Schemat
Przeanalizuj wykres, na którym przedstawiono wskazania respondentów dotyczące autorytetów. Następnie porównaj wyniki Badania 1 w klasie z wynikami badania CBOS z 2009 r. Zastanówcie się, skąd biorą się różnice w wynikach.
Odpowiedzi respondentów mających jakieś autorytety, wzory osobowe w życiu publicznym na pytanie: Kim jest ta osoba?
-
osoba_publiczna : Jan Paweł II
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 59
-
osoba_publiczna : Lech Wałęsa
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 5
-
osoba_publiczna : Józef Piłsudski
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 5
-
osoba_publiczna : osoby niepubliczne
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 4
-
osoba_publiczna : Władysław Bartoszewski
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 3
-
osoba_publiczna : Aleksander Kwaśniewski
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 2
-
osoba_publiczna : nauczyciele
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 2
-
osoba_publiczna : Donald Tusk
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 2
-
osoba_publiczna : lokalni działacze społeczni
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 2
-
osoba_publiczna : Jolanta Kwaśniewska
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 1
-
osoba_publiczna : inne osoby*
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 17
-
osoba_publiczna : trudno powiedzieć
wskazania_polaków_w kwestii_autorytetu_(w_%) : 3
Procenty nie sumują się do 100, ponieważ każdy respondent mógł wymienić więcej niż jedną osobę.
* W tej kategorii znalazły się osoby wymieniane przez pojedynczych ankietowanych.
Ćwiczenia
Zjawisko reaktancji… Możliwe odpowiedzi: 1. to opór wobec zabiegów, których celem jest wywołanie zmian., 2. jest rzadko spotykane w grupach młodzieży., 3. to postawa otwartości wobec sugestii innych., 4. to budowanie swojej tożsamości, opierając się na wpływach innych ludzi.
Dokończ zdanie.
Zjawisko reaktancji…
- to opór wobec zabiegów, których celem jest wywołanie zmian.
- jest rzadko spotykane w grupach młodzieży.
- to postawa otwartości wobec sugestii innych.
- to budowanie swojej tożsamości, opierając się na wpływach innych ludzi.
Wskaż, jakie przesłanki w największym stopniu mają wpływ na przyjęcie określonych postaw.
- przekonania
- emocje
- zachowania
- pomysły
Zdecyduj, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
Nadawcy niewiarygodni mogą doprowadzić do tzw. efektu bumerangu. | □ | □ |
Wiarygodny nadawca w pracy z nastolatkami powinien upierać się przy tezie, że tylko on ma rację. | □ | □ |
Osoby z niższym wykształceniem będą preferować argumenty racjonalne. | □ | □ |
Silne argumenty emocjonalne mogą powodować, że zaciera się treść argumentów przekazu. | □ | □ |
Dopasuj pojęcia do ich definicji.
brak pasującej definicji, stan psychiczny danej osoby odzwierciedlający jej stosunek do innego człowieka/przedmiotu/zdarzenia, zwykle ma charakter względnie trwały, wartościujące nastawienie osoby wobec konkretnego przedmiotu/osoby, świadome lub nieświadome, zazwyczaj silne, lecz nietrwałe, mocno wartościujące stany danej osoby poprzedzone konkretnym wydarzeniem
postawa | |
uczucia | |
emocje | |
osobowość |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Negatywne postawy w pracy: 4 przykładyDo jednego z najgorszych zachowań z pewnością można zaliczyć systematyczną pogardę żywioną wobec argumentów i opinii innych osób. Wiąże się ona również z dumą.
Źródło: Negatywne postawy w pracy: 4 przykłady, 13.04.2020 r., dostępny w internecie: pieknoumyslu.com [dostęp 30.09.2020 r.].
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
PostawaJaka zachodzi relacja pomiędzy naszymi wewnętrznymi postawami a zewnętrznymi działaniami? Psychologowie społeczni zgodni są co do tego, że jedno jest źródłem drugiego. W powszechnym mniemaniu naszymi zachowaniami kierują przede wszystkim postawy rozumiane jako uczucia wobec jakiegoś przedmiotu lub osoby. Nauka podważyła to zdroworozsądkowe przekonanie i udowodniła, że postawy często bywają słabym prognostykiem czyichś zachowań. Co więcej, pokazała, że zmiana ludzkich postaw nie musi powodować zmiany zachowania. Uczeni nie poprzestali jednak na obaleniu dotychczas obowiązujących twierdzeń i spojrzenia na naturę ludzką. Postanowili także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak często postępowanie człowieka nie jest zgodne z jego deklaracjami. I znaleźli odpowiedź. Zarówno deklarowane przez nas postawy, jak i nasze zachowania podlegają wpływowi wielu czynników. Dlatego postawy człowieka pozwalają przewidywać jego zachowanie jedynie pod następującymi warunkami: (1) wpływ pozostałych czynników zostanie zminimalizowany, (2) postawa ściśle odnosi się do konkretnego zachowania (jak w badaniach nad wyborami), (3) postawa jest silna (co zdarza się wówczas, gdy coś nam o niej przypomni lub sytuacja ją zaktywizuje, jest nabyta w drodze osobistych doświadczeń). Ostatecznie można stwierdzić, że pomiędzy tym, co myślimy i czujemy, a tym, co robimy, zachodzi związek, choć w wielu sytuacjach jest on słabszy, niż skłonni bylibyśmy przypuszczać.
