Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La vita studentesca - Studenckie życie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące wpływu zainteresowań oraz trybu życia na wybór uczelni.
Uczeń potrafi uzyskać informacje na temat upodobań i planów innych osób, porównać je ze sobą oraz udzielić rad w oparciu o informacje zdobyte w języku włoskim.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (wybór uczelni, życie studenckie);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się programem radiowym i wymienienie wszystkich wspomnianych w nim problemów związanych ze studiowaniem w innym mieście.
Uczniowie wykonują polecenie 1 sprawdzające rozumienie tekstu transmisji radiowej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do zapoznania się z mapą interaktywną, na której zaznaczono i opisano cechy charakterystyczne najważniejszych włoskich miast uniwersyteckich.
Po zapoznaniu się z multimedium uczniowie wykonują serię poleceń 1‑3, sprawdzających zrozumienie materiału. Nauczyciel w razie konieczności udziela wskazówek i dodatkowych wyjaśnień.
Na podstawie informacji pochodzących z multimedium uczniowie wykonują ćwiczenie 1, polegające na przeprowadzeniu analizy oraz opisaniu własnych zainteresowań, planów na przyszłość oraz stylu życia i na wyborze włoskich ośrodków akademickich, które spełniałyby wszystkie te kryteria.
Na podstawie tekstu z komentarzem gramatycznym nauczyciel omawia z uczniami użycie zaimków akcentowanych (pronomi tonici) oraz prosi o wykonanie ćwiczeń 3‑5, ukierunkowanych na stopniowe przyswojenie ww. wiedzy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do ćwiczenia komunikacyjnego – 6 z sekcji Sprawdź się. W tym ćwiczeniu uczniowie uzyskują od koleżanek/kolegów informacje dotyczących ich zainteresowań, planów na przyszłość oraz stylu życia i dopasowują do nich włoskie ośrodki akademickie, które spełniałyby ich oczekiwania. Następnie, wykorzystując zaimki akcentowane, porównują swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanek/kolegów.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują ćwiczenia 7 i 8 utrwalające zdobytą wiedzę. Ćwiczenie 7 stwarza możliwość przećwiczenia zastosowania zaimków, podczas gdy ćwiczenie 8 skoncentrowane jest na rozróżnianiu rejestru formalnego i nieformalnego. Pracę domową może stanowić również ćwiczenie 2, które odnosi się do informacji z multimedium.
Materiały pomocnicze:
Materiał jest powiązany tematycznie z e‑materiałem Oggi festeggiamo la mia laureaOggi festeggiamo la mia laurea, może także stanowić wprowadzenie dla e‑materiałów Le università italianeLe università italiane oraz Il programma Erasmus PlusIl programma Erasmus Plus.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych zaimkom, organizacji życia codziennego, uniwersytetom, ale także miastom włoskim i ich ofercie.