajmniej z nazwami tych przedmiotów, zdjęcia przedstawiające kuchnię i przedmioty używane w kuchni.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie meble i przedmioty mogą znajdować się w kuchni. Może do tego celu użyć zdjęć przedstawiających kuchnię, co pomoże uczniom przypomnieć sobie potrzebne słowa.
Uczniowie pracują w parach. Mają trzy minuty na przypomnienie sobie jak największej liczby czasowników oznaczających czynności wykonywane w kuchni (np. cucinare, lavare i piatti). Następnie porównują swoje listy słów na forum klasy. Po chwili uczniowie zapoznają się z tekstem Cuciniamo qualcosa insieme.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst Cuciniamo qualcosa insieme i robią ćwiczenia.
Nauczyciel omawia materiał gramatyczny, zaimek względny che.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1 – 3 z sekcji „Sprawdź się”. Potem uczniowie pracują przy ćwiczeniach otwartych 7 i 8. Do zadania 8 uczniowie mogą wykorzystać zdjęcia różnych przedmiotów: każdy uczeń otrzymuje plik zdjęć i pokazuje je drugiej osobie, która musi powiedzieć, co to za przedmiot i do czego służy. Jeśli odpowie poprawnie, otrzymuje 2 punkty. Jeśli powie tylko nazwę lub tylko do czego służy przedmiot na zdjęciu, otrzymuje 1 punkt. Na koniec uczniowie sumują swoje punkty i porównują wyniki na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytania o konkretne czynności wykonywane w kuchni, np. di che cosa hai bisogno se vuoi preparare una torta? Uczniowie mają za zadanie wymienić potrzebne przedmioty.
Praca domowa:
Ćw. 4 – 6 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
kartki ze zdjęciami przedmiotów używanych w kuchni lub przynajmniej z nazwami tych przedmiotów, zdjęcia przedstawiające kuchnię i przedmioty używane w kuchni.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą przygotować karty - fiszki na podstawie katalogu interaktywnego. Na jednej stronie fiszki jest zdjęcie/rysunek przedmiotu, a na drugiej – informacja, do czego służy. Uczniowie mogą wymienić się fiszkami i sprawdzić w ten sposób, co zapamiętali z zajęć.