Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cerco nuovi amici - Szukam nowych przyjaciół
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste konwersacje na portalach społecznościowych, czatach w zakresie nawiązywania kontaktów towarzyskich;
zna podstawowe zwroty i skróty używane w tego typu tekstach przez jego włoskich rówieśników;
potrafi przedstawić siebie oraz inne osoby, powiedzieć skąd pochodzi, gdzie mieszka, wskazać swoje zainteresowania i marzenia;
powtarza liczebniki i wykorzystuje je do określania wieku. (zgodnie z taksonomią Blooma: 1,2,3,6)
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe –powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zwieranie znajomości przez Internet);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów oraz popularnych skrótów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze/głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie rozgrzewki językowej nauczyciel pyta uczniów, jakich struktur można użyć nawiązując nowe znajomości, może zapisać te wyrażenia/czasowniki na tablicy.
Następnie zachęca uczniów, do zapoznania się z tekstem źródłowym, aby zaobserwować różnice między nawiązywaniem nowych znajomości w kontakcie bezpośrednim, a przez Internet. Może dopisać wyrażenia zidentyfikowane podczas lektury do poprzednio zapisanych zwrotów.
Po wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości, uczniowie wykonują ćwiczenie do tekstu źródłowego.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi o przypomnienie form znanych już czasowników nieregularnych essere i avere, zwracając szczególną uwagę na zastosowanie form czasownika esserci w komunikacji bezpośredniej i internetowej. Podkreśla również wagę przyimków łączących się z czasownikiem essere.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z multimedium (animacja), dzięki któremu uczniowie ugruntują posiadaną wiedzę i zintegrują z nią nowe informacje. W tym czasie nauczyciel chodzi po klasie i odpowiada na ewentualne pytania uczniów.
Po zapoznaniu z animacją uczniowie są gotowi do wykonania poleceń 1‑3 oraz ćwiczenia 1 z sekcji Sprawdź się. Po wykonaniu tych ćwiczeń uczniowie przechodzą do zastosowania zdobytej wiedzy poprzez zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi (zalecana praca w parach).
Faza podsumowująca:
Nauczyciel przeprowadza z uczniami ćwiczenia podsumowujące 9 i 10 (dozwolone jest odsłuchanie materiału więcej niże jeden raz) po czym prosi o wykonanie ćwiczenia 11 (samodzielne przedstawienie się).
Jeśli ze względów czasowych nie jest to możliwe – ćwiczenie można zadać jako pracę domową.
Praca domowa:
Pozostałe ćwiczenia ukierunkowane na ugruntowanie posiadanej wiedzy (5‑8) i ewentualnie jej aplikację do tworzenia samodzielnych wypowiedzi (ćw. 11) mogą być wykonane przez uczniów w domu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas zajęć poświęconych przedstawianiu się i pierwszym kontaktom.