Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora:
Mira Saternus‑Lubbe
Przedmiot:
Język obcy nowożytny - j. francuski
Temat zajęć:
Les grands savants français
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny: liceum/technikum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
kompetencje w zakresie wielojęzyczności
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń:
powtarza i poznaje słownictwo związane z przebiegiem edukacji i karierą naukową;
buduje zdania złożone wyrażające różne relacje czasowe, stosując odpowiednie wyrażenia przyimkowe;
przedstawia sylwetkę wybranego przez siebie naukowca, stosując poznane słownictwo i wyrażenia przyimkowe służące budowaniu zdań złożonych wyrażających różne relacje czasowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija umiejętność korzystania z rozbudowanych źródeł (dłuższy tekst, nagranie)
samodzielnie tworzy sylwetkę naukowca zgodnie z własnymi zainteresowaniami
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: czytanie i słuchanie
strategie kognitywne: jednokrotny wybór, łączenie dwóch elementów wyrażenia, grupowanie wyrażeń, prawda/fałsz, uzupełnianie zdań, słuchanie nagranych zdań i określanie użytego w nich trybu
strategie kompensacyjne: odgadywanie znaczenia słów słuchanych i pisanych
Metody/techniki nauczania:
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym
metoda praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe
metoda aktywizująca:
Formy zajęć:
praca indywidualna
praca z parach lub małych grupach
praca z całą klasą
Środki dydaktyczne:
Komputer, tablica, tablet/smartfon, ewentualnie
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, by przy użyciu komputera/telefonu sprawdzili, kto dostał w ostatnim roku Nobla z fizyki, chemii i medycyny. Następnie prosi o znalezienie informacji o francuskich naukowcach‑laureatach tej nagrody w ostatnich latach (zakres czasowy powinien zahaczać o 2018 r.). Pyta, kto z Polaków dostał nagrodę Nobla w wymienionych wcześniej dziedzinach. Można rozdzielić te zadania pomiędzy zespoły i poprosić je kolejno o przedstawienie wyników.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy samodzielnie, a następnie fragmentami na głos. Nauczyciel wyjaśnia ewentualne zgłoszone trudności. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zaproponowane ćwiczenia do tekstu, a następnie odczytują na forum swoje odpowiedzi.
Nauczyciel prosi uczniów o znalezienie w tekście źródłowym wyrażeń służących do opisu edukacji i kariery naukowej. Uczniowie zapisują je w zeszytach.
Uczniowie zapoznają się z kącikiem leksykalnym i uzupełniają swoje notatki o najbardziej przydatne wyrażenia.
Następnie nauczyciel prosi o znalezienie w tekście źródłowym zdań złożonych wyrażających uprzedniość, jednoczesność i następstwo wydarzeń. Uczniowie ponownie notują je w swoich zeszytach.
Uczniowie zapoznają się z kącikiem gramatycznym i ponownie uzupełniają swoje notatki.
Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel prosi o zapisanie na kartkach informacji, jakie uczniowie posiadają na temat francuskich naukowców, np. Ludwika Pasteura, Marii Curie-Skłodowskiej, braci Lumière, braci Mongolfière, etc. Podczas pracy uczniowie mogą korzystać ze słowników online. Wiadomości zapisywane są następnie na tablicy. Przykład: Maria Curie-Skłodowska - chimie - physique - le prix Nobel - atome - radioactif - ambulance.
Uczniowie czytają pierwsze i drugie polecenie do multimedium i odsłuchują nagranie, a następnie samodzielnie uzupełniają odpowiedzi.
Uczniowie wykonują polecenie nr 3 do multimedium i zapisują usłyszane zdania złożone wyrażające uprzedniość, jednoczesność i następstwo wydarzeń. Następnie w parach udzielają odpowiedzi do polecenia nr 4.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 4‑osobowe. Każdej grupie przydziela przygotowane przez siebie kalendarium z życia danego naukowca, zawierający daty i skrótowe informacje na temat narodzin, edukacji, kariery naukowej, etc. Zadaniem grup będzie przygotowanie prezentacji. Po wyznaczonym czasie uczniowie odczytują przygotowane przez siebie teksty na forum, a nauczyciel udziela im informacji zwrotnej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozwiązują w parach ćwiczenia 1‑6 z sekcji Sprawdź się. Z uwagi na to, iż ćwiczenia są o wysokim stopniu trudności, nauczyciel powinien omówić z uczestnikami zajęć rozwiązania i udzielić im informacji zwrotnej.
Praca domowa:
Ćw. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Można wykorzystać audiobook jako materiał wyjściowy do przedstawienia sylwetki Ludwika Pasteura - zadaniem uczniów będzie przeformułowanie usłyszanych informacji przy użyciu wyrażeń z tekstu o E. Charpentier i kącików leksykalnego/gramatycznego.