Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Adriana Grzelak‑Krzymianowska, Tamara Roszak, Marta Sterna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Essere in forma! - Zawsze w formie!
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje słownictwo związane z dobrym i złym samopoczuciem.
Uczeń zapamiętuje słownictwo dotyczące zdrowego i niezdrowego trybu życia.
Uczeń zapamiętuje nazwy części ciała ludzkiego.
Uczeń stosuje zwroty idiomatyczne z czasownikiem avere.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Zaproponowane zadania rozwijają wrażliwość międzykulturową oraz kształtują postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań;
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście holistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
głośniki;
słownik włosko‑polski;
materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza lekcję, która ma dotyczyć dbania o swoje dobre samopoczucie. Może zapytać uczniów, czy dbają o swoje zdrowie, jaki styl życia prowadzą, czy zastanawiają się nad tym, co jeść, co pić, a czego unikać. Następnie zachęca uczniów do wysłuchania dialogu prowadzonego przez dwie nastolatki. Uczniowie słuchają dialogu dwa razy, śledząc jednocześnie tekst. Polecenie do tekstu Essere in forma sprawdza zrozumienie treści dialogu.
W tekście Essere in forma występuje kilka zwrotów idiomatycznych z czasownikiem avere. Nauczyciel podaje przykłady, używając bezokolicznika i form osobowych. Uczniowie wysłuchują nagranych zdań. W parach uczniowie mogą przećwiczyć zadawanie pytań i odpowiedzi (np. Hai fame? No, non ho fame.).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta, czy uczniowie znają jakieś nazwy części ciała po włosku. Jeżeli tak, można je wskazać, wykorzystując modele 3D zamieszczone w e‑materiale. Następnie uczniowie zapoznają się z nazwami części ciała pokazanymi na modelach. Polecenia do multimedium pomagają w utrwaleniu poszczególnych nazw. Należy zwrócić uwagę na nazwy, które mają nieregularną liczbę mnogą.
W parach i na forum klasy uczniowie mogą prowadzić proste rozmowy o zdrowiu i dolegliwościach, własnych i innych osób, np. babci, dziadka, rodziców, rodzeństwa. Np. Come sta tua sorella? Mia sorella ha mal di pancia.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają szansę sprawdzić nabytą wiedzę i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji “Sprawdź się”. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu. Ćwiczenia 6, 8, 9 mogą być wykonywane zarówno pisemnie, jak i ustnie. Efekty ćwiczeń otwartych mogą być przedstawiane na forum klasy tak, aby inni wszyscy uczniowie mogli się przekonać, czy rozumieją to, co napisali inni. Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Proponuje się wykonanie w domu ćwiczeń nr 1 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych materiałów znajdujących się na platformie:
Il corpo umanoIl corpo umano
La salute innanzitutto! La piramide alimentare della dieta mediterraneaLa salute innanzitutto! La piramide alimentare della dieta mediterranea
Perché amiamo la cucina italiana?Perché amiamo la cucina italiana?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dobrze jest zastosować multimedium bazowe w trakcie lekcji. Dodatkowo multimedium może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu powtórzenia nazw części ciała.
Uczniowie mogą dodać inne części ciała do tych ukazanych na modelu 3D.
Uczniowie mogą stworzyć własne przestrzenne modele ciała człowieka i je opisać.
Na podstawie medium uczniowie mogą stworzyć różnego rodzaju gry i kalambury np. domino, znajdowanie par, pokazywanie bez słów, rysowanie, skojarzenia, odgadywanie słów.