Strona główna
Liceum ogólnokształcące i technikum
Wiedza o społeczeństwie
Charakterystyka działania ONZ (organy i mechanizm podejmowania decyzji)
Schemat
Powrót
Przeczytaj
Sprawdź się
Schemat
Polecenie
1
Przeanalizuj schemat organizacyjny ONZ i wykonaj polecenia.
RucrSTA3HvVAR
1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat organizacyjny ONZ. Na samym początku schematu znajdują się państwa członkowskie, które delegują przedstawicieli. Z nich składa się Zgromadzenie Ogólne. Wybór 2/3 składu następuje co dwa lata, a 1/3 to członkowie stali. Ze Zgromadzenia Ogólnego wyłaniana jest Rada Bezpieczeństwa. Zgromadzenie Ogólne wybiera Sekretarza Generalnego. To kandydat desygnowany przez Radę Bezpieczeństwa. Zgromadzenie Ogólne powołuje także Radę Gospodarczo-Społeczną, która współpracuje z niezależnymi organizacjami wyspecjalizowanymi. Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa desygnuje piętnastu sędziów na dziewięcioletnią kadencję. Ci wchodzą w skład Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa wchodzi w skład Rady Powierniczej (jej działalność została zawieszona pierwszego listopada 1994). Ponadto Zgromadzenie Ogólne powołuje: Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, Fundusz Narodów Zjednoczonych dla Dzieci, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju, a także Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, która składa sprawozdania z działalności przed Radą Bezpieczeństwa. Rada Gospodarczo-Społeczna powołana przez Zgromadzenie Ogólne współpracuje z niezależnymi organizacjami wyspecjalizowanymi: Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodową Organizację Pracy, Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światową Organizację Handlu. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Zgromadzenie Ogólne Zwane „Parlamentem Narodów”. Zasiadają w nim przedstawiciele wszystkich państw członkowskich. Każde z państw ma tylko jeden głos, bez względu na wielkość. Decyzje w sprawach niedotyczących pokoju i bezpieczeństwa, zatwierdzania budżetów oraz przyjmowania nowych członków są podejmowane zwykłą większością głosów. W wymienionych tematach obowiązuje większość ⅔ głosów. W Zgromadzeniu Ogólnym państwa są reprezentowane przez kilkuosobowe delegacje na czele z ambasadorami.
Do kompetencji ZO ONZ należy:
dyskusja na temat kwestii objętych Kartą NZ;wspieranie współpracy międzynarodowej;zatwierdzanie budżetu ONZ;formułowanie standardów dotyczących regulacji prawa międzynarodowego, co ma wspomagać proces wypracowania prawnie wiążących konwencji;koordynacja prac innych organów i ciał pomocniczych ONZ., 2. Rada Bezpieczeństwa Stoi na straży pokoju i ponosi największą odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ akceptują wszystkie państwa członkowskie i mają obowiązek te decyzje wykonać. Rada Bezpieczeństwa składa się z 15 członków: 5 stałych (USA, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Rosja) oraz 10 członków niestałych wybieranych na dwuletnią kadencję.
Kompetencje Rady Bezpieczeństwa:
rekomendowanie rozwiązań sporów i sytuacji związanych z zagrożeniem pokoju na świecie oraz stwierdzanie istnienia agresji lub zagrożeń dla pokoju;decydowanie o sankcjach ekonomicznych lub użyciu siły w celu przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa;rekomendowanie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ w sprawie kandydata na Sekretarza Generalnego ONZ oraz w sprawie przyjęcia nowych członków;wybór, wspólnie ze Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości., 3. Sekretarz Generalny Najwyższy funkcjonariusz administracyjny ONZ. Poza obowiązkami określonymi w KN ONZ wykonuje zadania zlecone przez Radę Bezpieczeństwa, Zgromadzenie Ogólne, Radę Gospodarczą i Społeczną oraz inne organy ONZ. Ma zapobiegać i tłumić międzynarodowe spory, dbać o przestrzeganie praw człowieka oraz działać na rzecz polepszenia życia najbiedniejszych osób.
