Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Dubaniowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny nauczany jako drugi (język francuski)
Temat zajęć: Voilà un excellent repas d’anniversaire entre amis
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
analizuje dłuższy tekst źródłowy;
nazywa i opisuje przystawki;
unika powtórzeń, stosując zaimki dopełnienia bliższego i dalszego;
formułuje rady, stosując formy trybu rozkazującego, również w połączeniu z zaimkami.
Cele motywacyjne:
zachęcenie uczniów do dyskutowania na temat bardzo im bliski i obecny w życiu każdego z nich;
uświadomienie uczniom, że znajomość języka umożliwia bardzo konkretne i pożądane działania, np. sformułowanie rady w sprawie organizacji przyjęcia urodzinowego albo wyboru prezentu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, tabele gramatyczne, grupowanie informacji (katalog);
strategie kognitywne: wybór odpowiedniej opcji w zdaniu, wstawianie wyrażeń do tekstu i tabeli, prawda‑fałsz, parowanie, grupowanie, łączenie nagrania z tekstem.
Metody/techniki nauczania:
metoda problemowa: dyskusja;
metoda aktywizująca: blended learning;
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym, miniwykład.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer, rzutnik, tablety/smartfony, aplikacje typu mentimeter
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
PRZED LEKCJĄ:
Nauczyciel wykorzystuje jedną z aplikacji do tworzenia chmur słów i proponuje uczniom stworzenie chmury słów i skojarzeń do podanego hasła: anniversaire.
W TRAKCIE LEKCJI:
Nauczyciel pokazuje powstałą chmurę słów i zachęca uczniów do skomentowania wyników. Zadaje im pytania typu: Czy wyniki są takie, jakich oczekiwaliście?; Jakie skojarzenia was zaskoczyły?; Jak myślicie, które z tych skojarzeń będą tematem naszej lekcji? Po krótkiej rozmowie nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy i samodzielnie wykonują zaproponowane do niego ćwiczenia.
Następnie nauczyciel przypomina zagadnienia gramatyczne (tryb rozkazujący i zaimki), po czym uczniowie przystępują do pracy w grupach trzyosobowych. Mają za zadanie przygotować urodzinowe przyjęcie niespodziankę dla wspólnego przyjaciela, dyskutują na ten temat i rejestrują swoją rozmowę. W dalszej części odsłuchują zarejestrowaną rozmowę i starają się ją wzbogacić o zastosowanie trybu rozkazującego. Zwracają też uwagę na to, czy w ich rozmowie nie ma zbyt wielu powtórzeń, a jeśli są, starają się je wyeliminować za pomocą odpowiednich zaimków. Chętni uczniowie mogą zaprezentować swoją rozmowę.
Uczniowie przechodzą do pracy z katalogiem interaktywnym, który może posłużyć do zaktywizowania i zainspirowania uczniów. Uczniowie mogą stworzyć swój indywidualny ranking prezentów, odwołując się do kategorii podanych w katalogu. Mogą porównać swoje rankingi i przedstawić wyniki klasie.
Po zakończeniu pracy z katalogiem interaktywnym nauczyciel prosi uczniów o wypowiedź ustną. Każdy uczeń przygotowuje opis swojego prezentu marzeń i wyjaśnia swój wybór.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli klasę na trzyosobowe grupy. Każda z grup zapisuje kilka najważniejszych rad dotyczących organizacji urodzin. Następnie przedstawiciele grup przedstawiają pozostałym uczniom swoje rady za pomocą mimiki i gestów. Koledzy i koleżanki odgadują rady i formułują je w poprawny sposób w trybie rozkazującym.
Praca domowa:
Ćwiczenia 7. i 8. z bloku Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog interaktywny może posłużyć do powtórzenia słownictwa związanego z upodobaniami i ze sposobami spędzania wolnego czasu.