Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
11
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
R14JtJzCpn1xj
Wpisz imiona i nazwiska postaci historycznych, do których odnoszą się zamieszczone w tabeli charakterystyki. Charakterystyka 1: Wojsko, naród i osoby prywatne – nikt nie znajduje łaski w jego oczach […]. Nie zachowuje nawet praw wojskowych, które sam zatwierdził. Pragnie koniecznie stosować kary cielesne i wczoraj już je zaczęto wprowadzać pomimo jednomyślnego sprzeciwu Komitetu. […] Jeżeli on tu nadal pozostanie, przewiduję skutki najopłakańsze. Postać historyczna: (Uzupełnij) Charakterystyka 2: Wiesz, że już był w niełasce u imperatora, że zysk dawniejszych łupiestw przepił i roztrwonił, Stracił u kupców kredyt i ostatkiem gonił, Bo pomimo największych starań i zabiegów, Nie może w Polsce spisku żadnego wyśledzić, Więc postanowił świeży kraj, Litwę nawiedzić, I tu przeniósł się z całym głównym sztabem szpiegów. Żeby zaś mógł bezkarnie po Litwie plądrować. I na nowo się w łaskę samodzierżcy wkręcić, Musi z naszych towarzystw wielką rzecz wysnować I wiele nowych ofiar carowi poświęcić. Postać historyczna: (Uzupełnij) Charakterystyka 3: Na murach Lipska legł bitewny pył, a w kraju dźwięczy melodyjka stara, że ten, kto wczoraj jakobinem był, jutro zostanie namiestnikiem cara. Postać historyczna: (Uzupełnij) Charakterystyka 4: W czasie kongresu wiedeńskiego jako doradca Aleksandra I współdziałał w utworzeniu konstytucyjnego Królestwa Polskiego. […] Od lipca 1814 stał na czele Komitetu Cywilnego Reformy i uczestniczył w przygotowaniu ustawy konstytucyjnej. 15 czerwca 1815 został wiceprezesem Rządu Tymczasowego. […] Następnie za sprawą wielkiego księcia Konstantego i carskiego komisarza Nikołaja Nowosilcowa został odsunięty od funkcji politycznych w rządzie i skupił się na sprawach oświatowych. Po śmierci Aleksandra I przeszedł do opozycji konserwatywnej. Postać historyczna: (Uzupełnij)
Na podstawie: A. Wesołowska, „Zwierzę w Belwederze” – narodziny warszawskiego mitu o Wielkim Księciu Konstantym [w:] „Studia z Historii Społeczno‑Gospodarczej XIX i XX Wieku”, t. 10 (2012), s. 34;
C. Niewiadomska, Legendy, podania i obrazki historyczne 16 – Królestwo Polskie 1815–31, s. 20; Fragment piosenki Przemysława Gintrowskiego, cyt. za: dostępny online [w:] „Do Rzeczy”; artykuł Adam Jerzy Czartoryski, dostępny online [w:] Wikipedia.
111
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z treścią pieśni i wykonaj polecenia.

RtpnzcaJMjv83
Treść pieśni Boże! Coś Polskę przez tak liczne wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały
I tarczą swojej zasłaniał opieki
Od nieszczęść, które przywalić ją miały

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,
Naszego Króla zachowaj nam Panie!

Tyś, coś ją potem, tknięty jej upadkiem,
Wspierał walczącą za najświętszą sprawę,
I chcąc świat cały mieć jej męstwa świadkiem,
Wśród samych nieszczęść pomnożył jej sławę

Przed Twe ołtarze...

Ty, coś na koniec nowymi ją cudy
Wskrzesił i sławne z klęsk wzajemnych w boju
Połączył z sobą dwa braterskie ludy,
Pod jedno berło Anioła pokoju:

Przed Twe ołtarze...
Źródło: A. Feliński, A.Górecki, [...], dostepny online [w:] Wolne Lektury.
RqhwVvBPrelCx
Wskaż, w którym roku powstał tekst pieśni. Możliwe odpowiedzi: 1. 1816, 2. 1825, 3. 1828
R1LbX3uN3K2mZ
Uzasadnij swoją odpowiedź (Uzupełnij).
211
Ćwiczenie 3

Zapoznaj się z ilustracją przedstawiającą herb Królestwa Polskiego, a następnie wykonaj poniższe polecenia.

Zapoznaj się z opisem ilustracji przedstawiającej herb Królestwa Polskiego, a następnie wykonaj poniższe polecenia.

