Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La cucina polacca è molto diversa da quella italiana? - Czy polska kuchnia bardzo różni się od kuchni włoskiej?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat produktów kuchni polskiej;
powtarza bezokoliczniki w funkcji trybu rozkazującego.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, telefon, tablet, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie o to, czy według nich kuchnia polska wywarła jakiś wpływ na tradycje gastronomiczne we Włoszech.
Przekazuje im ciekawostkę o słodkim regionalnym wypieku nazywanym polacca aversana i opowiada im jego historię. Informuje ich, że po zrealizowaniu e‑materiału będą w stanie wymienić po włosku nazwy najważniejszych produktów spożywczych używanych w kuchni polskiej.
Przed przejściem do kolejnych etapów uczniowie próbują wymienić najbardziej typowe dla obu kuchni produkty i weryfikują zgodność swoich hipotez poprzez zapoznanie się z multimedium.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst przedstawiający opinie Włochów na temat kuchni polskiej. Uczniowie weryfikują jego zrozumienie poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia, w którym muszą wskazać, czy wymienione informacje są prawdziwe czy fałszywe.
Potem nauczyciel wyjaśnia uczniom na podstawie tekstu gramatycznego formę trybu rozkazującego dla 2 os. l. poj. z przeczeniem.
Następnie nauczyciel zachęca uczniów do zagrania w minigry zawarte w multimedium – karcie zadań interaktywnych. Za ich pośrednictwem uczniowie poznają i utrwalają słownictwo, które następnie będzie wykorzystywane w poleceniach do multimedium, a następnie w kolejnych zadaniach z sekcji „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o opowiedzenie na forum klasy o tym, jakie potrawy z kuchni polskiej mogliby polecić Włochom chcącym poznać nasze tradycje kulinarne. Zachęca ich także do tego, by przypomnieli za pomocą trybu rozkazującego w formie przeczącej, czego nie powinno się robić w kuchni włoskiej. Grupa zastanawia się także wspólnie nad tym, jakie posiłki mogą przygotować, by połączyć w jednym daniu, np. obiadowym, typowe produkty z obu tradycji gastronomicznych.
Praca domowa:
Np. ćw. 1–4 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji utrwalającej słownictwo z zakresu jedzenia oraz tryb rozkazujący.
Tekst rozpoczynający lekcję może stać się inspiracją do dyskusji na temat tego, jak ważne dla kultury danego kraju są tradycje gastronomiczne: uczniowie zastanawiają się nad przyczynami klimatycznymi, geograficznymi i historycznymi popularności konkretnych produktów w różnych kuchniach.