E-materiały do kształcenia zawodowego

Montaż zbrojenia oraz układania zbrojenia w deskowaniu lub formie

BUD.01. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich - Betoniarz‑zbrojarz 711402

bg‑green

Składowanie i transport zbrojenia

GALERIA ZDJĘĆ

s

Spis treści

1/6 Składowanie prętów zbrojeniowych w hurtowniach budowlanych1/6 Składowanie prętów zbrojeniowych w hurtowniach budowlanych

2/6 Sprzęt, urządzenia do transportu zbrojenia2/6 Sprzęt, urządzenia do transportu zbrojenia

3/6 Składowanie zbrojenia w kręgach w hurtowniach budowlanych3/6 Składowanie zbrojenia w kręgach w hurtowniach budowlanych

4/6 Składowanie prętów zbrojeniowych i elementów zbrojenia na budowie4/6 Składowanie prętów zbrojeniowych i elementów zbrojenia na budowie

5/6 Transport prętów zbrojeniowych5/6 Transport prętów zbrojeniowych

6/6 Transport gotowego zbrojenia6/6 Transport gotowego zbrojenia

1/6 Składowanie prętów zbrojeniowych w hurtowniach budowlanych

1
R1D4xGxrFQjzh
Nagranie jest tożsame z treścią opisu.

Pręty zbrojeniowe powinny być składowane w wydzielonych miejscach w sposób uniemożliwiający przemieszanie się prętów o różnych średnicach i różnych gatunkach stali. Teren składowiska powinien być wyrównany i odwodniony.

R178AVzWpZR081
Pierwsza część galerii zatytułowana „Składowanie prętów zbrojeniowych w hurtowniach budowlanych” składa się z ogólnego opisu oraz trzech zdjęć. Opis można wysłuchać dzięki umieszczeniu paska odtwarzania audio. Nagranie jest tożsame z jego treścią. Pierwsze zdjęcie przedstawia składowanie prętów zbrojeniowych na budowie. Na dużym placu budowy na pierwszym planie widzimy stos grubych prętów połączonych w pęki po kilkanaście sztuk. Pęki te ułożone są warstwami prostopadłymi względem siebie. Na drugim zdjęciu zademonstrowano transport zbrojenia. Długie, grube pręty wygięte prostopadle z jednej strony zostały ułożone w stalową konstrukcję mającą postać walca. Połączono je cieńszymi prętami i zamocowano na przyczepie. Trzecie zdjęcie przedstawia stosy grubych prętów zbrojeniowych ułożonych na dużej platformie. Pręty są ułożone w kwadratowe pakiety po kilkadziesiąt sztuk. Umieszczono je na drewnianych belkach. Pakiety te ułożone są obok siebie i na sobie po trzy. Przedzielono je również drewnianymi belkami i zabezpieczono grubymi taśmami zamocowanymi do platformy.
Składowanie prętów zbrojeniowych w hurtowniach budowlanych
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

2/6 Sprzęt, urządzenia do transportu zbrojenia

2
RzC5KY37iymdx
Nagranie jest tożsame z treścią opisu.

Do transportu, załadunku oraz przenoszenia zbrojenia używa się różnych sprzętów dźwigowych. W zależności od rozmiarów elementów oraz wielkości budowy, wykorzystuje się żurawie, a także wózki widłowe i ładowarki teleskopowe.

Żurawie wieżowe służą do transportu materiałów budowlanych na bardzo dużych budowach. Mogą przenosić ciężkie, wielkogabarytowe elementy zbrojenia, dzięki zastosowaniu napędu oraz systemu olinowania. Przenoszenie ciężkich elementów ułatwia trawersa, czyli poprzeczna belka zawieszona na haku dźwignicy. Jej konstrukcja pozwala na podwieszenie w kilku punktach długich ładunków.

R9Ed1eO3j3THO1
Druga część galerii nosi tytuł „Sprzęt, urządzenia do transportu zbrojenia” i przedstawia dwie fotografie. Każda posiada przycisk interaktywny w postaci kółka z cyfrą. Po jego kliknięciu wyświetla się ramka z podpisem zdjęcia i paskiem odtwarzania. Nagrania audio są tożsame z treścią podpisów. Pierwsza ukazuje żurawia na placu budowy. Na pierwszym planie znajdują się wygięte prostopadle pręty połączone w pakiety. Na drugiej ilustracji zaprezentowano poprzeczną metalową belkę trawersową z dwoma punktami podwieszenia wyposażonymi w łańcuchy i liny, do których zamocowano pęki prętów zbrojeniowych. Belka ta została podwieszona na haku dźwigowym.
Sprzęt, urządzenia do transportu zbrojenia
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Na budowach korzysta się również z wózków widłowych terenowych i ładowarek teleskopowych. Służą one do rozładunku oraz szybkiego przewozu materiałów budowlanych, w tym elementów zbrojenia. Ładowarka teleskopowa dzięki dużemu udźwigowi umożliwia transport, przenoszenie i podnoszenie stalowych konstrukcji.