R15Wb3fJy4hEA
Herb Królestwa Polskiego
Źródło: McSush, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
RjlpW23W5u5sw
Powyższa ilustracja przedstawia herb Królestwa Polskiego. Wskaż dwa elementy graficzne wskazujące na powiązanie Królestwa Polskiego z Rosją. (Uzupełnij) Wskaż elementy nawiązujące do tradycji polskiej. (Uzupełnij).
1
211
Ćwiczenie 4
R1SzrkErTz7Eu
Zapoznaj się z fragmentem tekstu konstytucji Królestwa Polskiego. Oznacz: 1. punkty, które dawały samodzielność Królestwu Polskiemu, 2. punkty, które ją ograniczały, 3.punkty, które gwarantowały wolności obywatelskie, 4. punkty, które je ograniczały. TYTUŁ I. STOSUNKI POLITYCZNE KRÓLESTWA Art. 1. Królestwo Polskie jest na zawsze połączone z Cesarstwem Rosyjskim. […] Art. 3. Korona Królestwa Polskiego jest dziedziczną w osobie naszej i naszych potomków, dziedziców i następców podług porządku następstwa ustanowionego dla tronu cesarsko-rosyjskiego. […] Art. 5. Król w przypadku swojej nieprzytomności mianuje namiestnika który powinien mieszkać w Królestwie. Namiestnik podług woli [króla] odwołanym być może. […] Art. 8. Stosunki polityki zewnętrznej naszego Cesarstwa będą wspólne naszemu Królestwu Polskiemu. Art. 9. Sam tylko panujący będzie miał prawo oznaczyć uczestnictwo Królestwa Polskiego do wojen przez Rosję toczonych, jako też do traktatów pokoju i handlowych, które by to mocarstwo zawierać mogło. Art. 10. W każdym przypadku wprowadzenia wojsk polskich do Rosji, lub w przypadku przechodu tychże wojsk przez jaką prowincję jednego z dwóch państw, utrzymanie ich i koszta przechodu ponoszone zostaną całkowicie przez kraj, do którego należeć będą. Wojsko polskie nie będzie nigdy użyte za granicami Europy. […] Art. 16. Wolność druku jest zaręczona. Prawo przepisze środki ukrócenia jej nadużyciów. Art. 17. Prawo rozciąga swą opiekę zarówno do wszystkich obywateli bez żadnej różnicy stanu i powołania. […] Art. 19. Nikt nie będzie mógł być zatrzymanym, tylko podług form i w przypadkach prawem oznaczonych. […] Art. 23. Nikt karanym być nie może, tylko na mocy trwającego prawa i wyroku właściwego sądu. […] Art. 26. Wszelka własność jakiegokolwiek nazwiska i rodzaju, czyli się znajduje na powierzchni czyli we wnętrznościach ziemi, do kogokolwiek bądź należąca, jest świętą i nietykalną. Żadna władza nie ma prawa jej naruszyć pod jakim bądź pozorem. Ktokolwiek nachodzi cudzą własność, za gwałciciela bezpieczeństwa publicznego uważanym i jako taki karanym będzie. […] Art. 28. Wszystkie czynności publiczne administracyjne, sądowe i wojskowe, bez żadnego wyłączenia, odbywać się będą w języku polskim. Art. 29. […] Urzędy prezesów sądów pierwszej instancji, komisji wojewódzkich i trybunałów apelacyjnych, członków rad wojewódzkich, urzędy poselskie i deputowanych na sejm, jako też urzędy senatorskie, nie mogą być powierzane tylko właścicielom gruntowym.
Fragment tekstu Ustawy Konstytucyjnej Królestwa Polskiego z dnia 27 listopada 1815 r. [w:] Konstytucje w Polsce: 1791–1990, oprac. T. Kołodziejczyk, M. Pomianowska, Warszawa 1990, s. 48–56.
RKiEPmqRxB3pM
Sformułuj notkę encyklopedyczną, poświęconą konstytucji Królestwa Polskiego, która podawałaby podstawowe fakty, dotyczące jej nadania, oraz zawierałaby krótką charakterystykę przepisów. (Uzupełnij).
2
Ćwiczenie 4
R1GywVWSgmf2U
Wybierz pięć artykułów Konstytucji Królestwa Polskiego, które ograniczały samodzielność. Możliwe odpowiedzi: 1. Art. 1. Królestwo Polskie jest na zawsze połączone z Cesarstwem Rosyjskim., 2. Art. 5. Król w przypadku swojej nieprzytomności mianuje namiestnika który powinien mieszkać w Królestwie. Namiestnik podług woli [króla] odwołanym być może., 3. Art. 3. Korona Królestwa Polskiego jest dziedziczną w osobie naszej i naszych potomków, dziedziców i następców podług porządku następstwa ustanowionego dla tronu cesarsko-rosyjskiego., 4. Art. 8. Stosunki polityki zewnętrznej naszego Cesarstwa będą wspólne naszemu Królestwu Polskiemu., 5. Art. 9. Sam tylko panujący będzie miał prawo oznaczyć uczestnictwo Królestwa Polskiego do wojen przez Rosję toczonych, jako też do traktatów pokoju i handlowych, które by to mocarstwo zawierać mogło., 6. Art. 28. Wszystkie czynności publiczne administracyjne, sądowe i wojskowe, bez żadnego wyłączenia, odbywać się będą w języku polskim., 7. Art. 16. Wolność druku jest zaręczona. Prawo przepisze środki ukrócenia jej nadużyciów.
21
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z cytatami i wykonaj polecenie.

