Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Vivere sano - Zdrowy tryb życia
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo niezbędne podczas wizyty u lekarza rodzinnego, a także to dotyczące zdrowego trybu życia;
rozumie dialogi u lekarza rodzinnego i proste dokumenty dotyczące zdrowego trybu życia (film);
zna zasady zdrowego trybu życia;
dokonuje oceny własnego stylu życia i wyraża ją w języku włoskim.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzania materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie międzyprzedmiotowe;
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca na forum;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze, zdjęcia przedstawiające elementy zdrowego i niezdrowego stylu życia, a także ilustracje słów i wyrażeń związanych z wizytą u lekarza, które pojawiają się w dialogu pt. La terapia su misura.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W początkowej fazie zajęć nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia z ilustracjami elementów leksykalnych pojawiających się w dialogu i prosi o ich nazwanie. Po tej powtórce słownictwa pyta uczniów o hipotezy dotyczące tematu zajęć. Następnie uczniowie zapoznają się ze tekstem La terapia su misura, jednak bez ostatniej repliki, którą mogą spróbować uzupełnić. Po jej przeczytaniu wykonują polecenie pod tekstem zapoznają się z tabelą ze zwrotami przydatnymi u lekarza, a także z częścią Alcuni verbi utili.
Faza realizacyjna:
Uczniowie dwukrotnie zapoznają się z filmem edukacyjnym. Jeśli nauczyciel uzna to za konieczne, może wcześniej przedstawić im trudniejsze słownictwo. Następnie wykonują polecenia 1‑3 znajdujące się pod filmem.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 3, 5, 7 z sekcji Sprawdź się.
W zależności od tego, ile czasu zostało do końca lekcji, nauczyciel może zlecić uczniom pracę indywidualną – stworzenie w języku włoskim dwóch lub trzech dodatkowych reguł zdrowego trybu życia.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie słów, wyrażeń, a także innych elementów, które zapamiętali z lekcji.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po kilku lekcjach uczniowie mogą ponownie zapoznać się z filmem (tym razem bez dźwięku) i zaproponować komentarz do przedstawianych obrazów.