Polecenie 1

Zapoznaj się ze schematem i wykonaj ćwiczenia.

Tendencje na rynku pracy

RvD3X0oHjwxAV1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat blokowy. Główny blok to Rynek pracy – trendy. Od tego bloku odchodzi pięć ramion do bloków: 1. Starzenie się społeczeństw (Zdjęcie przedstawia dwie dojrzałe osoby, kobietę i mężczyznę. Mężczyzna buja kobietę na huśtawce). 2. Migracje (Zdjęcie przedstawia mapę, na której stoi figurka człowieka). 3. Kobiety w pracy (Zdjęcie przedstawia młodą kobietę siedzącą przy biurku i pracującą przy laptopie). 4. Wielopokoleniowość, wielokulturowość (Zdjęcie przedstawia dwóch czarnoskórych mężczyzn stojących obok siebie). 5. Automatyzacja i cyfryzacja (Zdjęcie przedstawia mężczyznę pracującego przy sprzęcie elektronicznym). Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. Starzenie się społeczeństw i brak zastępowalności pokoleń wpływają na brak pracowników na rynku pracy. Zdaniem rzecznika agencji pracy Work Service: „Polscy pracodawcy jeszcze nie do końca uzmysłowili sobie, że w rekrutacjach muszą sięgać po osoby starsze. Często kierują się stereotypami, które są żywe od lat 90. Wówczas zaczęto stawiać na młodych, zdolnych, ambitnych i wykształconych ludzi. Ten model zatrudnienia działał dobrze przez ostatnie 20 lat, kiedy na rynek co roku wchodziło dużo młodych pracowników. Jednak w danych GUS widać dobrze, że ta grupa jest coraz mniej liczna i coraz mniej aktywna zawodowo. I przez najbliższe 20 lat sytuacja będzie się pogłębiać: z rynku będą odchodziły najbardziej liczne pokolenia, a nie będzie kto miał ich zastąpić”.

Źródło cytatu: K. Nowakowska, Rośnie zatrudnienie seniorów. Pracodawcy nie chcą, ale muszą sięgać po starszych pracowników, serwisy.gazetaprawna.pl {dostęp 20.09.2021]., 2. Migrantem jest osoba zmieniająca kraj pobytu. W przypadku rynku pracy migranci uzupełniają podaż pracy w wielu krajach borykających się z niedoborem siły roboczej (luka zatrudnieniowa oraz luka kompetencyjna)., 3. Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę zawodową. Częściej też wykonują męskie zawody. Brytyjski tygodnik "The Economist" cyklicznie publikuje „indeks szklanego sufitu”, czyli ranking krajów, w których kobiety mają największą szansę na równe traktowanie w pracy. W 2019 r. Polska zajęła w nim 8. miejsce na 29 ocenianych państw. Natomiast Statista.com, jedna z największych na świecie platform statystycznych i danych rynkowych, w 2020 r. umiejscowiła Polskę w podobnym rankingu na 10. miejscu wśród 30 państw. Jednak wciąż kobiety częściej niż mężczyźni spotykają się ze szklanym sufitem. Ich zarobki również często są niższe., 4. Nowa kultura opiera się na wielokulturowości i wielopokoleniowości. Domeną młodych jest dygitalizacja i innowacyjność, natomiast starsi mogą dzielić się doświadczeniem. Globalizacja doprowadziła do pracy w środowisku wielokulturowym – do spotykania się z osobami z drugiego krańca świata przy jednym biurku., 5. W związku z robotyzacją procesów produkcyjnych pracę ludzi, polegającą na wykonywaniu czynności powtarzających się, programowalnych, zastępują powoli maszyny. Analitycy rynku pracy twierdzą, że najmniej podatne na robotyzację są zawody kreatywne. Nowe technologie doprowadzają też do zaniku wielu zawodów (np. maszynistki przepisującej teksty na maszynie do pisania), ale i do powstawania na ich miejsce nowych (np. copywriter).
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 1
R19w0Iy5h5R9u
1. Na jakim stanowisku pracujesz? (Uzupełnij) 2. Jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby na tym stanowisku pracować? (Uzupełnij) 3. W jaki sposób nabyłeś/nabyłaś te kwalifikacje? (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2
RzOA4xJUl4twT
Wyjaśnij, na co, twoim zdaniem, młody człowiek powinien zwrócić uwagę, aby jak najlepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy. (Uzupełnij).