Jego zadaniem jest także angażowanie się w takie sprawy, jak:
zrównoważony rozwój świata;rozwój ekonomiczny państw;rozwój społeczny państw; ochrona ludności i działania humanitarne;pomoc państwom rozwijającym się i znajdującym się w okresie transformacji., 4. Rada Gospodarczo-Społeczna Jest to forum międzynarodowych dyskusji dotyczących kwestii gospodarczych i społecznych. Jej zadaniem jest zajmowanie się rozwojem ekonomicznym i społecznym, edukacją, kulturą, zdrowiem, przestrzeganiem praw człowieka i podstawowych wolności.
Corocznie dokonuje przeglądu sytuacji gospodarczej i społecznej na świecie. Z tego powodu inicjuje i przeprowadza badania w tym zakresie. Na ich podstawie przygotowuje rekomendacje dla państw członkowskich oraz raporty i projekty konwencji dla Zgromadzenia Ogólnego. Ponadto koordynuje działalność większości organizacji wyspecjalizowanych ONZ.
Składa się 54 członków wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne na okres trzech lat. Co roku wybieranych jest 18 nowych członków, zgodnie z reprezentacją geograficzną: Europa Wschodnia – 6, Ameryka Łacińska i Karaiby – 10, Azja – 11, Afryka – 14, Europa Zachodnia i inne kraje – 13., 5. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości składa się z 15 niezależnych sędziów wybieranych na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa podczas głosowania przeprowadzanego w każdym z tych organów osobno. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma za zadanie rozstrzygać spory międzynarodowe oraz wydawać opinie doradcze dla organów ONZ lub innych organizacji międzynarodowych. Wyroki MTS są dla stron ostateczne., 6. Rada Powiernicza Utworzona w celu nadzorowania administracji obszarów powierniczych znajdujących się w Międzynarodowym Systemie Powierniczym. 1 listopada 1994 r. została zawieszona, ponieważ ostatni z obszarów powierniczych, Palau, stało się samodzielnym państwem., 7. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka UNHCHR (z ang.
United Nations High Commissioner for Human Rights
) – zajmuje się koordynacją działań ONZ w zakresie dotyczącym praw człowieka., 8. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF (z ang.
United Nations International Children’s Emergency Fund
, od 1953
United Nations Children’s Fund
) – zajmuje się pomocą dzieciom w zakresie ochrony zdrowia, wyżywienia, edukacji oraz ochrony przed wykorzystywaniem i przemocą., 9. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych UNFPA (z ang.
United Nations Population Fund
, do 1987 – Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Działań Ludnościowych) – zajmuje się prawami kobiet, świadomym rodzicielstwem, poprawami warunków rodzenia oraz walką z chorobami przenoszonymi drogą płciową., 10. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców UNHCR (ang.
United Nations High Commissioner for Refugees
) – zajmuje się koordynacją międzynarodowych działań dotyczących uchodźców oraz rozwiązywaniem ich problemów na całym świecie., 11. Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju UNDP (z ang.
United Nations Development Programme
) – agenda ONZ, której zadaniem jest tworzenie i koordynacja globalnej sieci na rzecz rozwoju., 12. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO (ang.
Food and Agriculture Organization of the United Nations
) – zajmuje się walką z biedą i głodem, rozwojem obszarów wiejskich oraz redystrybucją żywności. Pomaga także przy modernizacji rolnictwa w krajach rozwijających się., 13. Międzynarodowa Organizacja Pracy ILO (ang.
International Labour Organization
) – zajmuje się sprawami pracowniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem pracy dzieci, sprawiedliwością społeczną dotyczącą warunków pracy i życia pracowników, opracowywaniem międzynarodowych standardów pracy, tworzeniem nowych miejsc pracy oraz szkoleniami pracowniczymi., 14. Światowa Organizacja Zdrowia WHO (ang.
