Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z podsumowaniem informacji na temat funkcjonalizmu. Następnie wykonaj ćwiczenia.

Funkcjonalizm – podsumowanie

RehSuOtIfZUDd
Ilustracja interaktywna przedstawia dłoń, która trzyma lustrzaną kulę. W kuli odbita jest ulica otoczona kamienicami, prowadząca do dużego budynku. Tło zdęcia jest niewyraźne. Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. Założeniem funkcjonalizmu było twierdzenie, że kultura jest złożoną całością, której istnienie należy rozpatrywać w kategoriach współzależności i wzajemnych powiązań., 2. Podstawowym zadaniem funkcjonalistów było opisanie mechanizmu funkcjonowania danej kultury, która była traktowana całościowo i systemowo., 3. Zjawiska kulturowe były wyjaśniane za pomocą funkcji, jaką pełniły. Funkcjonaliści uważali, że cała rzeczywistość, która otacza człowieka, ma jakiś cel – oznaczało to, że w kulturze nie ma przypadków., 4. Funkcjonaliści twierdzili, że zaspokajanie potrzeb ludzkich odbywa się zawsze za pomocą kultury, a nie w sposób naturalny. Zaspokajanie następuje od potrzeby podstawowej, przez biologiczną, na potrzebach wyższego rzędu kończąc. Każdej potrzebie odpowiada jakaś reakcja kulturowa (na każdą potrzebę kultura reaguje w określony sposób)., 5.  Funkcjonalizm zanegował podejście dyfuzjonistyczne, badające wytwory kulturowe bez zwrócenia uwagi na ich funkcje. Jednocześnie funkcjonaliści przypisali dużą wagę badaniom empirycznym i zwrócili się ku takim metodom, jak obserwacja uczestnicząca., 6. Pojawiły się refleksje dotyczące społeczeństwa będącego metaforą organizmu ludzkiego, który składa się z powiązanych ze sobą części, z których każda odgrywa istotną rolę i wpływa na pozostałe., 7. Funkcjonalizm zwrócił uwagę na budowę i działanie konkretnych systemów kulturowych, przez co zbudował podstawy nowoczesnych badań nad życiem społecznym i kulturą. Bez niego teoria kultury byłaby znacznie uboższa.
Grafika: CC0.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Pokaż ćwiczenia:
RxdQDokigxgmO1
Ćwiczenie 1
Zaznacz zdanie nieprawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Funkcjonalizm jest orientacją teoretyczno‑metodologiczną, która zakłada traktowanie kultury w sposób całościowy i systemowy., 2. Funkcjonalizm odwołuje się do funkcji badanych zjawisk., 3. Analiza kultury w duchu funkcjonalizmu została zapoczątkowana przez twórczość Alfreda Reginalda Radcliffe’a‑Browna i Bronisława Malinowskiego., 4. Funkcjonaliści kładli akcent na aspekt jedności natury ludzkiej, w swojej pracy skupiali się na wskazywaniu genezy zjawisk zazwyczaj za pomocą metody porównawczej.
Rtn4pDknNQVzA1
Ćwiczenie 2
Zaznacz, które elementy według A. R. Radcliffe'a‑Browna należą do systemu społecznego. Możliwe odpowiedzi: 1. struktura społeczna, 2. praktyki społeczne, 3. sposoby (wzory) myślenia i odczuwania, 4. nauka i wiedza, 5. podstawy gospodarki
R10lSNUyhkgN42
Ćwiczenie 3
Rozstrzygnij, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe. Bronisław Malinowski zajmował się teorią ewolucji multilinearnej ujmowanej w ramach systemu, co stało się pewnego rodzaju przełomem w nauce o człowieku. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Malinowski uważał, że kultura jest złożoną całością oraz systemem zintegrowanym, a zależności między jej elementami mają charakter funkcjonalny. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Funkcjonalizm strukturalny nie godził się na wyjaśnianie zjawisk społecznych w kategoriach historycznych i psychologicznych. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Funkcjonaliści uważali, że cała rzeczywistość, która otacza człowieka, jest losowym wypadkiem interakcji i przypadków. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
21
Ćwiczenie 4

Zapoznaj się z materiałem źródłowym, a następnie wykonaj ćwiczenie.

Źródło I

1
Adam Gogacz Antropologia kulturowa

Podstawowym kryterium podziału antropologii na poszczególne jej gałęzie jest wspomniany rodzaj sfer, których ona dotyczy. Z tego punktu widzenia mamy do czynienia z antropologią fizyczną, która zajmuje się człowiekiem jako istotą biofizyczną, antropologią kultury, która dotyczy sfery duchowej, oraz antropologią filozoficzną, która stanowi niejako namysł teoretyczny nad obiema poprzednimi.

antropologia Źródło: Adam Gogacz, Antropologia kulturowa, Łódź 2011, s. 1.

Źródło II

Ra74ZiRoFAL4o
Ilustracja z książki Paula Topinarda Éléments d'anthropologie générale, Paris 1885
Źródło: domena publiczna.
RCBXZLkLw8vvv
Podaj, której z rodzajów antropologii, opisanych w tekście, dotyczy przedstawienie zamieszczone na ilustracji. (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.

1
Bronisław Malinowski Argonauci Zachodniego Pacyfiku. Relacje o poczynaniach i przygodach krajowców z Nowej Gwinei

Wyobraź sobie czytelniku, że znalazłeś się nagle z całym swym ekwipunkiem, sam na tropikalnej plaży w pobliżu wioski tubylczej. (…) Wyobraź sobie ponadto, że jesteś badaczem początkującym, nie masz żadnych doświadczeń ani niczego, co mogłoby ci służyć jako przewodnik, ani nikogo, kto mógłby ci pomóc, biały człowiek jest chwilowo nieobecny lub też nie może czy nie chce poświęcić ci ani chwili czasu. Doskonale pamiętam owe długie wizyty w poszczególnych wioskach podczas pierwszych tygodni; to uczucie beznadziejności i rozpaczy po wielu uporczywych, ale bezowocnych usiłowaniach, które wcale nie doprowadziły do nawiązania rzeczywistego kontaktu z tubylcami, ani też nie dostarczyły mi żadnego materiału. (…) Niektórzy tubylcy tłoczą się wokół ciebie, zwłaszcza jeżeli poczują tytoń.

argonauci Źródło: Bronisław Malinowski, Argonauci Zachodniego Pacyfiku. Relacje o poczynaniach i przygodach krajowców z Nowej Gwinei, Warszawa 1987, s. 31–32.
Ru4DqGTHsYFlz
Wyjaśnij, jaką metodę prowadzenia badań naukowych stosował Bronisław Malinowski. (Uzupełnij).