Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Poeksperymentuj z własnymi wersjami sprzeczności, przeciwstawności i wykluczenia.

R3wWBZvRpxWv9
(Uzupełnij).
RXUi4gXIhvJf91
Schemat interaktywny. Schemat zbudowany jest z trzech osobnych schematów. Każdy ma nagłówek z tezą oraz odchodzące od niego trzy elementy w postaci zdania sprzecznego, przeciwstawnego i wykluczającego się. Schemat 1: Chłopcy są lepsi w logice od dziewczyn. Zdanie sprzeczne: Chłopcy nie są lepsi w logice od dziewczyn. Zdanie przeciwstawne: Chłopcy są gorsi w logice od dziewczyn. Zdanie wykluczające się: Chłopcy są w logice równie dobrzy, co dziewczyny. Schemat 2: Wszyscy uczniowie w klasie 1a najbardziej lubią logikę. Zdanie sprzeczne: Pewien uczeń klasy 1a nie lubi logiki najbardziej. Zdanie przeciwstawne: Wszyscy uczniowie w klasie 1a nie lubią logiki. Zdanie wykluczające się: Wszyscy uczniowie klasy 1a najbardziej lubią biologię. Schemat 3: Wszyscy uczący się logiki żyją dłużej niż średnia statystyczna. Zdanie sprzeczne: Nieprawda, że wszyscy uczący się logiki żyją dłużej niż średnia statystyczna. Zdanie przeciwstawne: Żaden uczący się logiki nie żyje dłużej niż średnia statystyczna. Zdanie wykluczające się: Przeciętna osoba ucząca się logiki żyje dłużej niż średnia statystyczna.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Na podstawie schematu zanalizuj fragment wiersza Wisławy Szymborskiej i utwórz na jego przykładzie zdanie sprzeczne i przeciwstawne.

1
Wisława Szymborska Jarmark cudów

Cud dodatkowy [...]:

co nie do pomyślenia,

jest do pomyślenia.

szy Źródło: Wisława Szymborska, Jarmark cudów, [w:] tegoż, Ludzie na moście, Warszawa 1988, s. 43.
R3wWBZvRpxWv9
(Uzupełnij).