Na podstawie schematu wskaż, co łączy fraternitas i minoritas.
Na podstawie schematu podaj, co łączy fraternitas i minoritas.
Ruo701Eogx2WS
Polecenie 2
Na podstawie schematu wyjaśnij, dlaczego radość jest ważnym elementem franciszkańskiej duchowości.
RwaTYbdTb0JzM
RaxWDeT5rLFNq1
1
Ćwiczenie 1
Zapoznaj się z wierszem świętego Franciszka Pieśń słoneczna, albo pochwała stworzeń, a następnie podaj dwa argumenty potwierdzające, że tekst ten jest realizacją wartości franciszkańskich.
św. FranciszekPieśń słoneczna, albo pochwała stworzeń
Najwyższy, Wszechmogący, dobry Panie, twoja jest sława, chwała i cześć i wszelkie błogosławieństwo. Tobie jednemu, Najwyższy, one przystoją i żaden człowiek nie jest godny mówić o tobie. Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi twymi stworzeniami, szczególnie z szlachetnym bratem słońcem, przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz. I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem: o tobie, Najwyższy, oznajmia. Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę księżyc i gwiazdy: ukształtowałeś je na niebie jasne i cenne, i piękne. Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata wiatr i przez powietrze, i chmury, i przejrzystość nieba, i wszelką pogodę, przez które twoim stworzeniom dajesz utrzymanie. Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna i czysta. Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata ogień, którym rozświetlasz noc: i jest on piękny i wesoły, i krzepki i mocny. Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas utrzymuje i chowa, i wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami. Pochwalony bądź, Panie mój, przez tych, którzy przebaczają dla twej miłości i znoszą słabości i prześladowania. Błogosławieni ci, którzy je zniosą w pokoju, ponieważ przez ciebie, o Najwyższy, będą uwieńczeni. Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą śmierć cielesną, której żaden człowiek żywy uniknąć nie może. Biada tym, którzy umierają w grzechach śmiertelnych! Błogosławieni ci, których [śmierć] zastanie w twej najświętszej woli, ponieważ śmierć druga nie uczyni im zła. Chwalcie i błogosławcie mojego Pana i dziękujcie mu, i służcie z wielką pokorą.
2 Źródło: św. Franciszek, Pieśń słoneczna, albo pochwała stworzeń, tłum. Kajetan Ambrożkiewicz, dostępny w internecie: https://encyklopedia.pwn.pl/materialy-dodatkowe/haslo/Franciszek-z-Asyzu-Piesn-sloneczna-albo-pochwala-stworzen;503456.html [dostęp 31.03.2021 r.].
R1IgAwiPl2ayQ
Wykorzystując powyższy schemat nazwij wartości franciszkańskie.
Przykładowe argumenty, które potwierdzają realizację wartości św. Franciszka:
apostrofa do Boga – Najwyższy, wszechpotężny dobry Panie,
powtórzenia o charakterze litanijnym - Pochwalony bądź, Panie, przez…,
nazywanie kolejnych elementów świata braćmi i siostrami,
wdzięczność wyrażana Bogu za stworzenie świata.
1
Ćwiczenie 2
Modlitwa świętego Franciszka ma trojaki charakter: uwielbienia, dziękczynienia i prośby. Wskaż i zinterpretuj te trzy elementy.
Modlitwa świętego Franciszka ma trojaki charakter: uwielbienia, dziękczynienia i prośby. Podaj i zinterpretuj te trzy elementy.
Modlitwy Św. Franciszka – Wykład modlitwy „Ojcze nasz”
O Najświętszy Ojcze nasz: Stwórco, Odkupicielu, Pocieszycielu i Zbawicielu nasz.
Który jesteś w niebie: w aniołach i w świętych. Oświecasz ich, aby Cię poznali, bo Ty, Panie jesteś światłością. Rozpalasz ich, aby Cię kochali, bo Ty, Panie, jesteś miłością. Zamieszkujesz w nich i napełniasz, aby ich uszczęśliwić, bo Ty, Panie, jesteś dobrem najwyższym, wiecznym, od którego pochodzi wszelkie dobro, bez którego nie ma żadnego dobra.
Święć się Imię Twoje: niech zajaśnieje w nas poznanie Ciebie, abyśmy poznali, jaka jest szerokość Twoich dobrodziejstw, długość Twoich obietnic, wysokość majestatu i głębokość sądów.
Przyjdź królestwo Twoje: abyś Ty królował w nas przez łaskę i doprowadził nas do Twego królestwa, gdzie będziemy oglądać Cię bez zasłon, miłować doskonale i w radosnym zjednoczeniu cieszyć się Tobą na wieki.
Bądź wola Twoja jak w niebie, tak i na ziemi: abyśmy Cię kochali z całego serca, zawsze o Tobie myśląc; z całej duszy, zawsze za Tobą tęskniąc; całym umysłem, ku Tobie kierując wszystkie nasze intencje, szukając we wszystkim Twojej chwały i ze wszystkich naszych sił, obracając wszystkie nasze siły i władze duszy i ciała na służbę Twej miłości, a nie na co innego; i bliźnich naszych kochajmy jak samych siebie, wszystkich pociągając według sił do Twojej miłości, ciesząc się z dobra innych jak z własnego i współczując w nieszczęściu, i nikomu nie dając żadnego zgorszenia.
Chleba naszego powszedniego: umiłowanego Syna Twego, Pana naszego Jezusa Chrystusa, daj nam dzisiaj: na pamiątkę i dla zrozumienia, i uczczenia miłości, którą nas darzył, oraz tego, co dla nas powiedział, uczynił i wycierpiał.
I odpuść nam nasze winy: przez Twoje niewysłowione miłosierdzie, przez moc męki umiłowanego Syna Twego i przez zasługi, i wstawiennictwo Najświętszej Dziewicy i wszystkich wybranych Twoich.
Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom: a czego nie odpuszczamy w pełni, Ty, Panie, naucz nas w pełni odpuszczać, abyśmy dla Ciebie prawdziwie kochali nieprzyjaciół i modlili się za nich pobożnie do Ciebie, nikomu złem za złe nie oddając, i abyśmy starali się w Tobie wszystkim służyć pomocą.
I nie wódź nas na pokuszenie: ukryte czy jawne, nagłe czy uporczywe. Ale nas zbaw ode złego: przeszłego, obecnego i przyszłego.
3 Źródło: Modlitwy Św. Franciszka – Wykład modlitwy „Ojcze nasz”, dostępny w internecie: http://franciszkaniewtoruniu.net/sw-franciszek-z-asyzu/modlitwy-sw-franciszka-wyklad-modlitwy-ojcze-nasz/.
RgxWUHIZoRQqU
Odnieś tę modlitwę do swojego życia, jak ją rozumiesz, jakie wartości dla ciebie niesie. Zwróć uwagę, jak Franciszek wielbi Boga we fragmentach: Który jesteś w niebie, Święć się imię Twoje, Bądź wola Twoja. Za co dziękuje i o co Boga prosi.