World Health Organization
) – zajmuje się ochroną zdrowia., 15. Międzynarodowy Fundusz Walutowy IMF (ang. I
International Monetary Fund
) – zajmuje się kwestiami ekonomicznymi, szczególnie stabilizacją finansową. Pomaga finansowo zadłużonym krajom członkowskim pod warunkiem, że te wprowadzą odpowiednie reformy ekonomiczne i inne działania stabilizujące., 16. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego. UNIDO (ang.
United Nations Industrial Development Organization
) – zajmuje się wspieraniem rozwoju przemysłowego państw rozwijających się przez organizowanie współpracy regionalnej i krajowej, pomoc przy modernizowaniu lub wypracowanie nowoczesnych koncepcji rozwoju ekonomicznego., 17. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO (ang.
United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
) – ma za zadanie wspierać współpracę międzynarodową w dziedzinie kultury, sztuki i nauki oraz pobudzać szacunek dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię., 18. Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju IBRD (ang.
The International Bank for Reconstruction and Development
) – zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarczego i społecznego państw członkowskich., 19. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD (ang.
Organisation for Economic Co-operation and Development
) – zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarczego i handlu, podnoszeniem poziomu życia i zatrudnienia., 20. Światowa Organizacja Handlu WTO (ang.
World Trade Organization
) – zajmuje się liberalizacją handlu międzynarodowego, wspieraniem polityki inwestycyjnej dotyczącej handlu, rozstrzyganiem sporów dotyczących wymiany handlowej i przestrzeganiem praw własności intelektualnej., 21. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej IAEA (ang.
International Atomic Energy Agency
) – zajmuje się pracami na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej, wspiera też badania nad energią atomową i ułatwia wymianę informacji między naukowcami zajmującymi się tą dziedziną.
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat organizacyjny ONZ. Na samym początku schematu znajdują się państwa członkowskie, które delegują przedstawicieli. Z nich składa się Zgromadzenie Ogólne. Wybór 2/3 składu następuje co dwa lata, a 1/3 to członkowie stali. Ze Zgromadzenia Ogólnego wyłaniana jest Rada Bezpieczeństwa. Zgromadzenie Ogólne wybiera Sekretarza Generalnego. To kandydat desygnowany przez Radę Bezpieczeństwa. Zgromadzenie Ogólne powołuje także Radę Gospodarczo-Społeczną, która współpracuje z niezależnymi organizacjami wyspecjalizowanymi. Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa desygnuje piętnastu sędziów na dziewięcioletnią kadencję. Ci wchodzą w skład Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa wchodzi w skład Rady Powierniczej (jej działalność została zawieszona pierwszego listopada 1994). Ponadto Zgromadzenie Ogólne powołuje: Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, Fundusz Narodów Zjednoczonych dla Dzieci, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju, a także Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, która składa sprawozdania z działalności przed Radą Bezpieczeństwa. Rada Gospodarczo-Społeczna powołana przez Zgromadzenie Ogólne współpracuje z niezależnymi organizacjami wyspecjalizowanymi: Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodową Organizację Pracy, Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Światową Organizację Handlu. Opis punktów znajdujących się na schemacie: 1. Zgromadzenie Ogólne Zwane „Parlamentem Narodów”. Zasiadają w nim przedstawiciele wszystkich państw członkowskich. Każde z państw ma tylko jeden głos, bez względu na wielkość. Decyzje w sprawach niedotyczących pokoju i bezpieczeństwa, zatwierdzania budżetów oraz przyjmowania nowych członków są podejmowane zwykłą większością głosów. W wymienionych tematach obowiązuje większość ⅔ głosów. W Zgromadzeniu Ogólnym państwa są reprezentowane przez kilkuosobowe delegacje na czele z ambasadorami.