Źródło: Grzegorz Tomicki, Postawa, 27.10.2016 r., dostępny w internecie: pzc.innelektury.pl [dostęp 30.09.2020 r.].
Zaznacz, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
Ukształtowana postawa sprawia, że w podobnych sytuacjach człowiek zawsze zachowuje się tak samo. | □ | □ |
Próbując przewidzieć postawę człowieka w danej sytuacji, należy wziąć pod uwagę nie tylko czynniki wewnętrzne, ale także uwarunkowania zewnętrzne. | □ | □ |
Zmiana postawy musi wiązać się ze zmianą zachowania i stosunku wobec przedmiotu postawy. | □ | □ |
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
PostawaPróby badawcze podejmowane w celu zrozumienia tego, w jaki sposób działają postawy, przyczyniły się do powstania dwóch konkurencyjnych linii badań. W ramach pierwszej z nich badacze zakładali, że postawy są konstruowane w określonym kontekście sytuacyjnym, m.in. są one inferowane z aktualnych myśli i uczuć, nastroju, obserwacji zachowania. Wedle tego podejścia podmiot jest aktywny, tworzy ocenę wartościującą na podstawie dostępnych informacji, które w danej sytuacji przychodzą mu na myśl. U podstaw drugiego paradygmatu badawczego leżało założenie, iż postawy są relatywnie trwałym zapisem w pamięci. Postawy są z niej wydobywane stosownie do okoliczności, np. królowa obok swojego nowego męża powoduje wydobycie u Hamleta negatywnej ewaluacji matki (a nie tej związanej z matczyną miłością). W ramach tego paradygmatu Fazio, Sanbonmatsu, Powell i Kardes zaobserwowali, iż sama obecność obiektu w sposób automatyczny może aktywizować w pamięci związane z nim ewaluacje. Oznacza to, że sama obecność obiektu może wywołać w pamięci związane z nim oceny. Proces ten zachodzi bez wysiłku i bez udziału świadomości. Podmiot pozostaje wtedy bierny, nie myśli o bodźcu. Postawa wpływa na percepcję sytuacji, w której podmiot się znajduje. Pełni też funkcję orientującej wartości (orienting value): kieruje uwagę podmiotu na te obiekty, których dobrze byłoby uniknąć albo się do nich zbliżyć.
Źródło: Grzegorz Tomicki, Postawa, 27.10.2016 r., dostępny w internecie: pzc.innelektury.pl [dostęp 30.09.2020 r.].
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Zmiana postaw. Nadawca przekazu i jego argumentyW idealnym świecie (lub doskonale zaprojektowanym eksperymencie) odbiorca przekazu mógłby otrzymywać jedynie istotne dla procesu perswazji informacje. Niestety, rzeczywistość zwykle nie jest dla nas tak łaskawa, a obok informacji ważnych (tzw. diagnostycznych), komunikaty zawierają także te inne, mniej istotne (niediagnostyczne). Biorąc pod uwagę fakt, że postawa może wywodzić się z przekonań człowieka o własnościach danego obiektu, a te z kolei powstają w wyniku przypisania tychże własności na skutek obserwacji, wnioskowania bądź uzyskania odpowiedniej informacji od osoby trzeciej (Fishbein i Ajzen, 1975), warto przyjrzeć się odkrytemu przez Richarda Nisbetta, Henry’ego Zukiera i Ronalda Lemley’a (1981) tzw. efektowi rozpuszczenia.
W swoich badaniach starali się oni sprawdzić, jakie znaczenia dla sądów społecznych (przewidywanie zachowania bądź cech innych osób) mają zawarte w przekazie informacje niediagnostyczne. Uzyskane przez autorów wyniki pokazały, że współwystępowanie informacji diagnostycznych i niediagnostycznych sprawiało, że przewidywania badanych na temat przedstawionych im osób były istotnie mniej radykalne, w porównaniu do sytuacji, gdy komunikaty zawierały jedynie informacje diagnostyczne. Posługując się przykładem: liczba godzin nauki studenta do egzaminu była dla osób badanych wystarczającą przesłanką do wydawania stanowczych sądów na temat jego przyszłych wyników, ale gdy uzupełniono ją o informację odnoszącą się do liczby posiadanych przez studenta roślin doniczkowych, przewidywania te stały się słabsze – innymi słowy – „rozpuściły się” (Zukier, 1982). Jak do tego doszło?
Badacze twierdzą, że uzyskany efekt pojawia się w rezultacie dokonywania przez nas sądów dotyczących podobieństwa między cechami podzielanymi przez obiekt i wynik jego działań. Mówiąc inaczej – przewidując możliwy rezultat zachowania obiektu, wybieramy taki, który wydaje się nam najbardziej dla niego reprezentatywny. Oczywiście, im więcej cech wspólnych ma obiekt i wynik jego działań, tym są one do siebie bardziej podobne. Im więcej natomiast cech unikalnych dla każdego z nich, tym podobieństwo jest mniejsze. W przypadku równoczesnego występowania informacji diagnostycznych i niediagnostycznych, te drugie traktowane są jako istotne, a dokonywane na ich podstawie przewidywania tracą na sile.Źródło: Małgorzata Delkowska, Zmiana postaw. Nadawca przekazu i jego argumenty, dostępny w internecie: mala-psychologia.eu [dostęp 30.09.2020 r.].