Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che lavoro fai? – Gdzie pracujesz?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zadaje pytania o wykonywany zawód.
Uczeń prawidłowo odmienia nieregularny czasownik fare, uzgadniając go z liczbą i osobą gramatyczną.
Uczeń odpowiada na pytania dotyczące zawodu wykonywanego przez określone osoby.
Uczeń korzysta z podstawowego słownictwa dotyczącego nazw zawodów.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi na temat zawodów wykonywanych przez określone osoby.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Uczeń zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na temat pracy.
Uczeń zdobywa informacje na temat włoskiego rynku pracy, popularnych zawodów we Włoszech.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – ćwiczenie wymowy, tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie społeczne – zadawanie pytań.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca w parach – niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć. W tym momencie można przytoczyć ciekawostkę na temat czasu pracy Polaków i Włochów zawartą we wprowadzeniu. Ewentualnie można zapytać uczniów, czy znają już jakieś nazwy zawodów po włosku.
Następnie należy przejść do odczytania/odsłuchania tekstu zawierającego wyniki sondy ulicznej na temat wykonywanych zawodów.
Przed wyjaśnieniem sytuacji komunikacyjnej zaistniałej w tekście, można zapytać uczniów ile zrozumieli z lektury lub wysłuchanego tekstu.
Faza realizacyjna:
Uczeń, z pomocą nauczyciela, identyfikuje w tekście nazwy zawodów oraz struktury gramatyczne służące odpowiedzi na pytanie: Che lavoro fai? – Jaki zawód wykonujesz?.
Nauczyciel wyjaśnia nieznane uczniom słownictwo. Celem aktywizacji uczniów zamieszczono dwa zadania. Pierwsze to zadanie otwarte, polegające na odpowiedzi na pytanie o zawód wykonywany przez jednego z uczestników sondy ulicznej. Drugie polega na dopasowaniu krótkich charakterystyk do nazw zawodów.
Następnie należy wyjaśnić uczniom struktury gramatyczne służące pytaniu o wykonywany zawód i odpowiadaniu na takie pytanie. W materiale poświęcono trochę miejsca na przypomnienie odmiany nieregularnego czasownika fare. Jeśli czasownik ten nie został jeszcze wprowadzony, można uczynić to w tym momencie. Oprócz tego, w tekście zawarte jest powtórzenie odmiany czasowników regularnych -are na przykładzie używanego często w lekcji czasownika lavorare.
Multimedium bazowe to zestaw ilustracji interaktywnych przedstawiających osoby wykonujące różne zawody, które można rozpoznać po stroju oraz rekwizytach.
Do pracy z multimedium można podejść na dwa sposoby. Można zostawić uczniom około 10 minut na samodzielne zapoznanie się z nim i ewentualne zrobienie notatek lub wyświetlać ilustracje na wspólnym ekranie (rzutnik, tablica multimedialna) i po kolei omawiać wszystkie występujące na nich zawody.
Aktywizacji pracy z multimedium służą trzy zadania interaktywne. Mają na celu utrwalenie poznanego słownictwa poprzez dopasowywanie słów do ilustracji, łączenie nazw zawodów po włosku z ich polskimi odpowiednikami oraz szukanie słownictwa w krzyżówce.
Faza podsumowująca:
Podsumowaniu materiału przerobionego na lekcji służy zestaw ośmiu zadań interaktywnych. Mają one na celu utrwalenie poznanych struktur leksykalnych i gramatycznych. Pierwsze dwa skupiają się na powtórzeniu czasowników fare i lavorare. Trzecie i czwarte dotyczą reagowania w sytuacjach komunikacyjnych i odpowiadania na pytania dotyczące wykonywanych zawodów. Piąte to ćwiczenie otwarte, polegające na wysłuchaniu tekstu czytanego przez lektora, odczytaniu go na głos, a następnie stworzeniu wypowiedzi podobnej do tych zawartych w nagraniu. Szóste ćwiczenie to ponowne utrwalenie leksyki poprzez przyporządkowanie nazw zawodów do odpowiednich kategorii. Siódme polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania do wysłuchanego tekstu. Ósme to kolejne ćwiczenie otwarte, w którym uczeń ma za zadanie opisać krótko swojego idola, wskazując jego zawód. Na koniec lekcji można zadać uczniom kilka pytań podsumowujących materiał wprowadzony podczas zajęć, np.: Che professioni conoscete? (Jakie zawody znacie?), Che lavoro fanno i vostri idoli? (Jakie prace wykonują wasi idole?) Che lavoro volete fare? (Jakie prace chcecie wykonywać?).
Praca domowa:
Jako pracę domową można potraktować następujące ćwiczenia interaktywne: nr 2 i 3 do multimedium oraz nr 1, 2, 3, 4, 6, 7 z zestawu ćwiczeń.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Może posłużyć do przeprowadzenia lekcji multimedialnej w klasie bądź być traktowane jako materiał uzupełniający do realizacji samodzielnie w domu.
Niektóre informacje zawarte w multimedium można pominąć celem dostosowania poziomu trudności i ilości materiału do poziomu wiedzy i zdolności językowych uczniów, np.: zadawanie pytań formalnych na Pan/Pani.
Ilustracja interaktywna może być użyta przed wykonywaniem ćwiczeń z nim związanych lub odwrotnie: uczniowie mogą najpierw zapoznać się z ćwiczeniami i pożądanym do ich wykonania zakresem informacji, a następnie wyszukiwać potrzebne treści w multimedium.