R10FM29TFJZ1r1
Na zdjęciu numer 1 ukazano podnośnik teleskopowy. Rama podnośnika umieszczona jest na podwoziu ciężarówki. Wysięgnik zbudowany jest z członów teleskopowych, które płynnie wysuwają się na określoną wysokość. Zdjęcie numer 2 przedstawia wózek widłowy. Na ramie wózka znajduje się fotel operatora osłonięty ramą bezpieczeństwa. Z przodu mieści się maszt z karetką i widłami, które są unoszone na wysokość masztu.
Po lewej: podnośnik teleskopowy, po prawej: wózek widłowy
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

3/6 Składowanie zbrojenia w kręgach w hurtowniach budowlanych

3
RIPkddeaJsy5F
Nagranie jest tożsame z treścią opisu.

Zbrojenia należy składować pod zadaszeniem, posortowane według wymiarów i gatunków. Odgięte pręty zbrojeniowe powinny być składowane na wydzielonych, uporządkowanych miejscach w sposób nie powodujący ich uszkodzenia i
pomieszania. Druty powinny być składowane w magazynie zamkniętym, w kręgach, posortowane wg wymiarów i gatunków.

Magazynowanie w kręgach pozwala na zaoszczędzenie miejsca. W ten sposób formuje się druty stalowe okrągłe, w tym również walcówkę, a także pręty łuszczone.

Zbrojenie w kręgach powinno być układane na płasko w stosach po 8 warstw na krawędziakach lub drewnianych balach. Posegregowaną stal należy oznaczyć tablicami, na których należy umieścić następujące informacje:

· gatunek stali,

· średnica i długość prętów,

· ciężar wiązki.

RYT5BXxtRagOj1
Kolejna, trzecia część galerii zatytułowana „Składowanie zbrojenia w kręgach w hurtowniach budowlanych” składa się z trzech zdjęć oraz opisu, którego treść można wysłuchać dzięki umieszczeniu paska odtwarzania audio. Nagranie jest tożsame z opisem. Każde zdjęcie posiada przycisk interaktywny w postaci kółka z cyfrą. Po jego kliknięciu wyświetla się ramka z podpisem zdjęcia i paskiem odtwarzania. Nagrania audio są tożsame z treścią podpisów. Pierwsze zdjęcie ukazuje składowanie zbrojenia w kręgach. Grube proste pręty zbrojeniowe zostały przyspawane do pręta o tej samej grubości wygiętego w spiralę. Przygotowane w ten sposób pręty umieszczono na konstrukcji wyposażonej w koła. Na drugiej ilustracji przedstawiono składowanie elementów zbrojenia. Grube pręty wygięte z jednej strony w łuk przymocowano do poziomych prętów, które są jeszcze grubsze. Trzecie zdjęcie pokazuje składowanie zbrojenia w kręgach. Grube, długie pręty zostały umieszczone w spiralach utworzonych z nieco cieńszych prętów. Przygotowane w ten sposób elementy zostały ułożone na belkach i połączone w mniejsze pakiety.
Składowanie zbrojenia w kręgach w hurtowniach budowlanych
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

4/6 Składowanie prętów zbrojeniowych i elementów zbrojenia na budowie

4
RzKGalA7aA9T3
Nagranie jest tożsame z treścią opisu.

Teren placu składowego powinien być wyrównany, o powierzchni utwardzonej i odwodnionej, Pomiędzy poszczególnymi rzędami składowanych materiałów należy zachować trakty komunikacyjne dla ruchu pieszego oraz ruchu pojazdów. Nie dopuszczać do składowania materiałów w sposób, przy którym mogłyby wystąpić odkształcenia (wygięcia, zgniecenia itp.). Wszystkie materiały powinny być składowane w sposób uporządkowany, z zachowaniem środków ostrożności.

