Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Anna Grzegorowska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Quel sport vous convient le mieux ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza nazwy sportów i struktury gramatyczne służące do opowiadania o aktywności fizycznej;
opowiada o sportach, które uprawia lub które uprawiają jego znajomi;
przedstawia korzyści płynące z uprawiania wybranego sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
poznaje różne rodzaje aktywności fizycznej i ich wpływ na zdrowie;
zastanawia się nad regularnym uprawianiem sportu;
zachęca rówieśników do uprawiania wybranego sportu.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: słuchanie i czytanie
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, łączenie obrazu z tekstem, analiza danych językowych, dedukcja
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metody podające: opis, wyjaśnienie gramatyczne
metody problemowe: metoda aktywizująca – przeprowadzanie ankiety
metody praktyczne: wybieranie sportu z katalogu
metody programowane: z użyciem komputera, z użyciem tablicy multimedialnej
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i możliwością odtwarzania dźwięku
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o nazwy sportów, jakie znają.
Zapisuje podane przez uczniów nazwy sportów na tablicy - na przykład w trzech kolumnach (rodzaj męski, żeński, liczba mnoga) lub w formie mapy myśli.
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania tekstu z Coin lecture, a następnie w grupach 3‑osobowych uczniowie rozwiązują dołączone do tej części zadania. Wspólnie sprawdzają rozwiązania na tablicy interaktywnej.
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie struktur zawierających czasowniki faire, pratiquer i jouer z nazwami dyscyplin lub gier sportowych. Zapisuje na tablicy propozycje uczniów, a następnie porównuje je z treściami Rappel grammatical. Uczniowie ćwiczą się w użyciu tych struktur wykonując indywidualnie ćw. 4.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i w parach wykonują ćwiczenia w tej sekcji.
Następnie nauczyciel dzieli klasę na grupy 4‑osobowe i każdej przydziela przygotowany przez siebie przed lekcją profil wybranej osoby w formie opisu zawierającego takie informacje jak: wiek, płeć, cechy charakteru, cele związane z uprawianiem sportu, upodobania i preferencje, etc. Każda grupa ma za zadanie przeanalizować profil przydzielonej osoby i wybrać dla niej najlepszą dyscyplinę sportu. Po wyznaczonym czasie lider grupy prezentuje wyniki pracy zespołu na forum (wybór dyscypliny wraz z uzasadnieniem). Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑6 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa: Ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze: -
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może służyć do wprowadzenia nazw sportów oraz do pracy nad nazwami części ciała.