Do kompetencji ZO ONZ należy:
dyskusja na temat kwestii objętych Kartą NZ;wspieranie współpracy międzynarodowej;zatwierdzanie budżetu ONZ;formułowanie standardów dotyczących regulacji prawa międzynarodowego, co ma wspomagać proces wypracowania prawnie wiążących konwencji;koordynacja prac innych organów i ciał pomocniczych ONZ., 2. Rada Bezpieczeństwa Stoi na straży pokoju i ponosi największą odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ akceptują wszystkie państwa członkowskie i mają obowiązek te decyzje wykonać. Rada Bezpieczeństwa składa się z 15 członków: 5 stałych (USA, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Rosja) oraz 10 członków niestałych wybieranych na dwuletnią kadencję.
Kompetencje Rady Bezpieczeństwa:
rekomendowanie rozwiązań sporów i sytuacji związanych z zagrożeniem pokoju na świecie oraz stwierdzanie istnienia agresji lub zagrożeń dla pokoju;decydowanie o sankcjach ekonomicznych lub użyciu siły w celu przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa;rekomendowanie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ w sprawie kandydata na Sekretarza Generalnego ONZ oraz w sprawie przyjęcia nowych członków;wybór, wspólnie ze Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości., 3. Sekretarz Generalny Najwyższy funkcjonariusz administracyjny ONZ. Poza obowiązkami określonymi w KN ONZ wykonuje zadania zlecone przez Radę Bezpieczeństwa, Zgromadzenie Ogólne, Radę Gospodarczą i Społeczną oraz inne organy ONZ. Ma zapobiegać i tłumić międzynarodowe spory, dbać o przestrzeganie praw człowieka oraz działać na rzecz polepszenia życia najbiedniejszych osób.
Jego zadaniem jest także angażowanie się w takie sprawy, jak:
zrównoważony rozwój świata;rozwój ekonomiczny państw;rozwój społeczny państw; ochrona ludności i działania humanitarne;pomoc państwom rozwijającym się i znajdującym się w okresie transformacji., 4. Rada Gospodarczo-Społeczna Jest to forum międzynarodowych dyskusji dotyczących kwestii gospodarczych i społecznych. Jej zadaniem jest zajmowanie się rozwojem ekonomicznym i społecznym, edukacją, kulturą, zdrowiem, przestrzeganiem praw człowieka i podstawowych wolności.
Corocznie dokonuje przeglądu sytuacji gospodarczej i społecznej na świecie. Z tego powodu inicjuje i przeprowadza badania w tym zakresie. Na ich podstawie przygotowuje rekomendacje dla państw członkowskich oraz raporty i projekty konwencji dla Zgromadzenia Ogólnego. Ponadto koordynuje działalność większości organizacji wyspecjalizowanych ONZ.
Składa się 54 członków wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne na okres trzech lat. Co roku wybieranych jest 18 nowych członków, zgodnie z reprezentacją geograficzną: Europa Wschodnia – 6, Ameryka Łacińska i Karaiby – 10, Azja – 11, Afryka – 14, Europa Zachodnia i inne kraje – 13., 5. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości składa się z 15 niezależnych sędziów wybieranych na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów przez Zgromadzenie Ogólne i Radę Bezpieczeństwa podczas głosowania przeprowadzanego w każdym z tych organów osobno. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma za zadanie rozstrzygać spory międzynarodowe oraz wydawać opinie doradcze dla organów ONZ lub innych organizacji międzynarodowych. Wyroki MTS są dla stron ostateczne., 6. Rada Powiernicza Utworzona w celu nadzorowania administracji obszarów powierniczych znajdujących się w Międzynarodowym Systemie Powierniczym. 1 listopada 1994 r. została zawieszona, ponieważ ostatni z obszarów powierniczych, Palau, stało się samodzielnym państwem., 7. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka UNHCHR (z ang.
United Nations High Commissioner for Human Rights
) – zajmuje się koordynacją działań ONZ w zakresie dotyczącym praw człowieka., 8. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF (z ang.