RTzXcnJ6zTYyi1
Czwarta część galerii zdjęć nosi tytuł „Składowanie prętów zbrojeniowych i elementów zbrojenia na budowie”, przedstawia trzy zdjęcia oraz opis. Jego treść można wysłuchać przy użyciu umieszczonego powyżej paska odtwarzania. Nagranie jest tożsame z opisem. Każde zdjęcie posiada przycisk interaktywny w postaci kółka z cyfrą. Po jego kliknięciu wyświetla się ramka z podpisem zdjęcia i paskiem odtwarzania. Nagrania audio są tożsame z treścią podpisów. Zdjęcie numer jeden ilustruje składowanie prętów zbrojeniowych. Grube pręty zostały połączone cieńszym drutem po kilkadziesiąt sztuk. Takie pęki ułożono jeden obok drugiego oraz jeden na drugim. Drugie zdjęcie przedstawia pręty wygięte na jednym końcu w łuk i połączone drutem. Powstałe pakiety zostały ułożone w stos. Na trzeciej fotografii pokazano zbliżenie grubych prętów zbrojeniowych ułożonych ściśle obok siebie i na sobie.
Składowanie prętów zbrojeniowych i elementów zbrojenia na budowie
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

5/6 Transport zbrojenia

5
R1X5KBB6uKT0v
Nagranie jest tożsame z treścią opisu.

Długość elementów przeznaczonych do transportu ciężarowego nie powinna przekraczać maksymalnej długości naczepy, czyli 16,5 m. Materiały zbrojeniowe powinny być ułożone równo obok siebie na całej powierzchni ładunkowej oraz powinny być zabezpieczone przed przesunięciem w czasie transportu za pomocą ograniczników i pasów. Natomiast stal uformowaną w kręgi należy ułożyć na dnie skrzyni wozu na płasko.

Podczas transportu i rozładunku nie można dopuścić do odkształcenia elementów.

R1NlwtvZ8boCz1
Część numer pięć nosząca tytuł „Transport zbrojenia” składa się z trzech zdjęć. Każde zdjęcie posiada przycisk interaktywny w postaci kółka z cyfrą. Po jego kliknięciu wyświetla się ramka z podpisem zdjęcia i paskiem odtwarzania. Nagrania audio są tożsame z treścią podpisów. Na pierwszym zdjęciu przedstawiono pręty zbrojeniowe połączone spiralnie wygiętymi prętami i zamocowane na długiej przyczepie. Przygotowane w ten sposób pręty zostały dodatkowo zabezpieczone pionowymi belkami znajdującymi się po obu stronach platformy oraz szerokimi linami podtrzymującymi ładunek. Drugie zdjęci ukazuje podobnie przygotowany ładunek z bliższej perspektywy. Przyczepa posiada z obu stron pionowe belki. Między nimi znajdują się elementy z prętów zbrojeniowych. Dodatkowym zabezpieczeniem są szerokie taśmy przymocowane do platformy. Na trzecim zdjęciu pokazano transport cieńszych prętów zbrojeniowych. Zostały połączone za pomocą drutów po kilkadziesiąt sztuk i ułożone na drewnianych belkach umieszczonych na platformie przyczepy.
Transport zbrojenia
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

6/6 Transport gotowego zbrojenia na budowę

6
RX9LGzHlDbcrt
Nagranie jest tożsame z treścią opisu.

Przewożenie zbrojenia na budowę powinno odbywać się w sposób zabezpieczający je przed odkształceniami i zanieczyszczeniami. Do transportu zbrojeń należy używać przyczep oraz naczep zwykłych lub ze skrętnymi osiami.

RsZlA7mHAyI1X1
Szósta część galerii zatytułowana „Transport gotowego zbrojenia na budowę” składa się z trzech zdjęć oraz opisu, którego treść można wysłuchać przy użyciu umieszczonego powyżej paska odtwarzania. Nagranie jest tożsame z opisem. Każde zdjęcie posiada przycisk interaktywny w postaci kółka z cyfrą. Po jego kliknięciu wyświetla się ramka z podpisem zdjęcia i paskiem odtwarzania. Nagrania audio są tożsame z treścią podpisów. Pierwsze zdjęcie przedstawia bardzo duży element zbrojenia złożony z długich prętów połączonych w walec. Element ten znajduje się na długiej platformie przyczepy. Nad nim zawieszono długą belką przyczepioną do haka dźwigu. Belka ta posiada kilka punktów zawieszenia, do których przymocowano liny. Liny natomiast przyczepiono do gotowego elementu zbrojenia. Na drugim zdjęciu pokazano inny element zbrojenia składający się z grubych połączonych siatek. Element ten ma kształt prostopadłościanu o sześciobocznej podstawie. Został zamocowany na szerokich taśmach i na grubych łańcuchach. Pracownicy kontrolują proces mocowania. Trzecie zdjęcie prezentuje gotowe elementy zbrojenie ułożone poziomo na przyczepie. Elementy te zostały zabezpieczone przed przemieszczaniem się za pomocą szerokich taśm przymocowanych do platformy przyczepy.
Transport gotowego zbrojenia na budowę
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
R1TvP8sWDEGIi1
(Uzupełnij).
1
Powiązane materiały

Powiązane ćwiczenia: