Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj funkcje partii politycznych. Wykorzystując dostępne źródła informacji, poszukaj przykładów realizacji każdej z funkcji przez partie działające na polskiej scenie politycznej.

R14PVAo1oOniT1
Grafika przedstawia schemat kołowy. W centrum schematu znajduje się prostokąt z hasłem: funkcje partii politycznych. Wokół tego hasła jest umieszczonych sześć haseł: 1 wyborcza, 2, rządzenia, 3. opiniotwórcza, 4. artykulacyjna, 5. kreacyjna, 6. organizacyjna. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Funkcja wyborcza Partie tworzą programy polityczne i wyborcze, promują kandydatów do organów przedstawicielskich. Komentarz: {audio}, 2. Funkcja rządzenia Partia lub partie, które zdobędą władzę, decydują o kierunkach polityki państwa. Partie, które nie zdobyły większości i pozostają w opozycji, również realizują tę funkcję – ich zadaniem jest kontrolowanie działalności rządzących, zwracanie uwagi na popełniane przez nich błędy. Komentarz: {audio}, 3. Funkcja opiniotwórcza Partie koncentrują się na promowaniu określonych ideologii, programów, a także konkretnych podejmowanych przez siebie inicjatyw, aby zdobyć w ten sposób poparcie społeczne – zarówno dla proponowanej polityki, jak i samych członków partii. Komentarz: {audio}, 4. Funkcja artykulacyjna Zadaniem partii jest wyrażanie interesów obywateli i grup społecznych, udzielających im poparcia podczas wyborów. Komentarz: {audio}, 5. Funkcja kreacyjna W szeregach partii kształtowane i wyłaniane są osoby, które następnie stają się częścią elit politycznych państwa i sprawują najwyższe funkcje państwowe. Komentarz: {audio}, 6. Funkcja organizacyjna Aby osiągać swoje cele, partie muszą być dobrze zarządzane i sprawnie funkcjonować. Ich zadaniem jest zatem również umożliwienie współpracy i integracji osób o podobnych poglądach. Komentarz: {audio}.
RxNHogKvMA1qW
funkcja wyborcza: (Uzupełnij). funkcja rządzenia: (Uzupełnij). funkcja opiniotwórcza: (Uzupełnij). funkcja artykulacyjna: (Uzupełnij). funkcja kreacyjna: (Uzupełnij). funkcja organizacyjna: (Uzupełnij).