United Nations International Children’s Emergency Fund
, od 1953
United Nations Children’s Fund
) – zajmuje się pomocą dzieciom w zakresie ochrony zdrowia, wyżywienia, edukacji oraz ochrony przed wykorzystywaniem i przemocą., 9. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych UNFPA (z ang.
United Nations Population Fund
, do 1987 – Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Działań Ludnościowych) – zajmuje się prawami kobiet, świadomym rodzicielstwem, poprawami warunków rodzenia oraz walką z chorobami przenoszonymi drogą płciową., 10. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców UNHCR (ang.
United Nations High Commissioner for Refugees
) – zajmuje się koordynacją międzynarodowych działań dotyczących uchodźców oraz rozwiązywaniem ich problemów na całym świecie., 11. Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju UNDP (z ang.
United Nations Development Programme
) – agenda ONZ, której zadaniem jest tworzenie i koordynacja globalnej sieci na rzecz rozwoju., 12. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO (ang.
Food and Agriculture Organization of the United Nations
) – zajmuje się walką z biedą i głodem, rozwojem obszarów wiejskich oraz redystrybucją żywności. Pomaga także przy modernizacji rolnictwa w krajach rozwijających się., 13. Międzynarodowa Organizacja Pracy ILO (ang.
International Labour Organization
) – zajmuje się sprawami pracowniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem pracy dzieci, sprawiedliwością społeczną dotyczącą warunków pracy i życia pracowników, opracowywaniem międzynarodowych standardów pracy, tworzeniem nowych miejsc pracy oraz szkoleniami pracowniczymi., 14. Światowa Organizacja Zdrowia WHO (ang.
World Health Organization
) – zajmuje się ochroną zdrowia., 15. Międzynarodowy Fundusz Walutowy IMF (ang. I
International Monetary Fund
) – zajmuje się kwestiami ekonomicznymi, szczególnie stabilizacją finansową. Pomaga finansowo zadłużonym krajom członkowskim pod warunkiem, że te wprowadzą odpowiednie reformy ekonomiczne i inne działania stabilizujące., 16. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego. UNIDO (ang.
United Nations Industrial Development Organization
) – zajmuje się wspieraniem rozwoju przemysłowego państw rozwijających się przez organizowanie współpracy regionalnej i krajowej, pomoc przy modernizowaniu lub wypracowanie nowoczesnych koncepcji rozwoju ekonomicznego., 17. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO (ang.
United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
) – ma za zadanie wspierać współpracę międzynarodową w dziedzinie kultury, sztuki i nauki oraz pobudzać szacunek dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię., 18. Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju IBRD (ang.
The International Bank for Reconstruction and Development
) – zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarczego i społecznego państw członkowskich., 19. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD (ang.
Organisation for Economic Co-operation and Development
) – zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarczego i handlu, podnoszeniem poziomu życia i zatrudnienia., 20. Światowa Organizacja Handlu WTO (ang.
World Trade Organization
) – zajmuje się liberalizacją handlu międzynarodowego, wspieraniem polityki inwestycyjnej dotyczącej handlu, rozstrzyganiem sporów dotyczących wymiany handlowej i przestrzeganiem praw własności intelektualnej., 21. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej IAEA (ang.
International Atomic Energy Agency
) – zajmuje się pracami na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej, wspiera też badania nad energią atomową i ułatwia wymianę informacji między naukowcami zajmującymi się tą dziedziną.
Źródło:
Englishsquare
.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie
1
R1T1fRVVjHGHN
Podaj przykład działalności ONZ, z którym spotkałeś/aś się w swoim życiu. (Uzupełnij).
Podaj przykład działalności ONZ, z którym spotkałeś/aś się w swoim życiu.
Ćwiczenie
2
R1LqQg3BnDNQc
Stanowisko: (Wybierz: tak, dalej działa skutecznie i efektywnie, nie, nie działa skutecznie i efektywnie) Uzasadnienie: (Uzupełnij).
Uzasadnienie: