Scenariusz
Temat
Obliczenia związane z pieniędzmi
Etap edukacyjny
Drugi
Podstawa programowa
XIV. Zadania tekstowe. Uczeń:
5) do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznawaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody.
Czas
45 minut
Cel ogólny
Dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji oraz budowanie go w różnych kontekstach, także w kontekście praktycznym.
Cele szczegółowe
1. Znajomość polskich monet i banknotów.
2. Rozwiązywanie zadań prowadzących do obliczeń związanych z pieniędzmi.
3. Porozumiewanie się w języku angielskim, rozwijanie matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo‑technicznych oraz informatycznych, kształtowanie umiejętności uczenia się.
Efekty uczenia
Uczeń:
- zna polskie monety i banknoty,
- rozwiązuje zadania prowadzących do obliczeń związanych z pieniędzmi.
Metody kształcenia
1. Analiza sytuacyjna.
2. Gra dydaktyczna.
Formy pracy
1. Praca indywidualna.
2. Praca grupowa.
Etapy lekcji
Wprowadzenie do lekcji
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat różnych jednostek płatniczych.
- Jaka jednostka płatnicza obowiązuje w Polsce?
- Jakich nominałów polskich monet i banknotów używa się w Polsce?
- Jakie walut używa się w innych krajach?
- W jakich krajach używa się wspólnej waluty euro?
Realizacja lekcji
Uczniowie pracują indywidualnie, korzystając z komputerów. Otwierają slideshow i zapoznają się z monetami i banknotami, z których korzystamy na co dzień w Polsce.
[Slideshow]
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Korzystając z uzyskanych informacji, uczniowie rozwiązują zadania i problemy związane z obliczeniami pieniężnymi.
Polecenie 1
Wiedząc, że w naszym kraju ceny podaje się:
- w złotych,
- w groszach,
- w złotych i groszach.
oraz , że 1 zł = 100 gr,
uzupełnij tabelki.
a)
[Tabela 1]
b)
[Tabela 2]
Polecenie 2
- Aby dodać do siebie kwoty pieniężne, możemy skorzystać z jednego z podanych sposobów:
I sposób: 4 zł 50 gr + 6 zł 90 gr = 10 zł 140 gr = 11 zł 40 gr
II sposób: 4 zł 50 gr + 6 zł 90 gr = 450 gr + 690 gr = 1140 gr = 11 zł 40 gr
- Aby odjąć od siebie kwoty pieniężne, możemy skorzystać z jednego z podanych sposobów:
I sposób: 15 zł – 6 zł 40 gr = 14 zł 100 gr - 6 zł 40 gr = 8 zł 60 gr
II sposób: 15 zł – 6 zł 40 gr = 1500 gr – 640 gr = 860 gr = 8 zł 60 gr
Każdy uczeń w grupie losuje kartkę z zadaniem i rozwiązuje je dowolnym sposobem.
Przedstawia swoje zadanie i jego rozwiązanie pozostałym członkom grupy.
1) Marysia kupiła w szkolnym sklepiku 2 ołówki po 85 groszy za sztukę i zeszyt za 1 zł 40 gr. Ile reszty otrzyma z 5 zł?
2) Tomek ma w skarbonce 15 zł 50 gr. Dostał od wujka 100 monet po 10 gr każda. Ile ma teraz oszczędności?
3) Maciek chciał kupić w automacie baton, który kosztuje 5 zł 60 gr. Wrzucił już dwie monety dwuzłotowe. Ile i jakich jeszcze monet musi dorzucić?
4) Mama kupiła kawę za 18 zł 40 gr i mleko za 3 zł 20 gr. Ile zapłaciła za zakupy?
5) Zestaw pięciu ołówków kosztuje 10 zł. Jeden taki sam ołówek kosztuje 2 zł 35 gr. O ile tańszy jest ołówek kupiony w zestawie?
Nauczyciel podsumowuje pracę grup, wyjaśnia ewentualne wątpliwości.
Polecenie 3
Nauczyciel rozkłada na środku ławki karty. Na każdej z nich zapisana jest nazwa i cena pewnego towaru.
Uczniowie kolejno „kupują” produkty, tak aby kwota wydana na zakupy była możliwie najwyższa, ale nie przekroczyła 100 zł.
Grę wygrywa uczeń, który zrobi najdroższe zakupy. Przekroczenie kwoty 100 zł eliminuje ucznia z gry.
Karty przygotowane przez nauczyciela.
[Tabela 3]
Nauczyciel podsumowuje pracę grup., wyjaśnia ewentualne wątpliwości.
Polecenie dla chętnych:
Kasia kupiła 20 dag cukierków po 25 zł za kilogram. Ile zapłaciła?
Podsumowanie lekcji
Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające.
Następnie wspólnie podsumowują zajęcia, formułując informacje do zapamiętania :
- W naszym kraju ceny podaje się: w złotych, w groszach lub w złotych i groszach.
- 1 zł = 100 gr
- Działania pieniężne wykonujemy tak, jak w wyrażeniach dwumianowanych.