Fragment A

To jest spór, który od dawna toczy się między historykami: czy mamy do czynienia z unią personalną, czyli wspólnym władcą, wspólną dynastią przy zachowaniu odrębności dwóch organizmów państwowych, czy też z unią realną, czyli znacznie silniejszym powiązaniem Królestwa z Rosją […]. Z formalnego punktu widzenia była to unia personalna: występowało tu pełne rozdzielenie ustrojów, systemów prawnych, odrębne wojsko, system parlamentarny – zresztą Rosja nie miała systemu parlamentarnego, a więc odrębność polegała tu na samym jego istnieniu. […] A jak to wyglądało w rzeczywistości? Można powiedzieć, że sama różnica w wielkości potencjałów tych dwóch państw – imperium rosyjskiego i Królestwa Polskiego – stawiała znak zapytania nad możliwością istnienia unii personalnej. Z natury rzeczy nie był to związek państw równorzędnych.

Fragment B

Na pewno. To jest okres stabilizacji, szczególnie długo wyczekiwanej, bo przez ten obszar przetoczyły się trzy wojny – najpierw 1806/1807, potem w mniejszej skali w roku 1809, później zaś absolutny kataklizm, którym była wojna 1812/1813 roku i następująca po niej okupacja rosyjska. Zwłaszcza ziemiaństwo, które po 1813 i 1814 roku było już bardzo wyniszczone, sama perspektywa pokoju i spokoju nastrajała optymistycznie.

Fragment C

Królestwo Polskie widziane z zewnątrz – z Litwy, Galicji czy Poznańskiego – było jednak obszarem o ogromnych swobodach narodowych. Po 1815 roku rozpowszechnił się zwyczaj językowy, zgodnie z którym osoby jadące na przykład z Galicji do Królestwa pisały: „jadę do Polski”. To pokazuje, w jakim stopniu Królestwo Polskie było rzeczywiście państwem polskim.

Indeks górny Źródło: Fragmenty artykułu Proklamowanie utworzenia Królestwa Polskiego, rozmowa z prof. Maciejem Mycielskim, Muzeum Historii Polski, dostępny online Indeks górny koniec

RflgQOZPXODaH
Zapoznaj się z fragmentami odpowiedzi, które udzielił historyk prof. Maciej Mycielski w wywiadzie na temat Królestwa Polskiego. Sformułuj pytania do odpowiedzi udzielonych przez prof. Mycielskiego. Fragment A (Uzupełnij) Fragment B (Uzupełnij) Fragment C (Uzupełnij).
211
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z tekstami źródłowymi i wykonaj polecenie.

Źródło A

Wspierał walczącą za najświętszą sprawę,
I chcąc świat cały mieć jej męstwa świadkiem,
Wśród samych nieszczęść pomnożył jej sławę

Przysięgam w obliczu Boga i Ojczyzny i ręczę słowem honoru, że użyję wszelkich sił moich do wskrzeszenia mojej nieszczęśliwej, lecz lubej matki, że poświęcę dla Jej wolności i niepodległości nie tylko mój majątek, ale nawet i życie. Nie zdradzę i nie wyjawię nikomu tajemnic, które mi są i jeszcze będą powierzone, lecz przeciwnie, starać się będę zawsze przykładać do pomyślności Towarzystwa. Przyrzekam najściślejsze posłuszeństwo prawom Towarzystwa już istniejącym i tym, które później ustanowione będą. Bez względu na żadne okoliczności nie będę oszczędzać krwi, nie tylko zdrajcy, ale i każdego, kto by działał przeciwko dobru Ojczyzny. Gdybym w przypadku został zdradzonym albo odkrytym, wolę raczej utracić życie, aniżeli zdradzić tajemnicę albo wydać osoby do Towarzystwa należące. Na koniec przyrzekam nie trzymać przy sobie żadnych papierów tyczących się do Towarzystwa, a tym mniej takowych, w których by imiona osób były wzmiankowane, chyba by mi to było przez zwierzchność moją poleconym.

src1 Źródło: Wspierał walczącą za najświętszą sprawę,
I chcąc świat cały mieć jej męstwa świadkiem,
Wśród samych nieszczęść pomnożył jej sławę
, [w:] Wiek XIX w źródłach, oprac. S.B. Lenard, M. Sobańska-Bondaruk, Warszawa 2002, s. 173.

