Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się ze schematem interaktywnym. Wskaż ugrupowanie opozycyjne, które twoim zadaniem stanowiło największe zagrożenie dla cara. Uzasadnij swój wybór.

Zapoznaj się z opisem schematu interaktywnego. Wskaż ugrupowanie opozycyjne, które twoim zadaniem stanowiło największe zagrożenie dla cara. Uzasadnij swój wybór.

RnxVC8Mr7M1nh
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RAr08Fn1f0zFm1
Schemat interaktywny przedstawia herb Królestwa Polskiego. Na żółtym tle widoczny jest czarny, dwugłowy orzeł. Każda z głów jest zwieńczona koroną, dodatkowo nad tymi koronami góruje jeszcze jedna, duża korona. Orzeł na piersiach, a herb z białym orłem w koronie. Opis punktów na schemacie: 1. Związek Przyjaciół Panta Koina. W latach 1818–1821 w Królestwie, głównie w Warszawie, powstało 14 związków i kółek młodzieżowych. Wśród nich: Związek Przyjaciół Panta Koina, założony w 1817 r. przez Ludwika Mauersbergera, który za główne źródło zła uważał rząd, religię, policję i… lekarzy […]. 2. Kaliszanie. Liberałowie, zwani kaliszanami, skupiali się wokół posłów z województwa kaliskiego. Przewodzili im bracia Bonawentura i Wincenty Niemojowscy. Stali się pierwszą legalną opozycją w Królestwie. Nie tylko bronili konstytucji, ale krytykowali rząd i poszczególnych ministrów za mało liberalną politykę gospodarczą […]. Polskim liberałom przyświecał cel zachowania […] wolnościowego charakteru ustroju Królestwa i przestrzegania konstytucji. Uważali się za jej strażników […]. Kaliszanie nie byli rewolucjonistami. Nie przygotowywali się w obronie zagrożonej konstytucji do działań nielegalnych. Mieli pełną świadomość, że istnienie Królestwa, które już po kilku latach mogło się pochwalić licznymi sukcesami w zakresie nauki, kultury, rozwoju gospodarczego, jest wielką szansą dla Polaków. 3. Wolnomularstwo Narodowe. 3 V 1819 major Walerian Łukasiński wraz z dwoma przyjaciółmi założył tajne Wolnomularstwo Narodowe, które postawiło sobie za zadanie: „utrzymanie narodowości” i krzewienie postaw patriotycznych. Po roku Wolnomularstwo liczyło kilkudziesięciu członków, głównie oficerów. Miało też filię w Poznańskiem. Łukasiński […] rozwiązał Wolnomularstwo Narodowe, by na jego miejsce w październiku 1821 r. powołać nową organizację [Towarzystwo Patriotyczne]. 4. Towarzystwo Patriotyczne. Była pierwszą polską organizacją niepodległościową powstałą po 1815 r. Choć za główny cel uznawała odbudowę państwowości polskiej w granicach przedrozbiorowych, nie była organizacją spiskową przygotowującą zbrojne powstanie. Upowszechniała natomiast idee niepodległościowe wśród żołnierzy i oficerów oraz elit cywilnych Królestwa, Ziem Zabranych i zaboru pruskiego. Sprzeciwiała się nadmiernie, w jej przekonaniu, zachowawczej polityce warstw rządzących Królestwa.
Teksty: Legalna i nielegalna opozycja w Królestwie Polskim, cyt. za: A. Chwalba, Historia Polski 1795–1918, Kraków 1987, s. 263–266.
Ilustracja: Herb Królestwa Polskiego (Kongresowego), Oren neu dag, Avalokitesvara, lic. CC BY‑SA 3.0, Wikimedia Commons
Polecenie 2

Podaj, które spośród ugrupowań opozycyjnych mogło liczyć na największe poparcie społeczne. Uzasadnij swój wybór.

RsCx7s6liLu4g
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Wskaż najmocniejszy i najsłabszy punkt programu każdego ze stronnictw opozycyjnych. Uzasadnij swój wybór.

RsybZVWjtVetd
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).