Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot: Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć: Bon appétit !
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna wybrane dania, tradycyjne dla innych krajów,
zna i potrafi wymienić składniki potrzebne do ich wykonania,
zna konstrukcję przepisu kulinarnego,
potrafi określić ilości produktów.
Cele motywacyjne:
Znajomość nazw dań i nazw niektórych produktów spożywczych, zwrotów ilościowych oraz czasowników użytych w przepisach kulinarnych pozwoli wykorzystać je na kolejnych etapach nauki oraz w rozmowach na temat preferencji kulinarnych, podczas zakupów itd.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik), – metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca całego zespołu klasowego,
praca indywidualna,
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablety lub smartfony, zeszyt przedmiotowy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjne. Przechodzi do ciekawostki zawartej we wprowadzeniu: wyjaśnia słowa, objaśnia tematykę zajęć. Może zapytać, jakie dania kuchni francuskiej znają uczniowie i jakie składniki są do nich potrzebne.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zaczyna od bloku tekstowego. Wyjaśnia znaczenia wyrazów, zwraca uwagę na czasowniki, przypomina o formach trybu rozkazującego. Powtarza wyrazy, prosi o powtórzenie, zwraca uwagę na poprawną wymowę. Może poprosić chętną osobę o podanie własnego przepisu na naleśniki lub innego prostego przepisu. Chętna/wskazana osoba może przekształcić przepis zawarty w bloku tekstowym, zmieniając formy czasownika w trybie rozkazującym w liczbie mnogiej na liczbę pojedynczą.
Nauczyciel wprowadza wyrażenia ilościowe. Ćwiczy właściwą wymowę każdego z nich. Uczniowie wykonują ćwiczenie w kąciku gramatycznym w parach, podają dodatkowe przykłady pasujące do wyrażeń ilościowych. Mogą porównać swoje propozycje rzeczowników dopasowywanych do wyrażeń ilościowych.
Nauczyciel przechodzi do multimedium. Uczniowie zapoznają się z katalogiem. Nauczyciel może poprosić uczniów o to, by wymienili inne potrawy z krajów, które znają – nazwy krajów w miarę możliwości należy podać w języku francuskim.
Uczniowie wykonują polecenia. Nauczyciel sprawdza poprawność ich wykonania oraz zrozumienie wprowadzonych treści.
Utrwala wymowę nowo poznanych słów, prosząc uczniów o powtarzanie indywidualnie i grupowo.
Nauczyciel prosi uczniów, by na podstawie zawartych w katalogu opisów potraw stworzyli proste przepisy z wykorzystaniem wyrażeń ilościowych oraz trybu rozkazującego. Uczniowie mogą pracować w parach lub większych grupach.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Uczniowie pracują całym zespołem klasowym. Wykonują ćwiczenia 1 – 6. Wskazani uczestnicy lekcji podchodzą do tablicy interaktywnej i rozwiązują ćwiczenia. Pozostali uczniowie wspierają kolegów/koleżanki, naprowadzając na poprawne odpowiedzi.
Praca domowa:
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń 7 i 8.
Materiały pomocnicze:
Proste przepisy kulinarne, książki kucharskie, broszury w języku francuskim.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Katalog może posłużyć w dowolnym momencie nauki do przypomnienia uczniom nazw artykułów spożywczych i dań oraz konstruowania przepisów kulinarnych.