Źródło B: Romantyczny konspirator

Romantyczny konspirator

27 lutego 1868 roku zmarł w niewoli Walerian Łukasiński, polski patriota, wolnomularz, który ponad połowę życia spędził w carskim więzieniu. Łukasiński był założycielem Wolnomularstwa Narodowego i Towarzystwa Patriotycznego. Obie organizacje sprzeciwiały się sytuacji w Królestwie Polskim.

– Bunt Łukasińskiego wynikał z dwóch powodów. Po pierwsze przez jego dowódcę, Wielkiego Księcia Konstantego i drugie, zachowania Józefa Zajączka jako namiestnika – wyjaśniał dr Jan Sałkowski w programie Andrzeja Sowy z cyklu Na historycznej wokandzie poświęconej postaci Waleriana Łukasińskiego. Pierwszy zasłynął jako okrutnik, który dręczył podległych mu polskich żołnierzy, drugiego powszechnie uważano za bezwolne narzędzie w carskich rękach. Konspiracja Łukasińskiego miała bardzo barwny charakter. Pełna była masońskiej symboliki i romantycznej egzaltacji, dzięki czemu carska tajna policja szybko wpadła na trop spisku. 25 października 1822 r. przywódca Towarzystwa Patriotycznego został aresztowany i skazany na 9 lat więzienia. […] Łukasiński nie mógł wtedy wiedzieć, że w lochu spędzi resztę życia. Nawet w niewoli nie stracił ducha walki. Wziął udział w powstaniu więźniów twierdzy w Zamościu. Zryw zakończył się niepowodzeniem, wskutek czego kara Łukasińskiego została podwojona. To również z tym epizodem łączy się rysa na pomnikowym wizerunku konspiratora. Łukasiński, skuszony wizją zwolnienia z więzienia i zastraszony perspektywą poddania fizycznym torturom, ujawnił tożsamość pozostałych członków Towarzystwa Patriotycznego.

radio Źródło: Romantyczny konspirator, [w:] opis audycji Polskiego Radia poświęconej pamięci Waleriana Łukasińskiego, polskieradio24.pl, 2020.
RemRTH3vZz74S
Wypisz ze źródła B fragment, którego ilustracją może być źródło A. (Uzupełnij).
311
Ćwiczenie 7

Zapoznaj się z obrazami i wykonaj polecenie.

Zapoznaj się z opisami obrazów i wykonaj polecenie.

R160Yk43H60Kk
Jednym z gestów dobrej woli cara Aleksandra I wobec Polaków było powołanie do życia 19 listopada 1816 r. uniwersytetu w Warszawie. Władca uzasadniał swoją decyzję w następujący sposób: Lubo znaleźliśmy w Królestwie Polskim rozszerzone światło nauk przez zaprowadzane w niem rozmaite szkoły i instytuta naukowe; jednak w troskliwości statecznej o dobro poddanych naszych, chcąc do najwyższego naukowego stopnia doprowadzić oświecenie narodowe, przedsięwzięliśmy ustanowić Szkołę Główną, w której młodzież nabywając wiadomości w szczególnych umiejętnościach, stosownie do swych zdolności i przyszłego poważania, usposabiałaby się na pożytecznych krajowi sług i obywateli.
Źródło: Polona, domena publiczna.
Rt0xK6bDkbUno
Jednym z atrybutów odrębności Królestwa Polskiego od Rosji była odrębna koronacja. Obraz przedstawia koronację cesarzowej i królowej Aleksandry przez Mikołaja I w Zamku Królewskim w Warszawie 24 maja 1829 r. Obraz przypisywany Antoniemu Brodowskiemu – temu samemu, który skomponował scenę powołania Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Antoni Brodowski, Wikimedia Commons, domena publiczna.
R1MeGOieFDh7n
Zwróć uwagę, jakie miejsce zajmuje postać cara, a jakie architektura na jednym i drugim przedstawieniu. Zinterpretuj te różnice. (Uzupełnij).
311
Ćwiczenie 8
R1FiDZRZw1mTc
Wyobraź sobie, że jesteś obrońcą działaczy Towarzystwa Patriotycznego. Sformułuj cztery argumenty w obronie sądzonych działaczy niepodległościowych. (Uzupełnij) Sformułuj cztery argumenty potępiające działalność polskich organizacji spiskowych z punktu widzenia cara. (Uzupełnij).