Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Joanna Chwalisz
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Préparons un gâteau pour l'Épiphanie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2+
P.P. wariant III.2.
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
utrwala i powtarza słownictwo związane z kuchnią: produkty spożywcze, urządzenia kuchenne oraz czasowniki niezbędne do rozumienia i redagowania przepisów kulinarnych (desery);
wzbogaca swoją wiedzę i słownictwo dotyczące tradycji i zwyczajów świątecznych odnośnie Święta Trzech Króli;
utrwala i poprawnie stosuje w wypowiedziach rodzajniki cząstkowe i wyrażenia ilościowe;
redaguje listę produktów i przepis kulinarny.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości poprzez uzyskiwanie informacji kulturowych;
rozwija umiejętności prezentowania swojej wiedzy na tematy kulturowe i w dziedzinie kulinarnej;
instruuje i udziela porad w zakresie przepisów kulinarnych;
kształci umiejętność tworzenia wypowiedzi na temat swoich doświadczeń i umiejętności;
zaspokaja potrzebę komunikacji dotyczącej kultury frankofońskiej w postaci wymiany mailowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie;
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja;
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych.
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie, instrukcja;
metody problemowe: tworzenie skojarzeń, metody dedukcyjne, burza mózgów, metoda śnieżnej kuli, metoda Birkenbihl;
metody praktyczne: praca z tekstem źródłowym, praca z filmem, ćwiczenia przedmiotowe pisemne i ustne;
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej.
Formy zajęć:
praca w parach,
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku, tablica biała i tablica interaktywna bądź projektor, telefony lub tablety z dostępem do słownika online, zeszyt, kartki papieru, flamastry
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel włącza fragment dziecięcej piosenki z wideo J’aime la galette…, żeby w humorystyczny sposób nawiązać do tematu lekcji i zapytać, kto zna tę piosenkę z czasów nauki w szkole podstawowej i czy uczniowie pamiętają nazwę święta, które się z nią wiąże.
Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel zapisuje na tablicy temat i cele lekcji oraz w postaci notatki metodą Birkenbihl skojarzenia uczniów ze słowem Épiphanie.
Uczniowie zapoznają się z ciekawostką we wprowadzeniu do e‑materiału.
Wspólne dokończenie notatki nowymi słowami po zapoznaniu się z treścią ciekawostki.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem źródłowym. Nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną, naprowadzając uczniów na znaczenie nowego słowa: fabophilie - np. w postaci wymyślania żartobliwych definicji, np. C’est une sensation d’être faible, C’est être fan de fables, C’est une maladie dont on souffre après avoir mangé trop de fèves.
Uczniowie próbują domyślić się znaczenia nowego słownictwa lub przypomnieć sobie znane słowa z poprzednich lat.
Uczniowie wykonują polecenia 2,3 i 4 dołączone do tekstu źródłowego przy swoim stoliku indywidualnie lub w parach.
Nauczyciel sprawdza, co uczniowie zapamiętali na temat tradycji związanej ze Świętem Trzech Króli i prosi osoby chętne o przedstawieniu jej ustnie w kilku zdaniach z użyciem słownictwa z ćwiczeń 1‑4; można to zrobić w postaci łańcucha zdań (kula śnieżna), angażując większą grupę w wypowiedź ustną.
Nauczyciel zapowiada pracę z multimedium – prezentacją multimedialną z przepisem na galette des rois - ponownie wracając do fragmentu dziecięcej piosenki quand elle est bien faite avec du beurre dedansi pytaniem: Qu’est‑ce qu’il y a dans la galette?, Comment faire une galette?
Uczniowie oglądają prezentację z przepisem na świąteczne ciasto, a następnie wykonują ćwiczenie 1‑2 na rozumienie ze słuchu.
Uczniowie, podzieleni na małe grupy, pracują nad zadaniem 3, następnie porównują swoje odpowiedzi między grupami, a na końcu sprawdzają poprawność ćwiczenia 3 i odpowiedniej kolejności przepisu przy drugim odtworzeniu filmu.
Uczniowie przypominają sobie w kąciku gramatycznym zasady dotyczące stosowania rodzajników i wyrażeń w przepisach.
Nauczyciel z uczniami podsumowuje tę część lekcji wracając do pytań, które zadał przed włączeniem filmu.
Uczniowie wykonują ćwiczenia z działu Sprawdź się na utrwalenie słownictwa z lekcji oraz przypomnienie zagadnień gramatycznych.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pokazuje tekst artykułu z pierwszej części lekcji na tablicy zasłaniając słowa kluczowe, a uczniowie czytają go wspólnie, w małych grupach lub indywidualnie na głos wstawiając brakujące wyrazy. Uczniowie mogą też zagrać online w anagramy lub wisielca z nowymi słowami z części 1 lekcji, a po odgadnięciu słowa definiują je w nawiązaniu do tekstu i ciekawostki.
Nauczyciel prezentuje ponownie multimedium z przepisem kulinarnym, ale bez dźwięku, a uczniowie komentują na podstawie obrazu, jak przygotować ciasto la galette des Rois.
Praca domowa:
Ćwiczenia otwarte 7 i 8 z części Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać tradycyjnie jako bazę do wykonania ćwiczeń na rozumienie ze słuchu oraz powtórkę gramatyki i słownictwa poprzez zaproponowane ćwiczenia następujące po nim i z działu Sprawdź się.
Można również zaproponować, jeśli warunki w szkole na to pozwalają, wspólne przygotowanie galette des Rois na podstawie przepisu z multimedium. Wymagałoby to wcześniejszego umówienie się z uczniami na przyniesienie odpowiednich produktów. Szkoła musi być również wyposażona w odpowiednie zaplecze gastronomiczne.
Przy braku takich możliwości można zachęcić uczniów do skorzystania z przepisu z lekcji i przygotowania galette des Rois w domu na zadanie domowe/jako pracę dodatkową/na kółku zainteresowań i degustacji na kolejnej lekcji. Ewentualnie nagrania własnego filmiku podczas przygotowywania ciasta z własnym komentarzem zamiast wykonywania pisemnie ćwiczenia 8 lub na wyższą ocenę.