Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Joanna Ciesielka, Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: A che ora c’è il test di scienze? - O której godzinie jest test z nauk przyrodniczych?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna rodzaje włoskich liceów i podstawowe nazwy przedmiotów szkolnych.
pyta o godzinę i udziela informacji na to pytanie.
podaje swój plan lekcji.
określa, w jakich godzinach odbywają się poszczególne zajęcia.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
strategie pamięciowe
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy pamiętają jakieś nazwy przedmiotów szkolnych. Uczniowie zapisują je na kartkach, porównują w parach, a następnie przedstawiają je na forum klasy.
Następnie nauczyciel przedstawia temat lekcji i jej cele.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem pt. Quale liceo scegliere: lo scientifico o il classico? i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenie, po czym na forum klasy (lub w parach) udzielają odpowiedzi na pytanie zamieszczone przed tekstem Quale dei due tipi di liceo ti piace di più?
Następnie nauczyciel omawia z uczniami informacje gramatyczno‑leksykalno‑kulturowe zamieszczone pod tekstem pt. Quale liceo scegliere: lo scientifico o il classico? Patrząc na zamieszczony pod tekstem przykładowy plan zajęć, uczniowie mogą w parach zadawać sobie wzajemnie pytania typu: A che ora comincia la lezione di matematica, il lunedì? Nauczyciel może również przygotować dwie wersje planu zajęć, aby uczniowie mogli w nich uzupełnić brakujące informacje (ćwiczenie z luką informacyjną).
Po zapoznaniu się ze słowniczkiem umieszczonym na końcu materiału uczniowie dwu- lub trzykrotnie wysłuchują dialogów i wykonują znajdujące się pod nimi ćwiczenia.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 3, 5 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie słów, wyrażeń, a także innych elementów, które zapamiętali z lekcji.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się poza ćwiczeniem 8. Jest ono przeznaczone dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach powtórzenia uczniowie mogą ponownie wysłuchać dialogów i odpowiedzieć na pytania: Chi? Che cosa? Quando?