Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Giro d’Italia
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
wykorzystuje odpowiednie formy leksykalne do zbudowania wypowiedzi związanych z kolarstwem;
wzbogaca swoją wiedzę na temat historii i przebiegu Giro d’Italia, jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych, odbywających się co roku we Włoszech;
prezentuje sylwetkę wybranego kolarza;
powtarza słownictwo dotyczące budowy roweru.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
poznaje słownictwo związane z kolarstwem, dzięki czemu potrafi opowiedzieć o wybranym wyścigu rowerowym.
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe)
nauczanie wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
podejście holistyczne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik,
głośniki,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając uczniów, czy znają jakieś słynne wyścigi kolarskie. Uczniowie na pewno są w stanie wymienić kilka z nich. Następnie prosi jednego z uczniów o przeczytanie na głos wstępu do e‑materiału oraz podstawowych celów zajęć.
Nauczyciel proponuje uczniom, aby wspólnie wysłuchali nagrania na temat słynnego włoskiego wyścigu kolarskiego, jakim jest „Giro d’Italia” i równocześnie spróbowali zapisać nieznane im słownictwo. Następnie wybrani przez nauczyciela uczniowie, wymieniają zanotowane przez siebie słowa, które razem z nauczycielem analizują i tłumaczą.
Faza realizacyjna:
Pod dialogiem znajdują się dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie, a następnie o zapoznanie się z załączonymi informacjami, na temat historii i przebiegu Giro d’Italia.
Nauczyciel zwraca się do uczniów, aby przyjrzeli się słownikowi obrazkowemu, który przedstawia poszczególne części roweru, i przypomnieli sobie ich włoskie nazwy.
Nauczyciel prosi uczniów, aby posiłkując się słownikiem oraz zdobytymi wcześniej informacjami, zagrali w minigry, a następnie wykonali dołączone do nich zadania.
W międzyczasie nauczyciel zachęca uczniów do indywidualnego przygotowania ćwiczenia nr 8, celem zaprezentowania go przed klasą.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do ćwiczenia 8‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności ćwiczenia 7‑go.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe, a w szczególności grę w „kółko - krzyżyk” można wykorzystać do pracy w parach.
Inną propozycją pracy z medium jest zabawa w kalambury, pt. „Naprawa roweru”. Jeden uczeń lub grupa za pomocą mimiki i gestów pokazuje, co zepsuło się w rowerze, a pozostali odgadują, o jaką część chodzi.