Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Milena Lange, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La regina delle scienze - Królowa nauk
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa podstawowe działania matematyczne;
odczytuje działania matematyczne i uzyskane wyniki;
rozumie podstawowe polecenia z zakresu wykonywania działań matematycznych;
instruuje, jak wykonać podstawowe działania matematyczne;
stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia informacji z zakresu podstaw matematyki;
tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do Internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze, kalkulator
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję od pokazania materiałów ilustrujących podstawowe działania matematyczne zapisane w sposób symboliczny, prosząc o określenie, w jakim języku zostały zapisane. Uczniowie określają, czy jest to język uniwersalny oraz gdzie bywa wykorzystywany (np. % w handlu, mnożenie i dzielenie – proste czynności dnia codziennego). Nauczyciel lub uczniowie zapisują podstawowe symbole wykorzystywane do obliczeń matematycznych.
Uczniowie odsłuchują nagrania i próbują znaleźć argumenty wskazujące, że matematyka jest królową nauk albo obalające to stwierdzenie. Następnie wysłuchują nagrania po raz kolejny i starają się odpowiedzieć na polecenia sprawdzające rozumienie tekstu i utrwalające podstawowe słownictwo. Następnie czytają tekst «La regina delle scienze» na głos i kolejny raz po cichu w celu weryfikacji udzielonych odpowiedzi.
W części objaśniającej omówione zostały podstawowe działania matematyczne oraz zasady odczytywania tych działań. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby odgadli wartości na podstawie opisu słownego danego działania (np. dwa plus jeden).
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie wykonują zadania interaktywne w celu poznania i utrwalenia słownictwa pozwalającego na rozumienie poleceń słownych dotyczących wykonywania działań matematycznych, jak również udzielania instrukcji w tym zakresie. Można zaproponować, aby uczniowie tworzyli proste zagadki i zapisywali ich treść za pomocą symboli matematycznych.
Polecenia do multimedium bazowego sprawdzają zrozumienie wybranych informacji i przyswojeniu słownictwa.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziesięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 6 można zaproponować, aby uczniowie, korzystając z własnej wiedzy oraz zasobów internetu, próbowali odnaleźć inne osiągnięcia prezentowanych postaci, a także odszukali sławnych polskich i włoskich matematyków.
W ćwiczeniu 8 uczniowie mogą w małych grupach podawać do zapisania inne działania na dodawanie, mnożenie itd.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 3 i 5.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać podręczniki do matematyki z początkowych klas szkoły podstawowej w języku polskim i włoskim, a także podręczniki z klasy III z zakresu fizyki, chemii i biologii, określając, gdzie wykorzystywany jest język matematyki.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Nauczyciel może zachęcić uczniów do wyrażania swojej opinii na temat tego, gdzie poszczególne działania matematyczne mogą znaleźć zastosowanie oraz w jakich sytuacjach niezbędna jest podstawowa znajomość arytmetyki.
Dodatkowo można zachęcić uczniów do ponownego samodzielnie wykonania w domu zestawu zadań w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.